Wycieczka na Ukrainę – co warto przywieźć od wschodnich sąsiadów | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wycieczka na Ukrainę – co warto przywieźć od wschodnich sąsiadów

15 lutego 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ukraina jest dla Polaków popularnym celem wycieczek. Przyciągają tamtejsze góry, piękne krajobrazy, a także historia i zabytki mocno związane z naszą historią. Chętnie odwiedzany jest Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim, Krzemieniec i inne twierdze kresowe. Wiele osób wybiera też wycieczki w Karpaty, a zimą coraz więcej zwolenników zyskuje kurort narciarski Bukovel. I nie ma zwykle możliwości, żeby wyjazd nie skończył się zakupami. Więc co kupić na Ukrainie?

ukraina

Ukraińskie wyroby rzemieślnicze

Na Ukrainie wciąż żywe są tradycje rzemieślnicze. Wyroby lokalnych wytwórców można dostać w większych miastach, ale i na kramach przy obiektach turystycznych. Co ważne duża część sprzedawanych tu wyrobów to rzeczywiście praca lokalnych twórców, a nie masowa produkcja chińska. We Lwowie, na targu z wyrobami ludowymi prawdziwą furorę robią pięknie haftowane bluzki i koszule. Zależnie od zasobności portfela można wybrać bluzki z haftem nanoszonym maszynowo lub ręcznie. Nie trudno zgadnąć, za które płaci się więcej.

Ale Ukraina to nie tylko hafty. Piękną pamiątką może być ceramika – kubki, miseczki, dzbanki w tradycyjnej formie, wzorach i kolorach. Popularne są też wyroby z drewna, skóry, a także sprzedawane przez cały rok pięknie zdobione huculskie pisanki wykonywane na wydmuszkach lub drewnianych jajkach.  Więcej pomysłów na zakupy znajdziecie też na blogu: https://best-market.pl/blog/co-mozna-przywiezc-z-ukrainy-pamiatki-ze-wschodu.

Bogactwo smaków ukraińskich wyrobów spożywczych

Wyjeżdżając na Ukrainę nie sposób nie skosztować tutejszych potraw. Wizyta w restauracji i barze w wielu przypadkach jest znacznie mniej obciążająca dla portfela niż w Polsce, a serwowane jedzenie zachwyca bogactwem smaków. Nic więc dziwnego, że chciałoby się zabrać choćby cząstkę tych smaków do domu. Możliwości zaopatrzenia są spore bo lokalne produkty znaleźć można zarówno w sklepach, jak i na targach.

Choć w pierwszej chwili ze spożywczymi pamiątkami z Ukrainy kojarzy się alkohol, to trzeba tu uważać. Wszystko przez przepisy przywozowe, które pozwalają na wwożenie bez cła jedynie niewielkich ilości trunków. Przed wyruszeniem na zakupy warto zapoznać się z tym ile i jakiego alkoholu można przywieźć do kraju.

Jeśli nie alkohol to co? Wybór jest ogromny. Na szczycie popularności plasują się od lat ukraińskie słodycze Rosher oraz chałwa. Podobno żadna inna nie smakuje tak wspaniale. Warto też zwrócić uwagę na ukraińskie miody oraz sery. Zagłębiem ich produkcji rzemieślniczej są Karpaty, gdzie na rozległych połoninach wypasane są stada krów i owiec. Ser produkowany w karpackich stajach ma niepowtarzalny smak i warto zabrać go ze sobą do Polski. Innym cenionym ukraińskim produktem jest wędzona słonina  (można ją kupić również w sklepie https://best-market.pl/produkty-miesne/slonina/), którą je się tutaj z chlebem. Choć nie każdy musi być fanem takiego sposobu podania, to można z niej zrobić także aromatyczne skwarki lub podać jako zakąskę do alkoholu.

Lokalne przysmaki można także zakupić w Polsce, za pośrednictwem sklepu internetowego z żywnością ukraińską Best Market.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz