Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Gdzie się wybrać na wakacje? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Gdzie się wybrać na wakacje?

19 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Zachodnia Turcja

Zachodnia Turcja

Turcja Egejska to obszar położony w zachodniej części Turcji, który rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Morza Egejskiego (tur. Akdeniz) – od cieśniny Dardanele na północy po miejscowość Bodrum i Marmaris na południu. Pojęcie to jest utożsamiane przede wszystkim z jego południową częścią (położoną na południe od Izmiru), gdzie znajduje się najwięcej atrakcji i turystycznych kurortów, takich jak Çeşme, Kuşadası, Didim czy Bodrum. Region ten słynie z pięknych plaż, turkusowej wody, malowniczych miast i wielu malutkich, ale bardzo interesujących wysp.

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka? Wybrzeże Morza Egejskiego to doskonałe miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, par, ale także dla osób zainteresowanych historią i kulturą. W egejskiej części Turcji znajduje się bowiem wiele historycznych miejsc i starożytnych ruin, takich jak Efes, Milet, Priene czy Didyma. To też dobre miejsce wypadowe na nieco dalsze wycieczki – stosunkowo niedaleko też stąd do Pergamonu Troi i Pamukkale.

Wybierz się do Turcji z biurem podróży Rainbow: https://r.pl/turcja

Riwiera Turecka czy Egejska? Wakacje na południu

Riwierą Turecką z kolei nazywana jest cała południowa część tego kraju, ciągnąca się wzdłuż malowniczego wybrzeża. Sercem riwiery jest prowincja Antalya, a w szczególności obszar pomiędzy miejscowościami Kedmer-Antalya-Side-Alanya. Wybór miejsc wypoczynkowych jest tu dużo większy niż na zachodzie kraju, a do popularnych kurortów należą m.in. Kemer, Finike, Fethiye czy Dalaman.

Riwiera Turecka czy Egejska? Południe to najbardziej rozwinięty turystycznie region w Turcji, z mnóstwem luksusowych kurortów, pięknych plaż i bogatą ofertą rozrywkową. To wymarzone miejsce dla osób ceniących sobie komfort i luksus.

Wzdłuż całej Riwiery Tureckiej jest mnóstwo ciekawych zabytków, pochodzących z okresu starożytności, jak choćby:

  • Perge,
  • Termessos,
  • Phaselis,
  • Olympos,
  • Chimera,
  • Demre (pozostałości starożytnej Myry),
  • Letoon,
  • Ksantos,
  • Aspendos,

Riviera Turecka obfituje też w wiele atrakcji, takich jak Park Wodny Aqua Fantasy, Dolphin Park i wiele innych. Łatwo i dość szybko można dostać się też do Kapadocji, na Namrut Dag, czy choćby do Konyi słynącej z zakonu wirujących derwiszów.

Riwiera Turecka czy Turcja Egejska – który region wybrać?

Jeśli chodzi o klimat i pogodę, to w obydwu tych częściach Turcji występują podobne temperatury i równie długo trwa tam sezon turystyczny. Może z niewielkim wskazaniem na rzecz południowej części kraju, gdzie jest nieznacznie cieplej niż nad Morzem Egejskim.

Riwiera Egejska jest nieco spokojniejsza niż południowa część Turcji, gdzie miejscami, zwłaszcza w większych miejscowościach, dominują skupiska olbrzymich hoteli ciągnące się czasami kilometrami wzdłuż plaży. Z kolei to właśnie przede wszystkim na południu kwitnie życie nocne i jest znacznie bardziej rozrywkowo.

Podsumowując, zarówno Turcja Egejska, jak i Riwiera Turecka są wspaniałymi miejscami na wakacje. Oba regiony oferują piękne plaże, bogatą kulturę i historię, a także wiele innych atrakcji. Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji, zainteresowań i rodzaju wakacji, jakie chcesz spędzić.

artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy warto kupić wannę wolnostojącą?…
Wanna zajmuje dużo miejsca i trudno zagospodarować przestrzeń nad nią
Dzień Dziecka - prezent dla 2 klasi…
Można też zabrać dziecko w ciekawe miejsce, bo zabawek na pewno już ma dużo...
Tanie buty w sklepach stacjonarnych
Tanie to zwykle zaraz się rozpadają.....
Aerobic
Ja ćwiczę raczej po południu ☺