Od 2 stycznia 2016r. w życie weszły nowe przepisy regulujące urlopy rodzicielskie. Zmiany są znaczące!
Istotną kwestią jest to, iż dodatkowy urlop macierzyński przestaje obowiązywać. Zostaje on natomiast połączony z urlopem rodzicielskim. Jego wymiar wynosi do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 w przypadku co najmniej dwóch dzieci przy jednym porodzie. Dopuszczalna jest możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) oraz w nie więcej niż 4 częściach.
Przez pierwsze 26 tygodni rodzic dostaje 100% podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli jednak matka lub ojciec zdecyduje się na urlop rodzicielski, otrzymuje 60% wynagrodzenia. Ważna jest również informacja, iż matki, które zdecydowały, że przez cały rok zostaną w domu, mogą przez okres 12 miesięcy dostawać 80% wynagrodzenia (oczywiście trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty).
Zmiana jaka następuje w przypadku urlopu wychowawczego to udzielenie go w maksymalnie 5 częściach, do czasu aż dziecko ukończy 6 lat. Jeśli jednak matka lub ojciec wykorzystali część urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, to liczba wykorzystanych części takiego urlopu obniża liczbę części urlopu wychowawczego.
Wydłużeniu ulega okres, w którym mężczyzna może skorzystać z urlopu ojcowskiego ( w wymiarze do 2 tygodni). Urlop ten można podzielić na dwie części i wykorzystać go nie później niż do ukończenia 24 miesiąca życia dziecka.
Jakie są terminy składania dokumentów o urlopy? Wniosek o skorzystanie z całego wymiaru rodzicielskiego (połączonego z macierzyńskim) trzeba złożyć nie później niż 21 dni po porodzie. Natomiast wnioski o urlop rodzicielski lub wychowawczy należy złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich.
Pojawia się także dłuższa możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Okres ten wydłuża się proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Rodzic może więc łączyć pracę z urlopem przez maksymalnie 64 lub 68 tygodni (w przypadku więcej niż jednego dziecka).
W szczególnych sytuacjach (np. pobyt matki w szpitalu) urlop może być wykorzystany nie tylko przez ojca, ale także przez innego członka najbliższej rodziny.
Jeśli wystąpi sytuacja, iż niepracująca w chwili porodu matka podejmie zatrudnienie, to pracujący ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Przeczytaj również:
-
Prawdziwa historia: trudne macierzyństwo
-
Fakty i mity o byciu mamą
-
Brzuch po ciąży – jak usunąć rozstępy i ujędrnić brzuch?
-
Mama ma prawo mieć zły dzień
-
Najnowsze artykuły ze Strefy Mamy