Kokos jest źródłem wielu witamin, minerałów, błonnika i jest bardzo pożywny. Spożywanie go jest bardzo korzystne dla zdrowia. Sam olej kokosowy posiada o wiele większe właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny tłuszcz spożywczy.
Jak wygląda i czym różni się od innych tłuszczów roślinnych? Większość znanych olejów ma płynną postać i żółte zabarwienie. Olej kokosowy to biały tłuszcz o konsystencji masła. Co ciekawe w temperaturze powyżej 25 °C zaczyna upodabniać się do innych olejów. Zmienia kolor na lekko żółtawy, a stan skupienia na płynny.
Tłuszcz kokosowy ma również inną wyróżniającą go cechę, a mianowicie nie utlenia się. Co to znaczy? Po otwarciu opakowania może być przechowywany nawet przez rok i nie jełczeje.
Dużą zaletą tego tłuszczu jest wysoka temperatura spalania. Dzięki niej olej nie przypala się i nadaje się do smażenia, również w głębokim tłuszczu.
Olej kokosowy w postaci płynnej to świetny dodatek do orientalnych potraw – ale nadaje się także do różnego rodzaju deserów, wyrobów i pieczenia ciast czy wyrobu czekolady. Świetnie się wchłania, nie zmienia smaku przyrządzanej potrawy. To doskonały dodatek do sałatek, serków i zakąsek. Można go dodawać do warzyw, ryżu, makaronu, itp. Poranne muesli będzie dobrze smakowało, gdy dodamy do niego kilka łyżek oleju kokosowego zmieszanych z sezamem lub cynamonem.
Wpływ oleju kokosowego na zdrowie i urodę:
- pobudza przemiane materii – wskazany jest szczególnie w przy niedoczynności tarczycy
- redukuje niekorzystny tłuszcz
- zapobiega osadzaniu się tłuszczu
- szybk0 dostarcza energii
- wzmacnia mięśnie w tym nasz najważniejszy – sercowy
- wspomaga układ odpornościowy
- wzmacnia wątrobę
- działa przeciwbakteryjnie
- przeciwdziała osteoporozie
- łagodzi dolegliwości cukrzycowe
- wzmaga trawienie i wchłanianie pokarmu
- wspomaga gojenie ran
- zapobiega plamom starczym
- pomaga przy egzemach
- spowalnia starzenie skóry i powstawanie zmarszczek
Olej kokosowy stosuje się wewnętrznie, jako lek oraz w kuchni, jako środek spożywczy.
Nieocenione są wartości oleju kokosowego w kosmetyce. Olej posiada właściwości nawilżające, może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka lub serum na włosy. Jako jedyny olej chroni włosy przed utratą protein, dzięki swej specyficznej budowie olej kokosowy jest w stanie wniknąć w strukturę włosa i dokładnie go nawilżyć, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i mocne.
Stosowanie na skórę głowy wzmacnia cebulki, zapobiegając wypadaniu włosów. Zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem. Można stosować jako maseczkę na całą długość włosów (a także skórę) przed myciem, lub nałożyć na same końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu.
Czy wiesz, że :
ZASTĄPIENIE DZIENNEGO SPOŻYCIA TŁUSZCZÓW OLEJEM KOKOSOWYM MOŻE SPOWODOWAĆ SPADEK WAGI O OKOŁO 0,5 KG TYGODNIOWO.
Zródła: masala.blox.pl, olejkokosowy.pl, planetazdrowie.pl
zobacz również:
Kokosowe ciekawostki
Masło orzechowe – przepis zastosowanie i czy jest zdrowe?
Mleko kokosowe – zastosowanie i wykorzystanie w kuchni – różne przepisy
Masło kokosowe – przepis i zastosowanie