Wrzosy w ogrodzie i ich aranżacje. Pomysły na bajkowe kompozycje
Wrzosy są piękną jesienną ozdobą jesiennych ogrodów, tarasów i balkonów. Te kompaktowe, wiecznie zielone krzewy świetnie sprawdzają się w ogrodach dużych i małych, a także w pojemnikach, oferując szeroki wybór kolorów liści i kwiatów. Łatwo jest stworzyć kolorową wrzosową aranżację efektowną nawet na bardzo małej przestrzeni balkonu czy domowego stolika kawowego.
Wrzosy w ogrodzie i symbolice – co warto wiedzieć?
Wrzosy to niskie, wiecznie zielone krzewy, zwykle występujące na wrzosowiskach. Istnieje kilka różnych odmian, które kwitną w różnych kolorach, w tym białym, różowym, fioletowym i czerwonym. Wszystkie dobrze rosną na kwaśnych glebach w pełnym słońcu lub półcieniu. To wszechstronne rośliny, które pasują do szerokiej gamy stylów ogrodów, od tradycyjnych po współczesne. Mieszane nasadzenia dają gobelin różnych liści i kolorów kwiatów, a użycie jednego koloru nadaje elegancki, odważny efekt.
Wrzosy najłatwiej posadzić na tej samej głębokości, na jakiej rósł w doniczce. Dobrym pomysłem jest dodanie ściółki z wiórów kory lub liści, aby stłumić chwasty i utrzymać kwaśność gleby. Rośliny wrzosu wymagają bardzo niewielkiej pielęgnacji. Wystarczy przyciąć rośliny do nasady po kwitnieniu. Najlepszy czas na sadzenie wrzosu to wiosna, ponieważ daje mu to czas na ukorzenienie się. Ani kwiaty, ani liście wrzosu nie są trujące dla kotów, psów ani ludzi. Nie musimy się więc martwić o ich sadzenie w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie. Wrzosy są również świetne do ogrodów przyjaznych dzikiej przyrodzie, ponieważ bogate w nektar kwiaty przyciągają mnóstwo owadów, zwłaszcza pszczół.
Kwiaty wrzosu powszechnie symbolizują szczęście, podziw i ochronę. Królowa Wiktoria spopularyzowała wrzos jako talizman przynoszący szczęście, nosząc jego gałązki i obdarowując nimi przyjaciół. Wrzosy to także tradycyjna roślina lecznicza. Jest stosowany w medycynie tradycyjnej w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, chorób oczu, kamieni nerkowych, zapalenia pęcherza moczowego i nerek, zapalenia oskrzeli, biegunki, egzemy, wysokiego ciśnienia krwi, zwiększonej drażliwości, lęku lub zaburzeń snu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, uspokajające, moczopędne, przeciwwirusowe, cytotoksyczne, antyproliferacyjne, przeciwbakteryjne, kardioprotekcyjne, hepatoprotekcyjne, cytotoksyczne i przeciwutleniające. W ostatnich dekadach substancje czynne wrzosów o działaniu przeciwutleniającym są celem wielu badań naukowych.
Wrzosy w donicach i kompozycjach
Wrzosy dobrze sprawdzają się uprawiane w pojemnikach, na przedniej stronie rabat, a także w ogrodach skalnych. To niskie rośliny, które dobrze nadają się również jako rośliny okrywowe. Zwłaszcza gdy jest sadzona w grupach, rośliny dobrze rosną i tworzą piękny dywan kwiatów. Wrzos można też uprawiać na tarasach, patio i balkonach. Idealne do ich ekspozycji jest słoneczne miejsce. Uprawa wrzosu w doniczkach pozwala na bardziej elastyczne opcje rozmieszczenia i tworzenie pięknych kompozycji kwiatowych, które będą cieszyć oko do pierwszych przymrozków. Korzenie roślin doniczkowych są wrażliwe na niskie temperatury, ponieważ nie mają tak dużo gleby izolującej je jak rośliny w ziemi. Dlatego wystarczy na zimę przenieść wrzosy w doniczkach do piwnicy, szopy lub garażu – przestrzeń nie musi być ogrzewana, musi jedynie zapewniać ochronę przed żywiołami.
Każda doniczka lub pojemnik z wrzosami powinny mieć otwór drenażowy, aby korzenie nie stały się mokre. Wrzosy uprawiane w pojemnikach mogą szybko wyschnąć, dlatego należy je regularnie podlewać. W zależności od pogody roślina potrzebuje podlewania wodą kilka razy w tygodniu. Wrzosy można kupić w centrach ogrodniczych i online, jako małe lub duże rośliny o różnych kolorach.
Dla wielu z nas wrzos jest symbolem jesieni, dlatego to on zazwyczaj króluje w jesiennych kompozycjach na balkonach lub tarasach. Kwiatowe kompozycje utrzymane w przepięknych kolorach fioletu oraz różu albo eleganckiej bieli mogą być przeznaczone zarówno do jesiennych dekoracji naszych wnętrz jak i balkonów lub tarasów. Kompozycja kwiatowa może być wykonana w betonowych lub ceramicznych naczyniach oraz rożnych koszach w stylu rustykalnym. Kwiaty można też uzupełnić bluszczem lub delikatnymi roślinami o małych zielonych liściach. Tu do wyboru mamy mnóstwo gatunków, wybierzmy takie, jakie podobają nam się w danym momencie najbardziej, lub takie, które przykładowo potem przesadzimy na ogrodową rabatę. Tworząc w jednej doniczce kompozycję z roślin, trzeba pamiętać, by łączyć w niej gatunki o podobnych wymaganiach. Wolne przestrzenie między doniczkami można wypełnić np. mchem. Takie kompozycje niewątpliwie zachwycą swoim niepowtarzalnym urokiem.