Urządzanie małej kuchni – 6 zasad jak optycznie ją powiększyć
Małe przestrzenie mogą być ograniczające, zwłaszcza gdy chcemy postawić na funkcjonalność. Układ małej kuchni jest trudny do zmiany, ale jeśli odpowiednio zadbasz o niuanse, może stać się ona bardziej przewiewna i przestronna. Jak to zrobić, przedstawiamy poniżej..
-
Jasne powierzchnie
Kolorystyka to podstawa optycznego powiększenia pomieszczenia, dlatego w przypadku małej kuchni lepiej zrezygnować z ciemnych i nasyconych odcieni, preferując jasne, zwłaszcza na dużych powierzchniach, takich jak ściany i podłogi.
Jeśli chodzi o zestaw słuchawkowy, preferowana jest błyszcząca powierzchnia, która znacznie lepiej rozprasza światło niż matowa. Odpowiednim kolorem jest biel lub bardzo jasne odcienie żółci, kremu lub zieleni. Wszystko to można uzupełnić ciepłymi materiałami, takimi jak drewno, bambus, korek czy wiklina. Nie musisz całkowicie rezygnować z ciemnych kolorów, po prostu skup się na akcesoriach, drobnym sprzęcie i przyborach kuchennych. Ale zawsze wybieraj tylko kilka pozycji i uzupełniaj je białymi lub jasnymi kolorami. Unikaj także nadmiernej zmienności kolorów i dużych kontrastów kolorów, które zmniejszają przestrzeń.
-
Jasne podłogi
Zwróć także uwagę na podłogę w kuchni. Większość ludzi nie traktuje poważnie wyboru podłogi, ale ma to duży wpływ na wrażenie pomieszczenia. Jasne płytki, linoleum lub lekkie podłogi pływające odpowiednie do kuchni to generalnie doskonały wybór. Zapomnij o ciemnych i matowych powłokach, które pochłaniają światło i nie tylko zaciemniają pomieszczenie, ale także wizualnie je redukują.
-
Przestrzeń
Oprócz koloru kuchni wiele zależy również od jej układu i doboru odpowiednich mebli. Wybierz szafki, które sięgają sufitu. Podnoszą optycznie ściany i zapewniają niezbędną przestrzeń do przechowywania. Lekkość przestrzeni zapewnią przeszklone drzwi i otwarte półki. Oczywiście będziesz musiała częściej odkurzać, ale pokój nie będzie wyglądał na ciasny. Przesuwane drzwi i wysuwane półki pomagają zaoszczędzić miejsce.
-
Wyrzuć wszystko, czego nie potrzebujesz
Im mniej rzeczy lub urządzeń, których nie używasz w małej kuchni, tym lepiej. Przechowuj najczęściej używane przedmioty w łatwo dostępnych miejscach; praktyczne przedmioty powinny być zawieszone nad miejscem pracy.
Wybierając sprzęty i meble, postaw na wszechstronność. Tak więc meble składane, z których będziesz korzystać tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz, mogą być dobrym wyborem.
-
Właściwe zagospodarowanie przestrzenne
W małych kuchniach należy przestrzegać właściwego planowania. Kuchnia zazwyczaj podzielona jest na trzy strefy, które powinny tworzyć trójkąt o długości boku co najmniej 90 cm.
- Powierzchnia magazynowa (spiżarnia, zamrażarka, lodówka).
- Miejsce do gotowania (powierzchnia robocza i powiązane urządzenia). Przestrzeń blatu musi wynosić co najmniej 60 cm. Przydatnym pomocnikiem będą wysuwane blaty ukryte w jednym z mebli.
- Miejsce do mycia (zlew i miejsce do przechowywania naczyń).
-
Idealne oświetlenie
W małej kuchni ważne jest odpowiednie oświetlenie. Oczywiście idealne jest naturalne światło z okna z wieloma punktami, ale nie każda kuchnia ma duże okna. W takim przypadku zastosuj sztuczne oświetlenie: zawieś paski LED nad blatem i centralną lampą sufitową.
zobacz również:
Sypialnia – aranżacje i inspiracje czyli jak odświeżyć wnętrze?
Jakie zasłony do szarej ściany w sypialni?
Jak aranżować rośliny we wnętrzu?