Naszemu codziennemu życiu wciąż towarzyszy pośpiech i napięcie. Nie dość, że żyjemy z zegarkiem w ręku, to jeszcze musimy podołać wielu obowiązkom, wcielać się w role dobrego pracownika. To rodzi napięcia. Taki stres bywa mobilizujący, sprawia, że właściwie wykorzystujemy nasz czas, koncentrujemy się. Ale jeśli dawka stresu jest coraz większa wiele z nas nie umie sobie z tym poradzić. Stajemy się nerwowi, rozdrażnieni, tracimy wiarę w siebie, czujemy jakbyśmy byli w zaklętym kręgu, z którego nie sposób się wydostać. Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni. Jesteśmy coraz bardziej z siebie niezadowoleni. Warto przyjże się uważniej swojemu życiu i docenić rolę pozytywnego stresu, a zmniejszyć skutki tego nadmiernego, który działa niszcząco: wpływa źle zarówno na naszą psychikę jak i zdrowie. A przecież stres stanowi nieodłączny element naszego życia! Nie sposób uniknąć czynników, bądź sytuacji stresujących.
Kozłek lekarski potocznie zwany walerianą, to chyba najbardziej znane ze swoich uspokajających właściwości zioło. Pomaga przy nerwicach, łagodzi stresową reakcję przewodu pokarmowego. Waleriana była stosowana przez medyków już w starożytnej Grecji.
Podobnie działa melisa. W aptekach i sklepach zielarskich dostępna jest w formie torebek, z których zaparza się herbatki. Jeśli jesteśmy zestresowani, pijmy je przed snem. Melisa uspokaja, ułatwia zasypianie, a co ważne mogą ją zażywać nawet dzieci.
Uspokajająco i rozkurczowo działa chmiel zwyczajny. Stosuje się go przy nerwicach, nadpobudliwości, czy kłopotach z zasypianiem.
Gdy jesteśmy przygnębieni warto sięgnąć po preparaty z dziurawca. Poprawia on nastrój, a także korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy, pomaga w regeneracji wątroby.
Mieszanka uspokajająca
250g. cebul i utrzeć na drobnej tarce i dobrze wymieszać z 500g miodu, spożywać 1 łyżeczkę 3 razy dziennie 2 godziny po jedzeniu.
KĄPIELE RELAKSUJĄCE
1.
– 50 g kwiatów chmielu
– 100 g listków melisy
– 100 g kwiatów lawendy
– Kilka kropli olejku eterycznego lawendowego
– Suszone zioła zalać wodą, zagotować
– Gotować 10 minut
– Wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą
Kąpiel gotowa
2.
– 200 g melisy
– Melisę zalać w garnku wrzącą wodą, gotować 10 minut
– Wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą
3.
– 2 litry mleka
– 300 g otrąb pszennych
– Gotuj 10 minut
– Dokładne odcedź otręby
– Mleko wlej do wanny z ciepłą wodą
4.
– 100 g mięty
– 100 g melisy
– Zioła zalać wrzącą wodą i parzyć 10 minut
– Odcedzić, wlać do wanny
5.
– lawenda, melisa, arcydzięgiel, kozłek lekarski, krwawnik pospolity ? razem 250 g ziół
– Zagotować wodę w garnku, wsypać mieszankę, gotować 10 minut
– Odcedzić, wlać do wanny
- Należy ułożyć się na plecach w cichym, słabo oświetlonym pokoju i zamknąć oczy:
– przez 5 minut wyobrażać sobie piękne widoki, kolory
– liczyć od 20 w dół wymawiając cicho liczby w czasie wydechu
– położyć rękę na górnej części brzucha, gdzie znajduje się przepona
– powoli nabierać i wypuszczać powietrze; trzeba postarać się odnaleźć odczucie tego ruchu - Należy usiąść lub położyć się wygodnie, rozluźnić barki i włączyć ulubioną muzykę. Skoncentrować się na głębokim i powolnym oddychaniu.
- Należy włączyć ulubioną, spokojną muzykę i usiąść wygodnie na podłodze. Delikatnie, ale zdecydowanie ugniatać stopy, łydki, uda. Masować opuszkami palców twarz, kark. Bawić się palcami, wykonywać dłońmi różne ruchy. Skoncentrować się na muzyce.
Emilia
Zobacz także:
- Co jeść, żeby mieć dobry humor?
- Zwolnij tempo – ciesz się chwilą!
- Kawa na dobry nastrój?
- Dlaczego jesienią jesteś smutna?
- Muzyka łagodzi obyczaje