Uzdrawiająca moc Tai Chi

24 lutego 2011, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

W czasach kiedy stres jest nieodłącznym naszym towarzyszem, przemęczeni jesteśmy pracą, codziennymi obowiązkami, a w dodatku zimowa aura potęguje nasze przygnębienie, dobrze zadbać o cały organizm, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej.

Receptą na naszą zimową chandrę, ale i nie tylko może okazać się Tai Chi, czyli system ćwiczeń mający na celu poprawę stanu zdrowia i  relaksacji umysłu. Taoistycznego Tai Chi w 1970 roku najpierw w Kanadzie, później w USA zaczął nauczać Mistrz Moy Lin-shin, który taoistyczne techniki zdrowotne przeniósł z Chin. Obecnie ośrodki Tai Chi znajdują się w 25 krajach na świecie. Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi w Polsce, podobnie jak pozostałe, nie jest nastawione na zysk, nauka przekazywana jest przez wolontariuszy. Każdy wnosi jedynie opłatę członkowską, która daje mu możliwość ćwiczenia w każdym miejscu, gdzie znajdują się ośrodki.

Tai Chi wpływa jednocześnie na ciało, jak i na umysł. To nieskomplikowany system ćwiczeń polegający na wykonywaniu powolnych, harmonijnych ruchów. W każdy ruch zaangażowane jest całe ciało. W naszej kulturze jest to jedno z niewielu ćwiczeń holistycznych, czyli całościowych koncentrujących się na całym organizmie człowieka. Przy czym warto podkreślić, że Tai Chi nie wymaga dużego wysiłku, a także nie naraża na żadne kontuzje, stąd też nie ma ograniczeń wiekowych. Na zajęciach można spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku, a także różniących się od siebie kondycją fizyczną. Ważne jest by każdy ćwiczył dla samego siebie. W Tai Chi nie ma idealnej formy, co oznacza, że każdy wykonuje ćwiczenia na miarę swoich możliwości. Inaczej mówiąc Tai Chi to sztuka własnego rozwoju, wyróżnia się tu aspekt zdrowotny i duchowy.

Regularne praktykowanie tej metody obniża napięcie w całym ciele, poprawia krążenie, uczy poprawnego oddychania, utrzymania równowagi, usprawnia koordynację ruchową. Dobrze wpływa na układ mięśniowy, kostny, rozciąga stawy, a także pomaga rozprostować kręgosłup. Z badań naukowych również wynika, że Tai Chi przyczynia się do polepszenia naszego stanu zdrowia. Lekarze także nie widzą żadnych przeciwwskazań, nawet sami często zalecają je swoim pacjentom. Tai Chi uspokaja nie tylko serce, ale także i umysł. Jest to w pewnym sensie medytacja w ruchu, dużą rolę przypisuje się tu umysłowi, który odpowiedzialny jest za pozytywne skutki w całym ciele. Inaczej same ćwiczenia byłyby bezskuteczne, jeśli w ich trakcie myślami byśmy byli gdzie indziej. Tai Chi pomaga uwolnić umysł i pozbyć się napięcia dlatego, że wykonywanie poszczególnych ruchów wymaga koncentracji i tym samym nie daje możliwości myślenia o codziennych sprawach i problemach, których permanentna obecność w umyśle powoduje napięcie.
Regularne ćwiczenie Tai Chi pomaga na co dzień stać się bardziej spokojniejszym, silniejszym i pogodniejszym. Można to osiągnąć przez doskonalenie zarówno ducha, jak i ciała.

Źródło: www.taichi.pl, www.tai-chi-chuan.pl.

Zobacz również:

  1. Joga śmiechu czyli jak odzyskać równowagę
  2. Rodzaje aerobiku: filmiki
  3. Co myślisz o aerobiku? Dyskusja na forum
  4. Jak korzystać z sauny?



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.