27 lutego 2019, dodał: krokiets

Tlenoterapia – domowe leczenie tlenem nie tylko dla chorych

Jeśli czujesz ciągłe zmęczenie, masz duszności, trudno Ci złapać oddech, męczy Cię kaszel powodowany gromadzącą się w płucach wydzieliną, to leczenie tlenem powinno Cię zainteresować.

Jeśli czujesz ciągłe zmęczenie, masz duszności, trudno Ci złapać oddech, męczy Cię kaszel powodowany gromadzącą się w płucach wydzieliną, to leczenie tlenem powinno Cię zainteresować. 

Czy tlenoterapia jest tylko dla chorych?

Tlenoterapia jest dla osób chcących poprawić swoją jakość życia…. często czujemy zmęczenie, znużenie, nic nam nie wychodzi i zrzucamy to na pogodę czy jakieś przykre okoliczności, zdarzenia a tymczasem możemy być po prostu niedotlenieni. Tlenoterapia może poprawić pracę serca, jakość snu czy też korzystnie wpłynąć na sprawność fizyczną i psychiczną.

Zabiegi z tlenem docenia również kosmetyka. Odpowiednie dotlenienie komórek spowalnia proces degeneracji ustroju i sprawia, że skóra staje się zdrowsza, bez oznak zmęczenia. Ponadto tlen pomaga w zachowaniu szczupłej figury, gdyż zwiększa tempo metabolizmu. Prowadzi to do efektywniejszej utraty masy ciała.

Tlenoterapia polecana jest też wszystkim dbającym o kondycję. Docenili ją również sportowcy. Duże pole do popisu ma tlen również w przypadku osób pracujących umysłowo, gdyż dotlenienie mózgu zwiększa jego aktywność.
Podsumowując można powiedzieć: Chcesz zachować dłużej młodość – sięgnij po tlen. Jednak nie należy zapominać, że tlenoterapia jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z przewlekłą niewydolnością oddechową, takie walory jak poprawa stanu skóry czy sylwetki to tylko ,,efekt uboczny” terapii.

Co to jest tlenoterapia?

Tlenoterapia zwyczajowo jest stosowana w przewlekłej niewydolności oddechowej. Polega ona na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu. Przed przystąpieniem do terapii a także w jej trakcie wykonujemy badanie laboratoryjne – gazometrię.

Co to jest gazometria?

Gazometria to podstawowe badanie, które polega na pobraniu próbki kapilarnej czyli pochodzącej z opuszków palców lub płatków ucha. Jeśli w badaniu wychodzi, iż ciśnienie parcjalne tlenu we krwi jest poniżej 55 mmHg, natomiast ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest większe niż 45 mmHg to oznacza to, że cierpisz na niewydolność oddechową. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza – pulmonologa, który prawdopodobnie zaproponuje Ci objęcie programem tlenoterapii.

Co jest potrzebne do leczenia tlenem?

Tlenoterapia, stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza, może zdziałać cuda. Potrzebny jest nam koncentrator tlenu oraz maska lub wąsy.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu pobiera powietrze, następnie „koncentruje” je i przekazuje do organizmu pacjenta za pomocą rurki połączonej z maską lub kaniulą nosową. Takie powietrze ma aż do 90% zawartości tlenu.

Jaki wybrać koncentrator tlenu?

Są różne rodzaje koncentratorów, w zależności od naszych potrzeb możemy zaopatrzyć się w koncentrator przenośny lub stacjonarny. Oczywiście są plusy i minusy tych urządzeń: koncentrator przenośny jest bardziej mobilny ale mniej wydajny, jest on dużym ułatwieniem dla osób aktywnych, można go zabrać ze sobą na spacer lub spotkanie ze znajomymi. Jednak to koncentrator stacjonarny jest bardziej wydajny i idealny do stosowania w domu. Dla wygody chorego przewód doprowadzający tlen z koncentratora można wydłużyć, w razie potrzeby nawet do 12 metrów, by ułatwić choremu poruszanie się po domu.

Jak zdobyć koncentrator?

Wszystko zależy od nas i od zasobności naszego portfela. Koncentrator tlenu możemy kupić już za 1500 zł, ale są też oczywiście wersje dla bardziej wymagających w cenie 15 tys. zł. Jeśli nie stać nas na zakup to możemy urządzenie wypożyczyć – jest to szczególnie dobra opcja dla tych, którzy mają stosować tlen tylko czasowo, lub dla tych, którzy nie do końca są przekonani do tej formy terapii.

Na czym polega tlenoterapia

Aby terapia tlenem była skuteczna należy ją stosować najmniej 15 godzin na dobę. Należy przyjąć zasadę, że wąsy tlenowe stosujemy „kiedy tylko się da”. Warto je stosować również podczas snu, rozmowy czy nawet jedzenia. Trzeba jednak zachować szczególne środki ostrożności jeśli chodzi o kontakt z ogniem – jeśli zatem mamy kuchenkę gazową to lepiej na czas gotowania obiadu zaprzestać ,,dotleniania”.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Naturalny, łagodny i hipoalergiczny balsam do oczyszczania twarzy - zmywa tusz, szminkę i eyeliner!
Cena:
74,90 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak likwidować stonkę ziemniaczaną?…
Zawsze kupuję nawozy oraz opryski które stosuje u siebie w gospodarstwie. Moje plony zaczęły...
Przygotowania do ciąży
Ja już w czasie planowania ciąży zaczęłam brać kwas foliowy :) Poprawiłam też trochę dietę:)
Darmowa szkola policealna dla doros…
Uczysz się NIBY „za darmo”, a Twoja szkoła właśnie wprowadziła dodatkowe opłaty za...
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
> GochaGo napisał/a:> Wczoraj po kąpieli zauważyłam, że porobiły mi się jakieś brzydkie bliznowate...