Szpinakowy chleb na sodzie
Co powiecie na zielony chleb? Nie jest spleśniały, ani zepsuty. Niemożliwe? To zapraszam Was na artykuł, gdzie poznacie przepis na szpinakowy chleb. Koniecznie dajcie nam znać, czy Wam smakował.
Co nieco o szpinaku
Szpinak nazywany bywa również perskim zielem, hiszpańskim warzywem czy florencką potrawą. Znajdziecie w nim witaminy, beta – karoten, sole mineralne, żelazo, potas, czy kwas foliowy. Swoje początki miał w Hiszpanii, ale bardzo szybko przywędrował do Persji oraz Europy. Szpinak możecie jeść zarówno w postaci surowej, jak i po obróbce termicznej.
Perskie ziele zapewni Wam ochronę przed nowotworami oraz miażdżycą. Zaleca się go również osobom zmagającym się z silnym stresem, gdyż łagodzi jego skutki. Śmiało możecie sięgać po szpinak również przy migrenach, w ciąży oraz podawać go dzieciom. Zawarta w nim witamina K, wspomoże proces krzepnięcia krwi, a także obniży zły cholesterol.
Kolejną zaletą tej roślinki jest jej nisko kaloryczność. W 100 g znajdują się jedynie 23 kcal. Obecność witaminy B wspomaga dodatkowo spalanie tłuszczów oraz węglowodanów i przyśpiesza proces przemiany materii.
Przepis na szpinakowy chleb
Co kupić?
- 200 g świeżego szpinaku
- 200 ml mleka
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 400 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli
- Dodatkowo ulubione ziarna do posypania
- keksówkę
- papier do pieczenia
Przygotowanie:
Zmiksujcie ocet, sól, cukier, mleko oraz szpinak. Następnie przesiejcie mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia oraz sody. Połączcie ze zmiksowaną masą i wyróbcie na ciasto. Keksówkę wyłóżcie papierem do pieczenia i umieśćcie w niej ciasto. Jeżeli macie ochotę, to na wierzch posypcie ulubione ziarna. Chlebek pieczcie przez 35 – 40 minut, w 200 stopniach. Patyczek po włożeniu do ciasta, powinien pozostać suchy.