Zabieg labioplastyki – dlaczego zmienia życie pacjentek na lepsze?

15 listopada 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

O labioplastyce, zabiegu, który zaliczamy do obszaru ginekologii estetycznej, robi się w Polsce coraz głośniej. Niektórym korekcja warg sromowych u pacjentek wciąż wydaje się kontrowersyjnym tematem, ale jak pokazują badania naukowe [1], labioplastyka realnie pomaga kobietom poradzić sobie z fizycznym dyskomfortem (a nawet bólem) oraz zniwelować poważne kompleksy, które obniżają jakość życia. Jak dokładnie wygląda ten zabieg, kto może go wykonać i jakich spodziewać się efektów? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje.

labioplastyka

Co to jest labioplastyka?

Ten zabieg chirurgiczny polega na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych. Można go wykonać z wykorzystaniem różnych metod: skalpela, przy użyciu lasera lub fal radiowych. Dla każdej pacjentki indywidualnie dobiera się sposób, który przeniesie jak najlepsze efekty.

Na zabieg decyduje się coraz więcej kobiet na świecie. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych labioplastyka zyskała uznanie i rozgłos już około dziesięć lat temu [2], w Polsce dopiero teraz do świadomości przenika fakt,  że nie chodzi jedynie o względy estetyczne, ale przede wszystkim o zdrowie i samopoczucie pacjentek.

Zabieg labioplastyki

Zabieg labioplastyki – jak to wygląda?

Bardzo ważne jest, aby znaleźć certyfikowany gabinet, który specjalizuje się właśnie w obszarze labioplastyki. To gwarantuje satysfakcję z efektów i pełen profesjonalizm.

W trakcje zabiegu lekarz wytnie nadmiar tkanki i nada wargom sromowym odpowiedni, pożądany kształt, a następnie założy także szwy – klasyczne lub samowchłanialne. Podczas zabiegu pacjentka nie musi obawiać się bólu, bo zostanie znieczulona miejscowo. Zdarza się, że specjalista decyduje się na znieczulenie ogólne. Później osoba poddająca się labioplastyce otrzymuje odpowiednią farmakoterapię, która pozwala zniwelować ewentualny ból oraz wspiera proces gojenia ran.

Bezpośrednio po zabiegu pojawia się opuchlizna, która znika mniej więcej po siedmiu dniach. Po kilku tygodniach następuje całkowite wygojenie ran i dopiero wtedy można cieszyć się pełnymi efektami. Choć już bezpośrednio po zabiegu widać, że wargi sromowe są mniejsze i odpowiednio ukształtowane.

Jak przygotować się do labioplastyki?

Najpierw trzeba wykonać wskazane przez specjalistę badania. To wyznacznik tego, czy pacjentka zostanie dopuszczona do zabiegu. Przeciwwskazaniem może być ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, aktywne infekcje intymne lub inne przyczyny, o których poinformuje lekarz.

operacja sromu

Warto dodać, że zabiegowi możne poddać się każda kobieta, także nastolatki od szesnastego roku życia. W takim przypadku potrzebna będzie pisemna zgoda pacjentki oraz opiekuna prawnego.

Jeżeli chodzi o odpowiednie przygotowanie: już na dwa tygodnie przed labioplastyką należy odstawić niektóre leki, na przykład Aspirynę i jej pochodne. Później należy również odstawić alkohol, papierosy i kawę. Bezpośrednio przed zabiegiem trzeba zgolić owłosienie w okolicy łonowej. Co ważne: korzystnym terminem dla wykonania labioplastyki będzie 7-15 dzień cyklu. Nie wykonuje się go w trakcie trwania miesiączki.

Co po zabiegu?

Pacjentka opuszcza gabinet jeszcze tego samego dnia, po obserwacji. Sama labioplastyka trwa kilkadziesiąt minut, ale na pobyt trzeba zarezerwować sobie kilka godzin. Od razu po można swobodnie chodzić, ale zaleca się, by przez kilka dni nie nosić bielizny i zakładać jak najluźniejszą odzież. Należy również unikać siadania i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Bardzo rzadko zdarza się, by zabieg trzeba było powtarzać.

Bezpośrednio po labioplastyce należy odpowiednio pielęgnować ranę: przemywać okolice intymne szarym mydłem, oraz stosować delikatny, bezalkoholowy płyn dezynfekcyjny oraz krem nawilżający. Sama pielęgnacja nie jest uciążliwa, a lekarza da dokładne wskazówki, jak postępować.

Pełna rekonwalescencja ma miejsce po kilku tygodniach. Dopiero wtedy można znów zacząć uprawiać sport i być aktywnym.

Skąd bierze się przerost warg sromowych mniejszych?

To najczęściej uwarunkowanie genetyczne, choć nie zawsze. Czasem nadmiar tkanki może pojawić się w wyniku porodu naturalnego, gwałtownych zmian wagi (zwłaszcza chudnięcia), częstych infekcji intymnych, podczas procesu starzenia itp. Bez względu na przyczynę, warto skonsultować się ze specjalistą. Szczera rozmowa z lekarzem pomoże podjąć odpowiednią, dobrze przemyślaną decyzję.

Co motywuje pacjentki do wykonania labioplastyki?

To kwestia indywidualna, ale do głównych przyczyn wizyty w gabinecie ankietowane w badaniach kobiety [3] podawały dyskomfort psychiczny i kompleksy związane z przerośniętymi wargami sromowymi, dalej bardzo negatywny wpływ na samoocenę, negatywny wpływ na pożycie intymne, dyskomfort fizyczny (poczucie obcierania i skręcania), ograniczenia pod względem zakładania odzieży, widoczność warg sromowych na zewnątrz (poprzez przebijanie przez ubrania oraz podczas zakładania kostiumu kąpielowego). W innym badaniu [4] motywacje pacjentek do poddania się labioplastyce podzielono na dwa ważne obszary: satysfakcji seksualnej i dobrego samopoczucia psychicznego. W tych kategoriach pacjentki, które zdecydowały się na labioplastykę jako przyczynę podawały między innymi stres związany z przerośniętymi wargami sromowymi, fizyczne i emocjonalne obawy związane ze stosunkiem seksualnym oraz ból. Jak czytamy na łamach magazynu Plastic and Recontructive Surgery:

„Zapytane o objawy fizyczne, ponad połowa pacjentek doświadczyła szarpania podczas stosunku, stwierdziła, że obcisłe spodnie są niewygodne, doświadczyła skręcenia warg sromowych i zauważyła widoczność warg sromowych w spodniach do jogi. Prawie połowa odczuwała ból podczas stosunku, a 40 procent stwierdziło, że ich wargi sromowe mogą zostać odsłonięte w kostiumach kąpielowych. Jeśli chodzi o wygląd, prawie wszyscy pacjenci byli skrępowani, a ponad połowa czuła się mniej atrakcyjna dla swojego partnera, doświadczyła ograniczonego wyboru odzieży i zauważyła negatywny wpływ na poczucie własnej wartości i intymności.” [5]

medycyna estetyczna

Dlaczego labioplastyka ma szansę poprawić fizyczne zdrowie pacjentki?

Trzeba pamiętać, że wargi sromowe pełnią funkcję ochronną – osłaniają pochwę przed urazami i zabezpieczają poziom odpowiedniego nawilżenia. W przypadku przerostu warg sromowych mniejszych, nadmiar tkanki sprawia, że ulegają one ciągłemu obcieraniu oraz wykręcaniu. To powoduje często pękanie śluzówki i stany zapalne. Kobieta jest więc narażona na ciągły dyskomfort. Ból może pojawiać się podczas noszenia bardziej obcisłej bielizny, jazdy na rowerze, jazdy konnej, uprawiania sportu, podczas stosunku seksualnego (wargi mogą zaciągać się do środka pochwy), a nawet podczas siadania. Powstały w czasie tych czynności obrzęk może się utrzymywać nawet przez kilka dni.

Zbyt duże wargi sromowe mniejsze nie pozwalają również na noszenie obcisłych spodni, strojów kąpielowych itp. Nie mniejszym problemem stanie się na przykład założenie koronkowej bielizny, która będzie się boleśnie wżynać.

Pacjentki po labioplastyce zadowolone z efektów

Jak czytamy w zagranicznych artykułach naukowych, pacjentki, które decydują się na labioplastykę są zazwyczaj bardzo zadowolone z efektów. W jednym z badań [6] w ankiecie udział wzięły kobiety w wieku od dziewiętnastu do sześćdziesięciu lat. Ponad osiemdziesiąt procent z nich zadeklarowało, że zabieg całkowicie spełnił ich oczekiwania pod względem wyglądu warg sromowych, ale też późniejszego samopoczucia psychicznego oraz możliwości czerpania satysfakcji seksualnej ze stosunku. W podsumowaniu autorzy wyraźnie wskazują, że labioplastyka ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, życie seksualne i wygląd narządów płciowych pacjentek.

 

Źródła:

[1] Gemma Sharp, MSc, Marika Tiggemann, PhD, Julie Mattiske, PhD, Factors that Influence the Decision to Undergo Labiaplasty: Media, Relationships, and Psychological Well-Being, Aesthetic Surgery Journal, Volume 36, Issue 4, April 2016, Pages 469–478, https://doi.org/10.1093/asj/sjv270

[2] [4] [5] Gemma Sharp, MSc, Marika Tiggemann, PhD, Julie Mattiske, PhD, A Retrospective Study of the Psychological Outcomes of Labiaplasty, Aesthetic Surgery Journal, Volume 37, Issue 3, 1 March 2017, Pages 324–331, https://doi.org/10.1093/asj/sjw190

[3] Sorice-Virk, Sarah M.D.; Li, Alexander Y. M.D., M.S.; Canales, Francisco L. M.D.; Furnas, Heather J. M.D.. Porównanie symptomatologii pacjenta przed i po labioplastyce. Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna: wrzesień 2020 – Tom 146 – Numer 3 – str. 526-536 doi: 10.1097/PRS.0000000000007081 (ang.).

[] Sorice, Sarah C. M.D.; Li, Alexander Y. B.S., M.S.; Canales, Francisco L. M.D.; Furnas, Heather J. M.D.. Dlaczego kobiety wymagają labioplastyki. Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna: kwiecień 2017 – Tom 139 – Numer 4 – p 856-863 doi: 10.1097/PRS.0000000000003181 (ang.).

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz