Dobry sen to klucz do dobrego samopoczucia. Zatem łóżko to niemal najważniejszy mebel w domu…Należy wybrać właściwe, aby nie tylko pięknie śnić, lecz także – pięknie wyglądać. Jak mówi przysłowie: „Chcesz sobie poprawić życie? Wystarczy poprawić poduszkę”.
Z wiekiem zmieniamy łóżka. Dla wygody, większego komfortu. Istotne, by dopasować mebel do własnych potrzeb…
Dla malucha – miękkie
Dla małego dziecka łóżeczko jest przedłużeniem matczynego łona. Ma być ciepłe, miękkie, utulające i kołyszące. Tradycyjnie już łóżeczka dla bobasów są drewniane, a więc twarde, dlatego warto wymościć dziecięce spanie „obijaczkami”, które przywiązuje się do szczebelków.
Dla nastolatka – solidne
Starsze dzieci lubią spać w dziwnych miejscach: pod sufitem na antresoli, wybierają łóżka piętrowe, które są częścią konstrukcji meblowej w ich pokoju. W takim dziecku jest coś z Harr’ego Pottera. Jest kreatywne, więc wymyśla bajeczny świat, w którym łóżko łatwo zmienia się w fantastyczny pojazd albo zakamarek nie z tej ziemi.
Starszemu dziecku potrzebne jest łóżko z szufladami, do których bez trudu chowa pościel i swoje skarby. Dla nastolatka łóżko jest całym światem. Po przyjściu ze szkoły rzuca na łóżko plecak z książkami. Najchętniej na łóżku, a nie przy biurku, odrabia lekcje albo leży godzinami rozmyślając i patrząc w sufit.
Łóżko to powinno być kwintesencją praktyczności: mocne, z dobrym materacem, proste, z wysuwanym pojemnikiem na pościel.
Po ślubie – okazałe
Świat się zmienia, nie trzeba już spać w tym samym pokoju, w którym się je i przyjmuje gości. We współczesnej sypialni stoi tradycyjne małżeńskie łoże z wezgłowiem, dwoma zagłówkami, a czasami nawet z baldachimem. Obowiązkowo jest duże, ma sprężynujący materac, w takim łóżku miło jest się kochać, wypoczywać, czytać, czasami zjeść śniadanie i spać.
Małżeńskie łóżko zwykle stoi pośrodku sypialni, przysunięte do ściany tylko wezgłowiem. Nie musi mieć schowka na kołdrę i poduszki. Przeciwnie – pościel razem z narzutą jest elementem dekoracji sypialni.
Na starość – bezpieczne
Kiedy przemija namiętność, wiele osób śpi oddzielnie. Równie często jest to związane ze stanem zdrowia. Warto o tym pomyśleć przy wyborze nowego łóżka. Starsze osoby chętnie śpią w łóżku ustawionym w rogu pokoju. Czują się bezpieczniej, kiedy łóżko wezgłowiem, a często nawet bokiem, przylega do ściany…