Wózek inwalidzki – jaki wybrać?

23 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nikt z nas nie zna się na sprzęcie rehabilitacyjno-medycznym, dopóki sam go nie potrzebuje – dla siebie lub bliskich. Niestety, zakup wózka inwalidzkiego to dość duży wydatek, dlatego należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Jeśli stoisz przed koniecznością nabycia tego sprzętu przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się z niego kilka przydatnych informacji związanych z tą tematyką.

wózek inwalidzki

Wózki inwalidzkie – jakie są ich rodzaje?

Jeśli potrzebujesz tego sprzętu medycznego, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej opisujemy, jakie wózki inwalidzkie są powszechnie dostępne na rynku i który z nich będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

Jakie wózki są cięższe, a jakie bardziej stabilne?

Ze względu na materiał wykonania, możemy wyróżnić wózki stalowe oraz aluminiowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że jest cięższy i bardziej stabilny. Natomiast wózki aluminiowe są dedykowane osobom niepełnosprawnym, które potrzebują częściej się przemieszczać. Dodatkowo, są wygodne w transporcie. Jeśli zatem na co dzień chcesz wychodzić poza gospodarstwo domowe, warto sprawdzić aluminiowe wózki inwalidzkie.

Czy są elektryczne wózki inwalidzkie?

Ze względu na mechanizm kierowania, można wskazać wózki elektryczne lub ręczne. Te pierwsze najczęściej dedykowane są dla starszych osób, bądź dla osób z większą niepełnosprawnością, które nie są w stanie samodzielnie prowadzić sprzętu medycznego. Koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem, jaki wózek inwalidzki będzie najlepszy dla Ciebie. Elektryczny zapewne byłby bardziej komfortowy, aczkolwiek nie zapominaj, że ręczne napędzanie wózka pomoże w rehabilitacji (można to bowiem traktować jako trening rąk i ramion).

Wózki inwalidzkie – jakie dla dzieci, a jakie dla dorosłych?

Inny sprzęt należy wybrać dla dziecka, a inny dla dorosłej osoby niepełnosprawnej. Należy brać pod uwagę, iż wózek inwalidzki dla młodszych powinien wspierać ich rehabilitację i rozwój (jeśli jest on potrzebny na dłuższy czas). Sprzęt dla doroslych powinien pełnić funkcję stabilizującą sylwetkę.

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Niestety, zakup wózka inwalidzkiego bądź innego sprzętu rehabilitacyjnego, to dość duży wydatek w dzisiejszych czasach. Rząd wielkości cen zaczyna się od około ośmiuset złotych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które kosztują dwa lub trzy tysiące. Zaś wózki inwalidzkie, które posiadają więcej komfortowych funkcjonalności kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy wózki inwalidzkie są refundowane przez NFZ?

Z dofinansowania do wsparcia medycznego, mogą skorzystać osoby ubezpieczone w Polsce. Konieczność stosowania wózka inwalidzkiego określana jest zwykle podczas wizyty u lekarza specjalisty, który wydaje stosowne skierowanie. Na jego podstawie pacjent może starać się o refundację NFZ.

Pamiętaj, aby otrzymać zwrot kosztów za wózek inwalidzki powinieneś mieć skierowanie od lekarza specjalisty (najczęściej od ortopedy) oraz wypisane przez niego zlecenie. Dzięki tym dokumentom będziesz mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów – pełny bądź całkowity (zależnie od rodzaju i ceny sprzętu medycznego).

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz