Wyposażenie pokoju niemowlaka – 7 niezbędnych elementów

3 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Aranżacja pokoju noworodka to nie wszystko, stonowane barwy, animacje zwierząt na ścianach czy dodatki są ważne, ale nie najważniejsze. Dziś skupimy się na podstawowych elementach wyposażenia każdego pokoju nowo narodzonego dziecka. Podamy siedem rzeczy, które wręcz muszą się tam znaleźć. Nie ważne, czy jesteś jeszcze w ciąży i kompletujesz wyposażenie, czy właśnie urodziłaś i chciałabyś sprawdzić, czego jeszcze Ci brakuje!

Pokój dziecka – funkcjonalność i bezpieczeństwo

W pomieszczeniu, gdzie będzie spało dziecko, nie może zabraknąć rozwiązań bezpiecznych, które nie przyczynią się do problemów skórnych, niepokoju czy lęku niemowlaka. Opiszemy wszystkie elementy, które zwiększą funkcjonalność pokoju dziecięcego, a także zapewnią pełne bezpieczeństwo w trakcie jego snu bądź zabawy. Poniżej lista siedmiu rzeczy, o jakich nie można zapomnieć – będzie o łóżeczku i przewijaku, nie zabraknie jednak mniej oczywistych elementów, takich jak baldachim do łóżeczka i elektroniczna niania.

Wyposażenie pokoju dziecka 

  • łóżeczko to podstawa, o tym wszyscy wiemy. Warto wybierać drewniane modele, które od zawsze gwarantują wysoką stabilność, nośność i trwałość. Najważniejsze jest to, aby łóżeczko miało regulowane dno, co pozwala zmieniać odległość materaca od ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest także otwierany bok, kiedy młody domownik będzie już na tyle duży, aby samodzielnie wychodzić z łóżeczka, zrobi to w sposób bezpieczny.
  • materac do łóżeczka – ten powinien być elastyczny, dopasowany do pozycji, w której dziecko śpi. Nie można zapomnieć o materacu, który oddycha, oferuje właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Warty uwagi jest trzywarstwowy materac wykonany z pianki kokosowej i wypełniony łuską gryki. W ostatnim czasie model ten chętnie jest wybierany i bardzo chwalony za odpowiednie podparcie kręgosłupa dziecka podczas snu.
  • baldachim – bardzo przydatny element, który pozwala zaciemnić wnętrze łóżeczka, nawet gdy za oknem pełne słońce. Ten produkt ma jeszcze jedną funkcję: delikatnie otula dziecko, tworząc z łóżeczka swego rodzaju azyl, a jak wiadomo, niemowlaki kochają taką zamkniętą, niezakłóconą przestrzeń.

  • przewijak i wanienka – przewijak powinien mieć nieprzemakalny materac, odpowiednio miękki, aby dziecku było wygodnie. Dobrze jest postawić na model z materiałową wkładką, aby dziecku nie było zimno, gdy dotknie nagą skórą powierzchni materaca. W przypadku wanienki są dwie możliwości: pierwsza z nich to zakup najmniejszej, dostosowanej do niemowląt i stopniowa wymiana na coraz większe, a druga to wybór największego modelu już na samym początku, dzięki czemu można zaoszczędzić.
  • monitor oddechu – w pierwszych tygodniach maluch przesypia większą część dnia i nocy. Na początku życia istnieje jednak ryzyko śmierci łóżeczkowej (nagłego zadławienia lub blokady dróg oddechowych). Urządzenie, o którym mowa, kontroluje oddech dziecka podczas snu, a w razie zagrożenia reaguje alarmem, dzięki czemu rodzic od razu wie, że koniecznie musi udać się do pokoju dziecięcego. Oczywiście nie można na nim w 100% polegać, ale z pewnością jest to dodatkowe zabezpieczenie.
  • niania elektroniczna – to urządzenie składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to moduł z mikrofonem montowany w pokoju dziecka, drugim jest odbiornik z głośnikiem, który powinien być zawsze przy jednym z rodziców. W ten sposób można obserwować to, co dzieje się w pokoju maluszka, będąc w zupełnie innym pomieszczeniu. Elektroniczna niania sprawdza się w przypadku niemowlaków, ale również później, gdy dziecko jest starsze i nie przebywa tam, gdzie rodzic.

Przedstawione powyżej przedmioty to niezbędne elementy wyposażenia każdego pokoju niemowlaka. Niektóre z nich mogą mocno ułatwić codzienną opiekę nad dzieckiem, inne z kolei zapewnią małemu domownikowi spokojny, błogi i bezpieczny sen, jak w przypadku odpowiednio dobranego materaca i dużego, wykończonego w stonowanych barwach baldachimu. Na te produkty warto postawić!

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz