Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Gdzie się wybrać na wakacje? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Gdzie się wybrać na wakacje?

19 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Zachodnia Turcja

Zachodnia Turcja

Turcja Egejska to obszar położony w zachodniej części Turcji, który rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Morza Egejskiego (tur. Akdeniz) – od cieśniny Dardanele na północy po miejscowość Bodrum i Marmaris na południu. Pojęcie to jest utożsamiane przede wszystkim z jego południową częścią (położoną na południe od Izmiru), gdzie znajduje się najwięcej atrakcji i turystycznych kurortów, takich jak Çeşme, Kuşadası, Didim czy Bodrum. Region ten słynie z pięknych plaż, turkusowej wody, malowniczych miast i wielu malutkich, ale bardzo interesujących wysp.

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Wybrzeże Morza Egejskiego to doskonałe miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, par, ale także dla osób zainteresowanych historią i kulturą. W egejskiej części Turcji znajduje się bowiem wiele historycznych miejsc i starożytnych ruin, takich jak Efes, Milet, Priene czy Didyma. To też dobre miejsce wypadowe na nieco dalsze wycieczki – stosunkowo niedaleko też stąd do Pergamonu Troi i Pamukkale.

Wybierz się do Turcji z biurem podróży Rainbow: https://r.pl/turcja

Riwiera Turecka czy Egejska? Wakacje na południu

Riwierą Turecką z kolei nazywana jest cała południowa część tego kraju, ciągnąca się wzdłuż malowniczego wybrzeża. Sercem riwiery jest prowincja Antalya, a w szczególności obszar pomiędzy miejscowościami Kedmer-Antalya-Side-Alanya. Wybór miejsc wypoczynkowych jest tu dużo większy niż na zachodzie kraju, a do popularnych kurortów należą m.in. Kemer, Finike, Fethiye czy Dalaman.

Riwiera Turecka czy Egejska? Południe to najbardziej rozwinięty turystycznie region w Turcji, z mnóstwem luksusowych kurortów, pięknych plaż i bogatą ofertą rozrywkową. To wymarzone miejsce dla osób ceniących sobie komfort i luksus.

Wzdłuż całej Riwiery Tureckiej jest mnóstwo ciekawych zabytków, pochodzących z okresu starożytności, jak choćby:

  • Perge,
  • Termessos,
  • Phaselis,
  • Olympos,
  • Chimera,
  • Demre (pozostałości starożytnej Myry),
  • Letoon,
  • Ksantos,
  • Aspendos,

Riviera Turecka obfituje też w wiele atrakcji, takich jak Park Wodny Aqua Fantasy, Dolphin Park i wiele innych. Łatwo i dość szybko można dostać się też do Kapadocji, na Namrut Dag, czy choćby do Konyi słynącej z zakonu wirujących derwiszów.

Riwiera Turecka czy Turcja Egejska – który region wybrać?

Jeśli chodzi o klimat i pogodę, to w obydwu tych częściach Turcji występują podobne temperatury i równie długo trwa tam sezon turystyczny. Może z niewielkim wskazaniem na rzecz południowej części kraju, gdzie jest nieznacznie cieplej niż nad Morzem Egejskim.

Riwiera Egejska jest nieco spokojniejsza niż południowa część Turcji, gdzie miejscami, zwłaszcza w większych miejscowościach, dominują skupiska olbrzymich hoteli ciągnące się czasami kilometrami wzdłuż plaży. Z kolei to właśnie przede wszystkim na południu kwitnie życie nocne i jest znacznie bardziej rozrywkowo.

Podsumowując, zarówno Turcja Egejska, jak i Riwiera Turecka są wspaniałymi miejscami na wakacje. Oba regiony oferują piękne plaże, bogatą kulturę i historię, a także wiele innych atrakcji. Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji, zainteresowań i rodzaju wakacji, jakie chcesz spędzić.

artykuł sponsorowanyMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...