W gabinetach neurochirurgicznych z roku na rok przybywa pacjentów. Coraz więcej ludzi szuka pomocy i ulgi w bólu. Między innymi dlatego wybierając kierunek specjalizacji medycznej warto rozważyć także neurochirurgię. Dlaczego?
Czym zajmuje się neurochirurg?
Neurochirurgia to sektor medycyny zajmujący się wszelkimi chorobami układu nerwowego. Badaniu i leczeniu poddawane są rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe i mózgowe. Nic dziwnego więc, że zawód neurochirurg to obecnie bardzo poszukiwany fachowiec w swojej dziedzinie. Doświadczenie jednak musi być poprzedzone wieloletnią nauką.
Gdzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje?
By zostać neurochirurgiem nie wystarczą studia medyczne. Konieczna jest również specjalizacja, która uchodzi za jedną z najtrudniejszych. Aby zostać profesjonalistą w tej specjalizacji obligatoryjnie należy więc przejść przez jeszcze dodatkowych 6 lat nauki. Wyjątkowo intensywna – z uwagi na specyficzne potrzeby i warunki – edukacja jednak to nie wszystko. Lekarz neurochirurg musi mieć wyjątkowo pewną i precyzyjną rękę. To z kolei można uzyskać wyłącznie dzięki zdolnościom manualnym, ciągłej praktyce i nieustannemu dokształcaniu.
Praktyka neurochirurgiczna
Neurochirurg może podjąć pracę w szpitalu. Dzięki swoim kompetencjom ma możliwość udzielania konsultacji, jednak duża część specjalistów decyduje się na prowadzenie własnej praktyki. By przyjmować pacjentów i zapewniać im specjalistyczną diagnostykę prowadzą prywatne gabinety. Dzięki niej w dużej mierze zdobywają doświadczenie i renomę. W obecnych czasach rekomendacja i doświadczenie lekarskie są nieodłącznym elementem każdego zawodu, ale i wyznacznikiem atrakcyjnego miejsca pracy dla młodszych pokoleń.
Kto trafia do neurochirurga?
Neurochirurg to specjalista diagnozujący i leczący choroby w obrębie układu nerwowego. Trafiają do niego pacjenci leczeni farmakologicznie przez neurologa. Gdy jednak leczenie zawiedzie, pacjenci tacy kierowani są do neurochirurga. Warszawa to często najlepsze miejsce do znalezienia najlepiej wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli szukasz specjalisty w stolicy, sprawdź: neurochirurg Warszawa.
Do neurochirurga trafiają pacjenci, u których leczenie farmakologiczne jest niezadowalające oraz zaistniały wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznego. Szczegółowe badania w postaci testów klinicznych wykonywanych podczas wizyty, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania ultrasonograficzne, pozytonowa tomografia emisyjna, magnetoencefalografia i badania laboratoryjne gwarantują dokładną diagnozę, na podstawie której neurochirurg decyduje o kolejnych krokach leczenia.
Dzięki nowoczesnym zabiegom i wysoko wykwalifikowanym neurochirurgom można szybko skorygować różne wady i zwyrodnienia. Stosując znieczulenie miejscowe lub ogólne neurochirurg może wykonać usunięcie przepukliny, laserową dekompresję krążka międzykręgowego, mikrodiscektomię, wertebroplastykę, usunięcie guzów i krwiaków, operacje dysków szyjnych i lędźwiowych oraz wiele innych skomplikowanych zabiegów.
Pamiętajmy, że niezdiagnozowana i nieleczona choroba o podłożu neurochirurgicznym nierzadko skutkuje dyskopatiami, przepuklinami czy przewlekłymi bólami kręgosłupa. W efekcie pojawia się nie tylko dyskomfort, ale także ból i stany zapalne. W niektórych wypadkach zaniechanie leczenia u neurochirurga może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia, a nawet kalectwa.