Zdrowe i pyszne nalewki z owoców
Lato to czas odpoczynku, wakacji, pięknej pogody oraz sezon, w którym na grządkach i krzakach pełno jest warzyw i owoców. To okres bogaty w pyszne, świeże płody natury, z których korzystać można na różne sposoby — od jedzenia ich na surowo, przez gotowanie, po destylowanie i robienie z nich pysznych, zdrowych nalewek owocowych. Tego typu rozwiązanie nie tylko pozwala zachować smak lata i świeżość owoców na dłużej, ale także może być przydatne, kiedy pojawią się pierwsze jesienne chandry, czy zimowe przeziębienia, wówczas warto sięgnąć po rozgrzewający napój z dodatkiem domowej nalewki.
Nalewka z malin
Idealna na przeziębienia, a także jako aromatyczny dodatek do herbat jest nalewka wykonana z malin.
Nalewka z dzikiej róży
Likier różany to gratka dla wielbicieli dzikiej róży oraz nieco mocniejszych, rozgrzewających trunków. Jest łatwy w przygotowaniu i niezwykle aromatyczny!
Składniki:
- 0,5 kg płatków róży cukrowej
- 750 gr cukru
- 60 ml soku z cytryny
- 0,5 l wódki 40%
- 1 l spirytusu 96 %
- 0,5 l wody
Sposób przygotowania:
Płatki róży ostrożnie pozbawić białych końcówek, opłukać pod bieżącą wodą, po czym przełożyć do wysokiego słoja. Następnie zalać je sokiem z cytryny i spirytusem. Tak przygotowaną mieszankę odstawić w zacienione miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie trunek przecedzić przez wcześniej przygotowaną gazę lub płótno delikatnie wyciskając płatki. Do nalewki dodać cukier, wodę oraz wódkę. Likier rozlać do buteleczek. Powinien dojrzewać przynajmniej 6 tygodni. Pełnię smaku osiąga jednak po upływie 6 miesięcy.
Nalewka z agrestu
Doskonałym sposobem na rozgrzanie się w chłodne, zimowe wieczory jest wypicie rozgrzewającego napoju. Jak wiadomo, nic tak dobrze nie smakuje jak domowy, samodzielnie przygotowany alkohol. Do przygotowania nalewki owocowej idealnie nadaje się agrest, ma bowiem niepowtarzalny, bogaty smak.
Składniki:
- 1 kg dojrzałego agrestu
- pół litra spirytusu lub wódki
- pół litra wody
- 1/3 szklanki cukru
Sposób przygotowania:
Agrest oczyścić z ogonków, dokładnie opłukać i osuszyć. Owoce ponacinać i delikatnie rozgnieść. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, by całkowicie nie rozgnieść owoców. Powinny zostać delikatnie spłaszczone. Dzięki temu alkohol dogłębnie wniknie w strukturę owocu i wydobędzie jej smak. Agrest umieścić w słoju. W garnku zagotować wodę i wódkę Mieszanką zalać słój z owocami. Zakręcić go i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce na 3 tygodnie. Po tym czasie nalewkę przelać do innego naczynia (najlepiej do słoików), a owoce zasypać cukrem i ponownie zakręcić wieko. Czekać aż cukier całkiem się rozpuści, co może trwać około 2 tygodnie. Po ich upływie należy ponownie połączyć owoce z nalewką. Całość wymieszać i odcisnąć przez gazę lub przefiltrować przy pomocy filtra. Tak przygotowany trunek rozlać do buteleczek, odstawić w suche i ciepłe miejsce na minimum 2,5 miesiąca. Po tym czasie nalewka powinna nabrać pożądanego smaku. Należy jednak pamiętać, że im starsza, tym smaczniejsza.
- Przepisy na grzańce i grogi na jesień
- Pyszne desery w 5 minut
- Najpyszniejsze drinki świata
- Koktajle owocowe – dużo przepisów