Te śniadania pozwalają mi utrzymać prawidłowy poziom cukru. Są pyszne i sycące
W porozumieniu z dietetyczką robię pyszne śniadania aby zachować prawidłowy poziom glukozy we krwi. Może być przygotowywane w oparciu o przepisy pozwalające uzyskać pyszne i zdrowe dania, a jednocześnie zawierać określoną ilość węglowodanów.
Dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia cukrzycy. Dobrze skomponowana pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, zmniejsza ryzyko powikłań oraz redukuje ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, które często towarzyszą cukrzycy. Zasady diety cukrzycowej mogą być oparte np. na diecie śródziemnomorskiej, diecie DASH czy diecie o niskim indeksie glikemicznym.
Śniadanie w chorobie cukrzycowej nie może zwiększać nadmiernie glikemii poposiłkowej. Aby było to możliwe, śniadanie powinno składać się z właściwie dobranych produktów, wyróżniających się odpowiednim składem, wartością odżywczą i indeksem glikemicznym. Śniadanie z niskim indeksem glikemicznym nie powoduje gwałtownych skoków glukozy we krwi.
Śniadanie dla osób po 60 roku życia. Te produkty powinieneś jeść rano |
Przygotowując posiłek w diecie cukrzycowej warto skomponować go tak, aby łączył białko, tłuszcz oraz węglowodany w dobrze wyważonych proporcjach. Należy całkowicie zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych i dosładzanych. Zawsze należy stosować się do zasady, aby posiłek był dobrze zbilansowany. Zalecane są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo żytnie razowe, płatki owsiane górskie, orkiszowe czy gryczane, otręby, mąka pełnoziarnista o wysokim typie, kasze), warzywa, chudy nabiał (np. jogurt naturalny, twaróg półtłusty, kefir, jogurt typu greckiego bez tłuszczu), jaja oraz chude mięsa (drób, polędwica wieprzowa czy też schab). Do diety warto również włączyć strączki (np. ciecierzycę, soczewicę, fasolę), przy ich użyciu można stworzyć różnorodne pasty kanapkowe.
To śniadanie, po którym poczujesz siłę i energię na cały dzień |
Produktem polecanym na śniadania dla osób z cukrzycą jest ciemne pieczywo wyróżniające się niskim indeksem glikemicznym. Jego składnikiem są często nasiona np. siemienia lnianego i otręby, które wzbogacają chleb w błonnik pokarmowy równie ważny dla diabetyków, ponieważ reguluje wydzielanie insuliny. Dobrym dodatkiem do takiej kanapki mogą być warzywa, przede wszystkim te o ograniczonej zawartości węglowodanów (np. cykoria, ogórki, rzodkiewka, sałata, szczypiorek, szparagi, szpinak, brokuły, szczaw, pomidory, kalarepa, kalafior). Idealnym dodatkiem do śniadania są także owoce o niskiej zawartości węglowodanów, jak arbuzy, agrest, cytryny, borówki, grejpfruty, jabłka, poziomki, jeżyny, truskawki, żurawina.
Omlet z pomidorami
Składniki:
– 3 jajka
– 1 łyżeczka oliwy z oliwek
– ½ małej cebuli
– 2 suszone pomidory
– 5 oliwek
– 6 pomidorków koktajlowych
– sól, pieprz, oregano, chili
Przygotowanie:
Jajka roztrzepać z dodatkiem soli, pieprzu, oregano i chili. Cebulę i pomidory suszone pokroić w drobną kostkę, pomidorki na ćwiartki, a oliwki w plasterki. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę. Wylać na nią masę jajeczną, posypać suszonymi pomidorami, pomidorkami i oliwkami. Smażyć do ścięcia się jajek.
Sałatka Caprese
Składniki:
– 1 kg świeżych, dojrzałych pomidorów
– 250 g mozzarelli
– 100 g mozzarelli baby (kulki)
– 1 duża garść świeżej bazylii
– oliwa z oliwek
– sól i pieprz
Przygotowanie:
Pokroić pomidory oraz mozzarellę w grube plasterki. Ułożyć plasterki pomidora i plasterki mozzarelli i dodać posiekane pomidorki koktajlowe oraz mozzarellę w kulkach. Posypać świeżo porwanymi liśćmi bazylii i polać oliwą z oliwek oraz dodać płatki soli i świeżo zmielony pieprz.
Szakszuka z chorizo
Składniki:
– olej roślinny do smażenia
– 1 czerwona cebula, pokrojona w kostkę
– 4 ząbki czosnku, drobno posiekane
– 1 czerwona papryka, bez pestek, pokrojona w kostkę
– 1 czerwone chili, pokrojone w drobną kostkę
– 150 g kiełbasy chorizo, pokrojonej w kostkę
– puszka krojonych pomidorów (400 g)
– 1 łyżka mielonej wędzonej papryki
– 1/2 łyżki kminu rzymskiego
– 1 łyżeczka suszonego oregano
– 1 łyżeczka suszonej kolendry
– 4 jajka
– garść świeżej kolendry posiekanej
– sól i pieprz
Przygotowanie:
Rozgrzać olej na patelni, dodać cebulę, doprawić solą i pieprzem i smażyć do zeszklenia. Dodać chorizo, czosnek, paprykę i chili i smażyć przez 8-10 min., aż warzywa zmiękną. Dodać przyprawy, wymieszać i smażyć przez kolejne 2 min. Dodać krojone pomidory, doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać, smażyć przez 1 min., po czym zrobić w sosie 4 otwory do których należy wbić po jednym jajku. Przykryć i smażyć, aż białka się zetną ale żółtko wciąż będzie płynne. Zdjąć z ognia i posypać kolendrą.
Zobacz również:
Zdrowe śniadanie dla przedszkolaka
Śniadanie po grecku – 10 top przepisów!
Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie?