Wszystko na temat snu: czy można panować nad swoimi snami?

6 grudnia 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Lubicie spać? A zastanawialiście się czasem co to jest sen? Dlaczego śnią nam się koszmary albo przyjemne rzeczy? I co oznaczają sny?

Co to jest sen?

Sen jest niewątpliwie czasem, w którym nasz organizm regeneruje i relaksuje się. Zarówno zbyt częste udawanie się na spoczynek oraz niemożność zaśnięcia mają podłoże chorobowe i wymagają leczenia. Dla snu charakterystyczne jest to, że w trakcie jego trwania następuje bezruch a także zniesienie świadomości

Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego, na który składają się cyklicznie następujące po sobie fazy. Zaraz po zaśnięciu występuje faza NREM (non-rapid eye movement), podczas której nasz sen jest najmocniejszy. Przygasa wtedy duża część procesów życiowych. Spada ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech i tętno, a temperatura ciała się obniża o kilka dziesiątych stopnia. Faza NREM trwa ok. 80-100 minut, a po niej następuje faza REM (rapid eye movement), trwająca ok. 15 minut. Cykl ten powtarza się u osoby dorosłej 4-5 krotnie.

W fazie REM występują najczęściej marzenia senne. Są to zjawiska pojawiające się podczas snu i przypominające halucynacje. Nie zawsze występują one wyłącznie jako obrazy. Zdarza się również, że przeważają w nich doznania słuchowe, zapachy lub smaki. Niektóre tematy pojawiają się często kilkakrotnie w kolejnych snach. Najczęściej dotyczą one spadania, latania i nagości.

Codzienne przenoszenie się do stanu nieświadomości intrygowało ludzi od zawsze. Różne były teorie dotyczące powstawania snów. Z uwagi na różny poziom wiedzy o anatomii i psychologii człowieka powstawały nieraz zaskakujące pomysły umiejscawiające źródło koszmarów i ich zupełnego przeciwieństwa. Obecnie przypuszcza się, że za stan snu odpowiedzialne są komórki występujące w pniu mózgu. To one powodują, że danej nocy mamy zły lub dobry sen. Poza tym wskazuje się, że na to, co nasz mózg wytwarza w czasie spoczynku wpływ ma stan emocjonalny i środowisko zewnętrzne. Chyba każdemu z nas zdarzyło się zasnąć przed telewizorem i śnić fabułę w różnym stopniu zainspirowaną przez film. Zdenerwowanie i stres mogą natomiast przyczynić się do wystąpienia koszmarów, choć mogą one się nam przyśnić zupełnie niespodziewanie.

Sen jest bardzo tajemniczym i frapującym zjawiskiem. Każdy z nas go doświadcza i mimo to nie do końca potrafimy go wytłumaczyć. Od bardzo dawna starano się wiązać jakąś wiedzę na temat świata ze śnieniem. Przykładem takiego postępowania są senniki.

Co oznaczają sny?

Z reguły bez względu na to, czy mamy do czynienia z dobrym albo złym snem ich znaczenie rozpatruje się biorąc pod uwagę postacie, przedmioty, motywy rzadziej wydarzenia tam występujące. Okazuje się bowiem, że większość ludzi miewa podobne obrazy w stanie nieświadomości. Oto kilka z bardziej popularnych elementów snów i znaczenie, jakie jest im przypisywane.

Kiedy przyśni ci się wąż i zostaniesz przez niego ukąszony możesz być przekonany o tym, że zaburzony zostanie spokój w twoim domu. Jeżeli natomiast nie mogłeś przed tym zwierzęciem uciec mówi to o złych widokach na przyszłość. Wąż posiadający wiele głów stanowi ostrzeżenie przez uwiedzeniem.

Jeszcze większą rozmaitością znaczeń cechuje się sen o wodzie. Najogólniej rzecz ujmując widzenie czystej i przejrzystej wody w różnych postaciach oznacza, że czeka nas spokój, harmonia, zdrowie i pomyślność. Natomiast wzburzona i brudna jest zwiastunem nadejścia nieprzyjemności- choroby, zmartwień, nieszczęśliwych wydarzeń.

Śni mi się, że latam. Kładę się w powietrzu jak na wodzie i wykonuję ruchy pływania. Albo podnoszę ręce do góry i lecę prosto w niebo.
Wyjaśnienie: Sny o lataniu mogą być interpretowane jako sny o wolności, pragnieniu, by wreszcie swobodnie rozwinąć skrzydła, poczuć w sobie moc, posiadać kontrolę nad swoimi pragnieniami, ciałem. Sugestia: Warto zastanowić się, co w realnym świecie trzyma nas tak mocno przy ziemi, że nie jesteśmy w stanie oderwać się od niej i „polecieć”.

Śni mi się, że wychodzę z domu, idę ulicą, spotykam znajomych i nagle okazuje się, że zapomniałam założyć bieliznę. Jestem kompletnie naga i nie mam się czym zakryć.
Wyjaśnienie: Sen o nagości w miejscu publicznym może świadczyć o tym, że śniąca osoba boi się, iż ktoś z jej otoczenia odkryje coś, co ona chce zachować tylko dla siebie. To może być świadomość jakiejś słabości, kompleks. Może ona w głębi duszy myśleć: „Wszystko, co osiągnąłem (lub osiągnęłam), zdarzyło mi się przypadkiem. Gdy ludzie to wreszcie zauważą, zostanę pozbawiona szacunku, uznania. Ktoś w końcu krzyknie: „Król jest nagi!”. Sugestia: Spróbuj dotrzeć do tego, czym jest owa słabość, której odkrycia tak bardzo się obawiasz. A gdy to odkryjesz, rozpraw się z nią. To nieprawda, że wszystko udało ci się przypadkiem. Wszystko, co osiągnęłaś, zawdzięczasz sobie.

Powtarzający się sen może oznaczać, że nasz mózg próbuje nam coś powiedzieć

Nawracające koszmary to nie przypadek. Należy zastanowić się nad znaczeniem powtarzającego się snu, kryje się w nich jakaś wiadomość, przesłanie. Przykładem niech będzie sen o zębach. Przesąd mówi, że zęby śnią się na śmierć lub chorobę.

Zdaniem specjalistów od snów, sen o wypadających, psujących się lub łamiących się zębach należy interpretować, biorąc pod uwagę symboliczne znaczenie buzi: warg, języka, podniebienia i zębów właśnie – wszystko to składa się na aparat mowy i kojarzy się ze słowami i porozumiewaniem się. Sen o zębach może oznaczać, ze borykamy się z trudnościami na polu komunikacji.

Możesz panować nad swoimi snami

Nie każdy posiada zdolność do kontrolowania swoich snów, ale nawet 2/3 z nas zachowuje świadomość podczas snu, a 34% potrafi wpływać na to, jak on przebiega. Umiejętność tą można opanować. Warto, zwłaszcza, jeśli cierpimy z powodu nawracających koszmarów. Zaleca się przeprowadzenie ze sobą samym rozmowy przed snem; należy sobie powiedzieć: „Jeśli ten koszmar znów mi się przyśni, będę pamiętać, że to tylko sen, będę świadomy, że to nie rzeczywistość”.

Czynność ta, powtarzana systematycznie sprawi, że będziemy w stanie stwierdzić, że dana rzecz nie dzieje się naprawdę. Przestaniemy się bać i będziemy mogli czynnie kształtować fabułę snu. Śniąc i jednocześnie zachowując przytomność umysłu, nie tylko będziemy mogli zbiec przed dręczącym nas potworem i wpaść w ramiona podziwianej sławy, ale przede wszystkim osiągniemy mistrzostwo w niedopuszczaniu do powstawania koszmarów.

Materiały: www.sen.pl, www.Jejpsyche.pl, www.sennik.pl, www.zdrowie-nasze.pl

Zobacz również:

  1. Walka ze zmęczeniem
  2. Kakao zapobiega chorobom układu krążenia?
  3. Jakie łóżko najlepiej wybrać do sypialni?
  4. Nasze sny – dyskusje na forum




FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...