To kaszel mokry czy suchy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

To kaszel mokry czy suchy?

30 czerwca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Sezon na zimowe chorowanie za nami, jednak nadal trzeba mieć się na baczności. Organizm przegrzany słońcem jest czasem nawet bardziej podatny na infekcje niż nam się wydaje. Kuszą zimne napoje, mrożone kawy, lody w przerwie od pracy czy klimatyzacja ustawiona na poziom arktyczny. Miło jest wejść z gorącej przestrzeni miasta pachnącej roztopionym asfaltem do biura gdzie mogą zamieszkać misie polarne, jednak nie jest to do końca zdrowe.

Choroba na urlopie

Chorowanie na urlopie to to czego próbujemy uniknąć za wszelką cenę. Zmarnowany czas wolny to horror każdego pracownika. Aby uniknąć zachorowania należy stosować się do poniższych zaleceń:

  • Koniecznie zadbaj o to by wzmocnić układ odpornościowy dzięki odpoczynkowi i diecie bogatej w surowe warzywa i owoce.
  • Unikaj intensywnie działającej klimatyzacji i pomieszczeń gdzie powietrze jest bardzo suche. Podrażnione błony śluzowe są mniej odporne na przenikanie zarazków.
  • Unikaj kontaktów z osobami, które już chorują. Szczególnie zaraz przed zaplanowanym urlopem.
  • Myj ręce równie często jak robisz to zimą. Szczególnie po kontakcie z osobami chorymi lub po jeździe komunikacja miejską. Na klamkach, poręczach czy wózkach w sklepach aż roi się od bakterii i wirusów.

Kiedy już spokojnie leżycie całą rodziną na plaży i prażycie się w pełnym słońcu a marzy ci się porcja lodów dla ochłody pamiętaj by najpierw przenieść się do cienia by się nieco schłodzić. Gwałtowne spadki temperatur w organizmie to zaproszenie dla chorób górnych dróg oddechowych.

To suchy czy mokry kaszel?

Czasem nie do końca jesteśmy pewne czy to już kaszel mokry czy jednak suchy. Suchy kaszel zwiastuje początek infekcji kiedy błony śluzowe gardła są już napuchnięte, wysuszone i podrażnione atakującą infekcją. Kaszel brzmi jak szczeknięcia, jest meczący i w zasadzie niczemu nie służy. Drażni jedynie i tak już naruszona barierę błon śluzowych. Jeśli przez dłuższy czas pozostają nienawilżone mogą pękać a w mikrouszkodzenia dostają się kolejne bakterie. Bywa, że kaszel suchy jest jedynym objawem choroby, podobnie może pojawiać się przy reakcjach alergicznych. Po przekształceniu się w kaszel mokry i jego wyleczeniu może towarzyszyć nam nawet do kilku tygodni.

Jakie są objawy?

  • Gardło boli lub łaskocze, co wywołuje odruch kasłania
  • Uczucie łaskotania lub drapania w gardle
  • Suchość w gardle i brak odkrztuszania wydzieliny
  • Kaszel pojawia się w nocy i przerywa sen

Kaszel mokry pojawia się najczęściej kilka dni po początku infekcji, po kaszlu suchym. Towarzyszy mu lepki śluz, który musi zostać odkrztuszony. Śluz naturalnie wydziela się w płucach, jednak kiedy nie ma żadnej infekcji ma postać bezbarwnego żelu. Kiedy w drogach oddechowych rozwija się infekcja w śluzie tym namnażają się bakterie, które koniecznie muszą być usunięte. Temu właśnie służy mokry kaszel i mimo, że jego słuchanie czy doświadczanie nie jest najprzyjemniejsze pełni niezwykle ważną funkcję. Taki kaszel może trwać o 1 tygodnia do nawet 3, a po nim następuje najczęściej jeszcze faza kaszlu suchego.

Jakie są objawy?

  • Charczenie podczas oddychania
  • Uczucie ucisku czy ciężkości w klatce piersiowej
  • Odkrztuszanie lepkiego śluzu o żółtej barwie
  • Nasila się najczęściej rano, kiedy śluz zbierze się w trakcie snu

Mokry kaszel to zazwyczaj objaw infekcji dróg oddechowych, ale często towarzyszy nałogowym palaczom lub osobom zamieszkującym tereny o znacznym zanieczyszczeniu powietrza. Wtedy w śluzie gromadzą się nie tylko bakterie ale i substancje smoliste czy cząsteczki smogu, które inaczej obklejają pęcherzyki płucne i utrudnia oddychanie. Kiedy takich substancji jest dużo rzęski nie są wystarczająco efektywne i wydzielina musi zostać odkrztuszona.

Leczenie kaszlu

Na kaszel mokry i suchy oczywiście najlepsze są syropy, odpoczynek i wzmacnianie organizmu. Ważne jest by syrop na mokry kaszel zawierał substancje, które rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć a sam odruch kaszlenia nie jest tak uporczywy. Skuteczność pozbywania się zakażonego śluzu determinuje długość choroby. Im dłużej namnażają się bakterie tym dłużej będzie trwała infekcja. Najlepiej mieć syrop ze sobą w podręcznej apteczce, tak by nie musieć ewentualnie szukać ratunku na urlopie. Więcej o sposobach na mokry kaszel przeczytasz tu http://www.mucosolvan.pl/products/chesty-cough/mucosolvan-cough-syrup.

Jeśli myśl o syropie przyprawia cię o mdłości, bo przecież dorośli nie piją słodkich ulepków możesz zastosować kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, które łyka się raz dziennie, a działają przez kolejne 24 godziny. Może to mieć znaczenie jeśli jesteś wyjątkowo zapominalska, lub do samolotu nie zdołasz wnieść buteleczki z lekiem. Zadbaj też by pomieszczenia w których przebywasz były często wietrzone i zaopatrzone w nawilżacz powietrza. To usprawni regeneracje błony śluzowej i ułatwi oddychanie.

Jeśli objawy nie ustąpią przez kilka kolejnych dni lub gdy poczujesz, że następuje pogorszenie choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Podobnie jeśli masz uczulenie na którykolwiek składnik leku. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki i właściwym dawkowaniem (dostępna tutaj http://www.mucosolvan.pl/products/chesty-cough)

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz