Z dzieckiem do ortodonty? Kiedy warto się wybrać i jak znaleźć odpowiednią klinikę?

24 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Proste zęby to nie tylko ładny uśmiech. Pomagają też we właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje się ortodoncja, która jest jedną z dziedzin stomatologii. W leczeniu wad zgryzu bardzo często wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna się odbyć ok. siódmego roku życia. Chyba, że lekarz stomatolog, pediatra czy logopeda zauważą jakieś nieprawidłowości. W takiej sytuacji można wybrać się na taką wizytę wcześniej.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Warto skonsultować się z ortodontą w przypadku, gdy zauważymy któreś z następujących objawów:

  • nawyki takie jak: ssanie kciuka, obgryzanie ołówków, itp.
  • oddychanie przez usta, stale otwarta buzia, chrapanie;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy lub urazu;
  • krzywo wyrastające zęby, brak miejsca na rosnący ząb, duże przerwy między zębami;
  • widoczna asymetria na twarzy lub bródce i/lub cofnięta lub zbyt wystająca broda
  • wystające do przodu górne przednie zęby;
  • szpara między zębami przednimi;
  • wada wymowy;
  • trudność w zamykaniu ust;
  • zgrzytanie lub zaciskanie zębów.

U dzieci młodszych, będących w wieku przedszkolnym należy skupiać się przede wszystkim na eliminowaniu szkodliwych nawyków, przede wszystkim, jeśli chodzi o zdrową dietę. Powinna ona zawierać dużo twardych pokarmów, które wymagają żucia i gryzienia – to pomaga w prawidłowym rozwoju zgryzu. Sytuacje, kiedy leczone są dzieci młodsze, między trzecim a szóstym rokiem życia, zdarzają się niezwykle rzadko, czasami potrzebne jest szlifowanie szkliwa na tych zębach, które nie starły się prawidłowo i zaburzają rozwój zgryzu.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem?

Pierwsza wizyta u ortodonty może być dla dziecka bardzo stresująca. Dlatego warto powiedzieć maluchowi, czego może się spodziewać. Z całą pewnością lekarz będzie chciał obejrzeć stan jamy ustnej i ocenić zgryz. Jednak zarówno pierwsza wizyta jak i każda kolejna są całkowicie bezbolesne i zazwyczaj trwają krótko. Na początku lekarz oceni stan jamy ustnej pacjenta i na tej podstawie zaproponuje formę leczenia. Jeżeli mamy do czynienia z skomplikowanym przypadkiem potrzebna może być kolejna wizyta diagnostyczna, a po niej lekarz przedstawia pacjentowi planu działania.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ortodonty?

Aparat ortodontyczny można założyć jedynie na zdrowe zęby. Dlatego też przed wizytą u ortodonty warto udać się do stomatologa na przegląd i ewentualne uzupełnienie istniejących ubytków. Pozwoli to uniknąć wizyt u dentysty z założonym aparatem ortodontycznym stałym, co jest dość skomplikowane. Należy również pamiętać o higienę jamy ustnej przed wizytą, ponieważ pierwsza wizyta u ortodonty połączona jest z badaniem stanu jamy ustnej. Można wziąć ze sobą wyniki badań RTG lub pantomogram, jeśli takie posiadamy.

Aparaty invisalign – jak to działa

Na dzisiejszym rynku ortodontycznym dostępnych jest wiele rodzajów aparatów. Jednym z najnowszych rozwiązań jest aparat invisalign. Przeźroczyste nakładki na zęby zostały stworzone już w 1977 r. Jednak dopiero ponad 20 lat później zaczęły zmieniać świat ortodoncji pozwalając pacjentom na najwyższy komfort, estetykę i spektakularne rezultaty takie, jakie były dotąd osiągalne tylko poprzez noszenie aparatów stałych. Leczenie nakładkami ułatwia higienę zapewnia komfort i najwyższą estetykę. Nakładkami może być leczony każdy bez względu na wiek. U dzieci leczenie odbywa się od 7 roku życia.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz