Tomografia komputerowa – jak przebiega i co wykrywa | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Tomografia komputerowa – jak przebiega i co wykrywa

3 stycznia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Według definicji to jedna z metod prześwietlania narządów i tkanek promieniami rentgenowskimi. Jest bardzo precyzyjna, dzięki niej lekarz jest w stanie zajrzeć w głąb naszego ciała i zdiagnozować ewentualną chorobę w najwcześniejszym stadium. Ze względu na wiązkę promieni X, która jest przez nas pochłaniana w trakcie badania, tomografię komputerową wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach i wyłącznie na zlecenie specjalisty.

            Kiedy zgłaszamy się na badanie? Jedynie w przypadku, gdy potrzebna nam jest diagnostyka następujących narządów: głowy i kręgosłupa, klatki piersiowej czy jamy brzusznej lub miednicy. Skierowanie może wystawić jedynie internista, neurolog bądź też neurochirurg. Gdy decydujemy się na badanie, do którego użyty będzie kontrast, musimy poinformować lekarza przed badaniem o ewentualnych alergiach, np. na jod, który często jest składnikiem kontrastu. Ponadto 6 godzin przed wykonywanym zabiegiem nie powinno się nic jeść, natomiast można zażywać stale stosowane leki. Niekiedy przed tomografią pacjentom zaleca się wypicie wody, zwłaszcza przy badaniu żołądka lub pęcherza moczowego, ponieważ organy te są lepiej widoczne na zdjęciach po wcześniejszym wypełnieniu płynem.

            Samo badanie nie jest bolesne, w związku z czym nie wymaga stosowania znieczulenia. Zdarza się jednak, że osoba, która poddaje się tomografii ma kłopoty z leżeniem bez ruchu, wtedy podawane są jej leki uspokajające. Po wejściu na salę, w której odbędzie się badanie, układamy się wygodnie na specjalnie przygotowanym do tego stole, który powoli będzie wjeżdżał do tunelu. Przez cały czas trwania należy leżeć nieruchomo, możliwe jest jednak kontaktowanie się z lekarzem za pomocą specjalnego mikrofonu, w razie gdyby nastąpiło pogorszenie samopoczucia. W specjalnej lampie, która porusza się okrężnym ruchem wzdłuż naszego ciała, powstają promienie rentgenowskie. Prześwietlając narządy, tomograf wykonuje zdjęcia przekrojowe co 2-10 milimetrów, wszystko zależy od indywidualnych wskazań.

            Tomografia nie stanowi przeszkody w wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli do badania nie został użyty kontrast, można od razu wrócić do domu. W przeciwnym wypadku należy przez około godzinę pozostawać pod opieką lekarza, ponieważ w tym czasie mogą się pojawić niepożądane skutki. Aby szybciej pozbyć się z organizmu środka kontrastowego, zaleca się wypicie około dwa i pół litra wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu najbliższych 24 godzin. Wynik badania pacjent dostaje w formie opisu, do którego dołączona jest zazwyczaj płyta CD ze zdjęciami. Sugeruję, żeby samemu nie próbować ich odczytać, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

            Najczęściej tomografię komputerową możemy wykonać bezpłatnie, jeśli wcześniej otrzymamy skierowanie z NFZ. Jeśli chcemy wykonać badanie prywatnie, zapłacimy około 250 złotych, gdy będzie potrzebny kontrast – około 500 złotych.

            Z zasady nie wykonuje się tomografii komputerowej kobietom w ciąży, ponieważ badanie grozi uszkodzeniem płodu bądź nawet poronieniem!

           

zobacz również:

 

  1. Zespół jelita drażliwego – objawy i diagnostyka
  2. Nietrzymanie moczu – jak wzmocnić mięśnie dna miednicy bez operacji?
  3. Kącik porad: czytelnicy pytają – eksperci odpowiadają
  4. Jak rozpoznać chłoniaka?

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...