Wegańskie przekąski – pomysły i przepisy
Czasami trudno jest znaleźć pomysł na stworzenie czegoś wystarczająco zaspokajającego głód, gdy jesteśmy poddani różnym restrykcjom żywieniowym – czy to ze względów osobistych, czy też czysto dietetycznych. Dzisiaj skupiamy się na przekąskach w diecie wegańskiej, która coraz częściej jest żywo komentowana i stosowana, a która prawidłowo rozplanowana dostarcza organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Co jeść w przerwach między głównymi posiłkami, żeby było zdrowo, wegańsko i w dodatku smacznie?
Tost z awokado na słodko z pistacjami
O ile większość przepisów wykorzystuje awokado w wersji wytrawnej, o tyle wersja na słodko również świetnie się sprawdzi.
- 2 kromki chleba
- 1/2 awokado
- 1/2 łyżeczki syropu z agawy
- 1/4 szklanki łuskanych pistacji
- szczypta soli
Chleb umieścić w tosterze do momentu przyrumienienia. Obrać i rozgnieść widelcem dojrzałe awokado, posiekać pistacje. Wymieszać całość z syropem z agawy i szczyptą soli do smaku. Tak przyrządzoną mieszankę kłaść na ciepłego tosta.
Pudding z nasionami chia
Bomba witaminowa, biorąc pod uwagę fakt, że nasiona chia, pełne kwasów omega 3 i witamin, są zaliczane do grona superfood. Jedz na zdrowie!
- 4 łyżki nasion chia
- 100 ml mleka roślinnego
- 1/3 puszki mleczka kokosowego
- 1 łyżka syropu z agawy
- szczypta soli
- owoce: mrożone lub sezonowe
Wymieszać ze sobą płyny, syrop z agawy i nasiona chia. Odstawić mieszankę na noc do lodówki. Następnego dnia dolać płynu w razie konieczności i przyozdobić owocami.
Domowa granola z mlekiem roślinnym
Doskonała jako lekkie śniadanie oraz pożywna przekąska w ciągu dnia.
Przepis na całe opakowanie granoli:
- 2 szklanki płatków owsianych górskich
- 1/2 szklanki posiekanej mieszanki orzechów (włoskie, laskowe, brazylijskie)
- 1/2 szklanki nasion (słonecznika, dyni)
- 1/2 szklanki pokrojonych suszonych owoców (jabłka, śliwki, morele)
- 2-3 łyżki syropu klonowego/z agawy
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 1/3 łyżeczki soli
Piekarnik rozgrzać do 150 stopni, blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Połączyć składniki w misce, dobrze wymieszać. Przekładać niewielkimi porcjami na blachę i zapiekać 30-40 minut, o czasu do czasu przemieszać łyżką. Ostudzić przed podaniem lub przechowywaniem. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Podawać np. z owocami lub mlekiem roślinnym.
Sałatka z brokułem i słonecznikiem
Zimą, w okresie, kiedy szczególnie potrzebujemy witamin, sałatka z brokułem i pestkami słonecznika będzie świetnym rozwiązaniem na dostarczenie sobie dodatkowych witamin.
- 1 brokuł
- 1 pomidor
- 1/2 szklanki kukurydzy
- 3 łyżki pestek słonecznika
- sól i pieprz do smaku
Brokuła podzielić na różyczki i zblanszować. Pestki słonecznika podprażyć na patelni. Pomidora pokroić. Wszystkie składniki wymieszać razem, doprawić do smaku.
Jabłkowe chipsy cynamonowe
Zdrowa alternatywa na niezdrową przekąskę, która w wydaniu jabłkowym staje się skarbnicą witamin.
- 3 duże, niepoobijane jabłka
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 i 1/2 łyżeczki cukru brązowego
Piekarnik rozgrzać do 120 stopni, blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Przygotować jabłka: umyć i wydrążyć środek i pokroić je na kawałki – ok 2 cm talarki. Wymieszać cukier z cynamonem i posypać owoce. Piec jabłka przez ok. godzinę lub półtorej w zależności od mocy piekarnika do momentu zarumienienia się i skurczenia się owoców co jakiś czas otwierając piekarnik aby je przemieszać.
Korzenne prażone orzechy laskowe (lub miks orzechów)
Orzechy jako przekąska to również zdrowa alternatywa dla sklepowych ciastek i batonów.
- 2 szklanki ulubionych orzechów
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
- 1 łyżeczka cynamonu
- szczypta soli
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Orzechy wymieszać z pozostałymi składnikami i piec ok. 10 min.
Sos tzatziki z tofu
Gdy myślimy o tzatziki, z reguły nasuwa nam się na myśl jogurt jako baza do tego sosu. W wegańskim wydaniu tzatziki to tofu zastępuje nam jogurt. Sos doskonale komponuje się z pieczonymi warzywami.
- 1 kostka naturalnego tofu
- 2 ogórki zielone
- 3 zmiażdżone ząbki czosnku
- mleko roślinne (najlepiej sojowe)
- sok z 1/2 cytryny
- sól, pieprz do smaku
Ogórki zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Tofu zmiksować z czosnkiem, sokiem z cytryny i przyprawami – dodając nieco mleka roślinnego do uzyskania półpłynnej konsystencji. Do całości dodać ogórki i porządnie wymieszać.
Zobacz również:
Smalec wegański z fasoli i cebuli
Dietetyczne desery – różne przepisy na lekkie słodkości
Warzywne pasty kanapkowe i tatary – pomysłowe przepisy śniadaniowe