Wyprawka szkolna – jak przygotować dziecko do pierwszych zajęć?

13 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dzisiejszy rodzic przygotowując swoją pociechę do szkoły nie może bazować na własnym doświadczeniu. Kiedyś wystarczyło zakupić elementarz, zeszyt, pióro, ołówek i kilka kredek. W dzisiejszych czasach elementarz zastąpiony został kilkoma różnymi podręcznikami, a ołówek i zeszyt kompletem ćwiczeń i różnokolorowymi mazakami, długopisami, farbami, itp. Co więc wybrać?

Kiedy zakupić wyprawkę

Jeśli nie wiemy co musi koniecznie znaleźć się w koszyku z zakupami, poczekajmy do pierwszego dnia szkoły. Co prawda będą kolejki w sklepach, ale na pewno nie wydamy pieniędzy na zbędne rzeczy. W każdej szkole pierwszoklasiści i ich rodzice pierwszego dnia spotykają się bądź z dyrektorem szkoły, bądź z wychowawcą w celach informacyjnych. Po takim spotkaniu każdy rodzic będzie wiedział co jest konieczne już w pierwszych dniach, a co można dokupić później.  Podstawowe rzeczy jak najbardziej można zakupić wcześniej. Do takich należą między innymi:

 • plecak szkolny;
 • piórnik;
 • pudełko na śniadanie i bidon;
 • gumka;
 • pióro;
 • długopisy (najczęściej nie wolno dzieciom używać czerwonego)
 • temperówka;
 • ołówek;
 • nożyczki;
 • obuwie zmienne i worek do przechowywania obuwia w szatni.
 • strój gimnastyczny i worek na w-f (biała koszulka i granatowe spodenki na ciepłe dni i dres na chłodniejszą porę).

Ubrania dla dziecka

Pierwszy tydzień  w szkole jest dniem wyjątkowym. Dzień pierwszy jest dniem organizacyjnym, gdzie głównym wydarzeniem jest apel szkolny. Kolejne dni są również ważne Jest to przecież okres, gdzie dzieci się poznają, wyrabiają o osobie opinię, lub widzą się po raz pierwszy po dwóch miesiącach wakacji. Ważny jest więc ubiór. A O ile w domu można sobie pozwolić na luźniejsze ciuchy, tak w szkole warto zwrócić większą uwagę na odzież dla dziecka, która będzie stosowna do szkoły.

Z jakimi zakupami należy poczekać do września?

Wiele szkół po za podstawowym wyposażeniem pierwszoklasisty wymaga również innych, dla każdej placówki odmiennych przedmiotów. Na pewno nie warto spieszyć się z zakupem podręczników i ćwiczeń. To, że w poprzednim roku obowiązywał dany komplet podręczników nie znaczy, że i w tym roku będzie tak samo. Dlatego poczekajmy na pełną listę do września. Przed końcem wakacji warto podejść do szkoły oraz odwiedzać stronę internetową. Często dyrekcja wywiesza w ogólnie dostępnym miejscu listę rzeczy potrzebnych dla naszych pociech bądź udostępnia artykuł na ten temat na stronie internetowej. 

Czego unikać kompletując wyprawkę dla pierwszoklasisty?

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i umiar. Wielu ludzi niepotrzebnie wydaje zbyt dużą sumę pieniędzy ulegając promocjom w marketach. Dziecko nie potrzebuje pachnących długopisów czy brokatowych mazaków. Rzeczy takie jak tornister, zeszyty, piórniki itp. mogą być z bohaterami z bajek. Jednak miejmy na uwadze przede wszystkim cenę. Rzeczy z nadrukowanymi postaciami z Disney’a będą droższe od tych z ,mniej rozpoznawalnymi obrazkami. Również nie ma potrzeby kupowania nadmiaru kredek, ołówków i innych przedmiotów. Lepiej dokupywać na bieżąco wszystko to, co się zużywa. Unikniemy dzięki temu bałaganu na biurku młodego człowieka. 

Warto pamiętać o….

Pierwsze tygodnie w pierwszej klasie to nie lada emocje dla naszej pociechy. Dlatego warto podpisać strój na gimnastykę, obuwie zmienne oraz worek. Dzięki temu nasze dziecko łatwiej odnajdzie swoje rzeczy wtedy, gdy będą powieszone na innym wieszaku. Podpisać można używając niezmywalnego mazaka lub kupując specjalną naklejkę którą umieszcza się od wewnątrz. Warto podpisać również piórnik i tornister. Bardzo możliwe, że kilkoro dzieci będzie miało taki sam model jak nasza pociecha. 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.