Tabletki na trądzik – skuteczne leczenie trądziku

21 lutego 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry, szczególnie w okresie dojrzewania, a więc w czasie zaburzonej gospodarki hormonalnej. Niestety często możemy spotkać się z trądzikiem nawracającym, występującym również w dorosłym życiu. Receptą pozostaje skuteczne i efektywne leczenie skóry trądzikowej, pozwalające zapobiegać nawrotom schorzenia. Główną przyczyną cery trądzikowej jest wydzielanie się zbyt dużej ilości sebum, za co odpowiedzialne pozostają gruczoły łojowe. Profilaktycznie, gdy cera wykazuje takie skłonności, warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry twarzy. Niekiedy jednak choroby nie udaje się pokonać w ten sposób, szczególnie przy jej ostrzejszych odmianach. Leczenie trądziku możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Wybór odpowiedniej terapii powinien być uzależniony od typu trądziku. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na trądzik dostępne w większości aptek.

trądzik

·        Co jest powodem cery trądzikowej?

·        Typy trądziku – jak je rozpoznać?

·        Trądzik pospolity – rodzaje trądziku zwyczajnego

·        Tabletki na trądzik – skuteczne leczenie trądziku w każdym wieku

Co jest powodem cery trądzikowej?

Aż w 80% przypadków powodem cery trądzikowej, a więc takiej, która wykazuje skłonności do tworzenia się zaskórników i stanów zapalnych, pozostaje bakteria typu Cultibacterium Acnes. Skąd pojawia się na naszej skórze? Wszystko zaczyna się od nadmiarowej produkcji sebum, który wytwarzają gruczoły łojowe. Gdy prowadzące do nich kanaliki ulegną zapchaniu przez łój i martwy naskórek, na skórze pojawiają się zaskórniki. Ich obecność sprzyja gromadzeniu się i rozwojowi bakterii, co naturalnie prowadzi do powstawania stanów zapalnych skóry. Przyjęło się przekonanie, że trądzik to choroba dotykająca przede wszystkim osoby młode, co jest związane z gospodarką hormonalną w czasie dojrzewania. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach trądzik wykazuje skłonności do nawracania również w dorosłym życiu.

Typy trądziku – jak je rozpoznać?

Priorytetem przy wdrożeniu odpowiedniej terapii antytrądzikowej pozostaje właściwe rozpoznanie typu schorzenia przez specjalistę. Istnieje bowiem wiele odmian tej choroby, a niemal każda wymaga zróżnicowanego doboru środków leczniczych. Przy lekkich odmianach wystarczające może okazać się regularne sięganie po kosmetyki wspierające efektywną pielęgnację skóry twarzy. Do takich należy krem zwalczający niedoskonałości, często komponowany na bazie wyciągu z korzenia mniszka lekarskiego czy liści zielonej herbaty. W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, a także rzadszych odmian, warto postawić na preparaty przeznaczone do zwalczania konkretnego typu. A zatem – jakie odmiany wyróżniamy? Jednym z najcięższych w przebiegu i leczeniu pozostaje trądzik ropowiczy. Gdy obszar występowania zmian skórnych jest ograniczony, najczęściej rozpoznaje się trądzik skupiony. Kolejna odmiana to trądzik bliznowaty, z którym mamy do czynienia, gdy zmiany cery przeradzają się w bliznowce, o charakterystycznym, odróżniającym się kolorze. Skutkiem niewłaściwego funkcjonowania naczyń krwionośnych w obrębie twarzy może okazać się występowanie trądziku różowatego, jednego z najtrudniejszych do wyleczenia. Pewne warianty trądziku pozostają także związane z wiekiem lub środowiskiem, w którym przebywamy. Trądzik niemowlęcy i dziecięcy dotyka najmłodszych, często mijając z wiekiem. Trądzik zawodowy to najczęstsza odmiana wśród osób powyżej 30 roku życia. Jej pojawienie się jasno wskazuje na niesprzyjające warunki higieniczne w pracy.

Trądzik pospolity – rodzaje trądziku zwyczajnego

Jednak najczęściej spotykamy się z – jak sama nazwa wskazuje – trądzikiem pospolitym, nazywanym także zwyczajnym. Dotyczy głównie osób w okresie pokwitania, przez co zamiennie nazywa się go także trądzikiem młodzieńczym. Ten typ również dzieli się na kilka odmian, w zależności od tego, jakim rodzajem zmian skórnych się cechuje – zaskórnikowy, guzkowo-cystowy, grudkowo-krostkowy lub piorunujący. We wszystkich tych przypadkach kluczowa pozostaje odpowiednia pielęgnacja skóry, która pomoże pozbyć się codziennego nadmiaru sebum. Jednak trądzik pospolity może wykazywać ostrzejszy przebieg, a nawet powodować zmiany skórne przeradzające się w widoczne blizny. Aby uniknąć tego rodzaju problemów – poza środkami pielęgnacyjnymi – warto rozważyć wdrożenie terapii wewnętrznej. Oczywiście za rekomendacją dermatologa, który oceni zmiany. Świetnym rozwiązaniem w tego rodzaju leczeniu mogą okazać się tabletki na trądzik (https://apteline.pl/problemy-dermatologiczne/tradzik-i-wypryski/tabletki-na-tradzik).

Tabletki na trądzik – skuteczne leczenie trądziku w każdym wieku

Na rynku farmaceutycznym znajdziemy sporo rodzajów tabletek na trądzik, cechujących się zróżnicowanym składem. Większość z nich wykazuje działanie przeciwzapalne. Mogą zawierać witaminy, substancje mineralne i zioła, które wymiernie wspomagają zwalczanie choroby – kwas salicylowy i azelainowy, witamina A, C i E, mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, zielona herbata, kłącza ostryżu długiego, melisa, wyciąg z pestek winogron, likopen, beta-karoren czy kolagen. Przed wyborem odpowiedniego leku należy skonsultować się ze specjalistą, który – na podstawie składu tabletek – dobierze środek najskuteczniejszy w walce z rodzajem trądziku, który nam doskwiera. Tabletki na trądzik mogą okazać się skutecznym elementem suplementacji diety w każdym wieku.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz