Dziś Międzynarodowy Dzień Pizzy, dlatego warto przypomnieć jakie pochodzenie ma ten smakołyk.
Przysmak rodem z Neapolu, który docenił już sam król Ferdynand I (1751 – 1825) i ukradkiem wymykał się z pałacu i spożywał niegdyś stosunkowo tanią potrawę prostego ludu, rezygnując z wykwintnych dań stołu królewskiego. Obecnie we Włoszech wypieka się w ponad 300 tysiącach lokali tyle placków pizzy, że na każdego mieszkańca przypada średnio około 45 sztuk tego przysmaku!
Najlepsza to ta pizza, która jest upieczona w piecu opalanym drewnem, ponieważ dym nadaje jej specyficzny aromat, a troszkę popiołu na opalonym spodzie dodaje wyjątkowego smaku. Czy pizza jest zdrowa? Aby odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, na placku powinny się znaleźć zdrowe przekąski i składniki bogate w minerały i witaminy a nie sam żółty ser. Do wykonania pizzy zalecana jest najzdrowsza oliwa z oliwek, która przyczynia się do tworzenia dobrego cholesterolu HDL, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie tętnic. Poza tym, dobrze wypieczona pizza nie powinna wywołać problemów z trawieniem. Obecność węglowodanów złożonych szybko powoduje uczucie sytości, co chroni przed przejadaniem się nawet największych łasuchów.
Król Ferdynand wiedział co dobre, ciekawe z czym jadał kiedyś pizzę, dzisiaj królują pieczarki, pomidor, papryka, szynka, kabanosy, pepperoni, owoce morza, szpinak, brokuły, oliwki, salami, kurczak, groszek, i inne dodatki.
Niektórzy sami w domu pieką pizzę w piekarniku, są zwolennicy cienkiego lub grubego ciasta – ile gospodarstw tyle przeróżnych przepisów. A ty z czym najczęściej wybierasz pizzę?
Zobacz również:
- Jak samemu zrobić pyszną pizzę: krok po kroku
- Smakowite przepisy na pizzę
- Jak bezpiecznie i skutecznie oczyścić organizm?
- Karnawałowe smakowite dania