Odpowiednio skomponowana mieszanka ziołowa może przyspieszyć regenerację wątroby, ma także korzystne działanie żółciopędne i rozkurczowe.
W przypadku przewlekłych chorób wątroby ulgę może przynieść picie rano (na czczo) oraz wieczorem (przed zaśnięciem) szklanki naparu: z mięty pieprzowej, melisy, rumianku, pokrzywy, berberysu, dziurawca i glistnika.
Chorzy z marskością wątroby powinni zamiast herbaty popijać mieszankę z owocu róży, liści pokrzywy i kłączy perzu, dobrze może im zrobić również mięta pieprzowa w kompozycji z mniszkiem lekarskim i liściem pokrzywy.
Podstawowymi elementami w aromaterapii chorób wątroby są naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, które prowadza się do organizmu chorego przez drogi oddechowe raz przez skórę (masaż lub kąpiel).
Skład mieszanki olejków eterycznych powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta przez profesjonalnego aromaterapeutę.
Na dolegliwości wątroby aromaterapeuci zalecają mieszaninę olejków: cytrynowego, sosnowego i olejku z mięty pieprzowej. Jako składniki uzupełniające przy komponowaniu odpowiedniej mieszaniny można użyć olejków: bergamotowego, eukaliptusowego, geraniowego, grapefruitowego, kminkowego, rozmarynowego, a także olejków z rumianku rzymskiego i szałwii muszkatołowej.
Justyna Marszałkowska-Jakubik dietetyk medyczny www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Detoksyfikacja organizmu
- Oczyszczamy organizm!
- Oczyszczająca dieta czerwona
- Żywność modyfikowana genetycznie