Zmiany w urlopach rodzicielskich na rok 2016

19 stycznia 2016, dodał: Redakcja

Od 2 stycznia 2016r. w życie weszły nowe przepisy regulujące urlopy rodzicielskie. Zmiany są znaczące!

230d12bfcb098d672922685e02a824e992c09469

Istotną kwestią jest to, iż dodatkowy urlop macierzyński przestaje obowiązywać. Zostaje on natomiast połączony z urlopem rodzicielskim. Jego wymiar wynosi do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 w przypadku co najmniej dwóch dzieci przy jednym porodzie. Dopuszczalna jest możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) oraz w nie więcej niż 4 częściach.

Przez pierwsze 26 tygodni rodzic dostaje 100% podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli jednak matka lub ojciec zdecyduje się na urlop rodzicielski, otrzymuje 60% wynagrodzenia. Ważna jest również informacja, iż matki, które zdecydowały, że przez cały rok zostaną w domu, mogą przez okres 12 miesięcy dostawać 80% wynagrodzenia (oczywiście trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty).

Zmiana jaka następuje w przypadku urlopu wychowawczego to udzielenie go w maksymalnie 5 częściach, do czasu  aż dziecko ukończy 6 lat. Jeśli jednak matka lub ojciec wykorzystali część urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, to liczba wykorzystanych części takiego urlopu obniża liczbę części urlopu wychowawczego.

Wydłużeniu ulega okres, w którym mężczyzna może skorzystać z urlopu ojcowskiego ( w wymiarze do 2 tygodni). Urlop ten można podzielić na dwie części i wykorzystać go nie później niż do ukończenia 24 miesiąca życia dziecka.

Jakie są terminy składania dokumentów o urlopy? Wniosek o skorzystanie z całego wymiaru rodzicielskiego (połączonego z macierzyńskim) trzeba złożyć nie później niż 21 dni po porodzie. Natomiast wnioski o urlop rodzicielski lub wychowawczy należy złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich.

Pojawia się także dłuższa możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Okres ten wydłuża się proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Rodzic może więc łączyć pracę z urlopem przez maksymalnie 64 lub 68 tygodni (w przypadku więcej niż jednego dziecka).

W szczególnych sytuacjach (np. pobyt matki w szpitalu) urlop może być wykorzystany nie tylko przez ojca, ale także przez innego członka najbliższej rodziny.

Jeśli wystąpi sytuacja, iż niepracująca w chwili porodu matka podejmie zatrudnienie, to pracujący ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Przeczytaj również:

  1. Prawdziwa historia: trudne macierzyństwo

  2. Fakty i mity o byciu mamą

  3. Brzuch po ciąży – jak usunąć rozstępy i ujędrnić brzuch?

  4. Mama ma prawo mieć zły dzień

  5. Najnowsze artykuły ze Strefy Mamy

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Najlepsze firmy lakierów waszym zda…
Oj jak czytam o tych odpryskach i zmywaniu po jednym dniu to się...
Płaszcze czy kurtki?
Ja mam i płaszcz i kurtkę ale częściej noszę kurtkę z wygody bo...
krem
Używam odżywek i oliwek ale żeby krem wmasować nie pomyślałam ;) zacznę bardziej...
wakacyjne kolory paznokci
Morski :) True Teal z Hi mi się bardzo podoba na opalonych dłoniach