URODA I ZDROWIE

Typy sylwetki – jak dobrać właściwą dietę?

26 lutego 2019, dodał: Dagmara

Niektórzy ćwiczą na siłowni godzinami, wypalając ostatnie poty, ale nadal nie widzą efektów. Dzieje się tak, ponieważ każda z nas posiada określoną sylwetkę. Typ sylwetki posiada zarówno dobre, jak i złe strony. Jeżeli chcemy, aby nasz trening przynosił efekty, to koniecznie musimy dokładniej zapoznać się z charakterystyką naszej sylwetki. Dlatego przygotowaliśmy dla Was opis wszystkich typów.

typy sylwetki

 

Ektomorficzny

Powstaje przy silnym rozwinięciu zewnętrznego listka zarodkowego. Buduje on układ nerwowy oraz organy czuciowe. Osoby posiadające budowę ektomorficzną są drobne, mają długie kończyny, wąskie barki oraz małą ilość tkanki tłuszczowej. Ponad to osoby te mają szeroką talię i zaokrąglony brzuch. Niestety osoby z tym typem sylwetki często cierpią na nadczynność tarczycy, która z kolei przyspiesza przemianę materii. Takim osobom może być ciężko przybrać na wadzę więc często sięgają po obfitą i bogatą w białko dietę. Jeżeli posiadasz budowę ektomorficzną, to koniecznie popracuj nad tężyzną. Mięśnie są niedostatecznie napięte, co skutkuje przygarbioną sylwetką i skrzywieniem kręgosłupa. Najlepiej ćwiczyć podnoszenie ciężarów, które będzie stymulować mięśnie do wzrostu. Wszystko dzięki dużej podatności mięśni na trening oraz ekspresowej rozbudowie. Nie wolno jednak przesadzić z częstotliwością treningów, ponieważ mięśnie muszą mieć czas na wzrost oraz regenerację.

typy sylwetki

Mezomorficzny

W tym przypadku to mężczyźni częściej posiadają taki typ sylwetki. Charakteryzuje się silnie rozwiniętym układem mięśniowym oraz kostnym. Wszystko zaczęło się od silnego rozwoju środkowej warstwy listka zarodkowego, czyli mezodermy. Z niej powstają kości, mięśnie, układ sercowo naczyniowy oraz krew. Osoby z tym typem sylwetki posiadają przysłowiowe grube kości, szeroką klatkę piersiową oraz umięśnione ramiona. Dodatkowo mają silnie rozwinięte łydki i przedramiona. Do osiągnięcia atletycznej sylwetki wystarcza nawet umiarkowany trening. Mezomorficy kiedy już osiągną upragnioną masę i sylwetkę, to nie mają większych problemów z jej utrzymaniem. Wystarczy jedynie dobrze zbilansowana dieta oraz odpowiednie ćwiczenia kilka razy w tygodniu, aby nie martwić się o zbędne kilogramy.

typy sylwetki

Endomorficzny

Za wygląd sylwetki odpowiada silnie rozwinięty układ trawienny. Osoby o tym typie budowy są krągłe, a tkanka tłuszczowa zakrywa ich mięśnie. Posiadają silnie rozwinięte uda oraz ramiona. Przy endomorficznej budowie trzeba liczyć się z wolną przemianą materii. Odpowiada za to tarczyca, która jest leniwa i posiada tendencję do niedoczynności. Przy tej budowie mogą występować bóle kolan. Ciało staje się masywne oraz rozłożyste z okazałymi mięśniami, które są ukryte pod dużą warstwą tkanki tłuszczowej. Trzeba liczyć się z tendencja do tycia i obniżeniem kaloryczności posiłków. W tym przypadku należy zwiększyć tempo treningów i robić jak najkrótsze przerwy. Konieczne będą ćwiczenia z dziedziny kardio oraz aerobowe. Pozwoli to na spalenie nadmiaru kalorii i tłuszczu. Posiłków powinno być 5 -6 dziennie i zawierać sporo białka i warzyw. Unikać należy napojów gazowanych oraz słodzonych.

typy sylwetki

 

 

 

 

zobacz również:

Dieta dla sylwetki typu gruszka

Dieta dla sylwetki typu jabłko

Dieta pod kolor oczu

Pastele na wiosnę 2019 – trendy modowe

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Spawanie
Mam znajomego, który robi to profesjonalnie i dlatego nie ma problemu jak mam...
Studia w Warszawie
Jeśli studia w stolicy, to tylko zaoczne, bo przy tych cenach mało którego...
Antyperspirant
A próbowałyście olejków eterycznych? Można wymieszać z ulubionym kremem i zastosować pod pachami:)
teatr
Czasem chodzę do teatru, ale raczej na klasykę, bo nowoczesne sztuki to...