Czy tatuaż jest niebezpieczny?

2 lutego 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

tauaż1

Kiedyś tatuaż kojarzył się wyłącznie z kryminalistami, gwiazdami estrady czy członkami jakiejś subkultury. Dzisiaj czasy diametralnie się zmieniły i pogląd na tatuaż również.

Wiele osób decyduje się tylko na wakacyjny tatuaż, który można zrobić wprost na deptaku czy w salonie henną. Taki tatuaż jest malowany pędzelkiem na skórze trwałą henną, zmywa się jednak już po około dwóch tygodniach. Henna jest środkiem pochodzenia roślinnego i uprawiana w Indiach lub w Afryce. Niestety niektórzy dodają do prawdziwej henny sztucznego barwnika tzw: parafenylenodiaminę, która stwarza ryzyku uczuleń i zakażeń. Pierwsze objawy powikłań to świąd i obrzęk, który może się pojawić dopiero po miesiącu od wykonania tatuażu!  Drapanie pogarsza sytuację i dochodzi do rozprzestrzenienia się  infekcji. Jedyny ratunek to wizyta u dermatologa który zaaplikuje serię zastrzyków i antybiotyki. Niektórzy mniej odporni na tę substancję mogą nawet znaleźć się w szpitalu, gdzie terapia trwa nawet tydzień a zmiany na skórze i blizny pozostaną już do końca życia. Jeśli mocno zależy nam jednak na posiadaniu tatuażu z henny zwróć uwagę czy henna nakładana jest z tubki czy ze słoiczka, jeśli w tym drugim wypadku to najprawdopodobniej to zanieczyszczony produkt PPD. Niektórzy jednak decydują się na bardziej trwały ale i drastyczniejszy motyw na skórze powstający z wstrzykiwania tuszu już pod skórę. Jednak nie każdy organizm dobrze  znosi ingerencję barwnika pod skórą. Chociaż wykonujący tatuaż zapewniają, że jest w 100 % bezpieczny niektórym osobom nie wychodzi na zdrowie.  W związku z tym, że w skład czerwonego barwnika wchodzi siarczek rtęci, który uczula niektórzy mogą liczyć się z szeregiem powikłań.  Następuje intensywne swędzenie, zaczerwienienie skóry trwające ponad dwa tygodnie. Natychmiast należy udać się do dermatologa, który zaleci sterydy. Szkodliwe na skórę sa też tusze fluorescencyjne, które zawierają fosfor i są rakotwórcze. Jeśli salon tatuażu nie gwarantuje sterylności to może istnieć ryzyko zakażenia wirusem HIV czy zapaleniem wątroby typu C, zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Niewprawny „malarz” może też uszkodzić nerw, powodując zanik poruszanych przez niego mięśni.  Czu tatuaż permanentny można usunąć?

Istnieje kilka metod usunięcia tatuażu:

– metoda laserowa – impulsy lasera rozrywając tusz na mniejsze maleńkie fragmenty, które są wchłaniane przez skórę, jednak może pozostać zarys tatuażu.

– wycięcie chirurgiczne – zabieg stosowany przy małych tatuażach w miejscach o małym napięciu skóry, po ingerencji zostaje tylko mała blizna

– ekspander – wielkie tatuaże wycina się za pomocą tzw. ekspandera, jest to implant wszczepiany pod tatuaż, który rozciaga skórę, po kilku miesiąc ekspander usuwa się, a nadmiar skóry razem z tatuażem po prostu wycina

Zobacz również:

  1. Fakty i mity na temat tatuaży
  2. Jak rozpoznać narkomana?
  3. Królowe i największe fanki botoksu
  4. Nasze tatuaże: dyskusja