Stanowczo, łagodnie, bez lęku… Dziś – Maria Król-Fijewska | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Stanowczo, łagodnie, bez lęku… Dziś – Maria Król-Fijewska

10 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czternaście lekcji, które zmienią Twoje życie na lepsze!
Nowe zaktualizowane wydanie kultowego poradnika!


Asertywne zachowanie jest zachowaniem dorosłego, który chce osiągnąć to, czego pragnie.

Mała książka, która może wiele zmienić i waży tyle, co perspektywa lepszego życia: z samym sobą i z innymi!

Bo o to właśnie chodzi w 14 wykładach, a raczej konkretnych, popartymi przykładami lekcjach, jak komunikować się i porozumieć: z naszym wewnętrznym “ja” i ze światem zewnętrznym, by przeżyć życie jak najpełniej, w zgodzie z nami „od środka” i w porozumieniu – z partnerem/partnerką, znajomymi, nieznajomymi, a nawet z grupą, która zdaje się być przeciwko nam.

Czym różni się asertywność od zachowania agresywnego i uległego? W jaki sposób powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie? Od jakich okoliczności zależy? Co uniemożliwia nam bycie sobą? Czy można być asertywnym w związku? Dlaczego gniew jest bezcennym darem człowieka? I wreszcie – jak uspokoić wewnętrznego krytyka, by stać się asertywnym i łagodnym wobec samego siebie? – to ledwie początek pytań, na jakie uzyskujemy odpowiedź, by poprzez kolejne lekcje nauczyć się najważniejszego: jak wziąć odpowiedzialność za kształt swoich relacji z otoczeniem.

Podstawą koncepcji zachowań asertywnych jest przekonanie, że człowiek nie tylko ma prawo wybrać, jak chce żyć (o ile nie krzywdzi tym innych), lecz również – iż jest to możliwe do wykonania i zależy przede wszystkim od niego samego.

Dlatego autorka uczy nas kolejno m.in.: jak mówić „nie”, jak radzić sobie z sytuacjami oceniania, w jaki sposób reagować na krytykę, by nie czuć, że to rodzaj wyroku, jak naturalnie i bez skrępowania przyjmować pochwały, dlaczego nie należy wstydzić się zakłopotania, jak radzić sobie z poczuciem winy albo krzywdy, albo czy właściwe jest wyrażanie gniewu.

Kapitalne znaczenie ma tu fakt, że na wszystko dostajemy przykłady konkretnych sytuacji i rozmów, prowadzonych w sposób asertywny i nieasertywny, teoria łączy się więc z niezbędną praktyką. Dopiero wówczas widać jak sztuka wymieniania poglądów, jest trudna i czego nie potrafią również politycy…

Upraszczając, można zaryzykować stwierdzenie, że książka Król-Fijewskiej jest o tym, co zyskujemy, gdy zamiast krzyczeć: Ty idioto, czy zawsze będą się ciebie trzymać takie kretyńskie, szczeniackie dowcipy?!, powiemy: Jestem na ciebie wściekła. Nie podoba mi się sposób, w jaki przed chwilą żartowałeś. I – jak to zrobić w zależności od tego jacy jesteśmy i z kim mamy do czynienia.

A jeśli tego nie wiemy – pomoże nam w tym zamieszczona na końcu „Mapa asertywności”, odpowiadająca na pytanie, w jakich sytuacjach korzystasz ze swojego prawa do asertywnego zachowania, a w jakich masz z tym kłopot. Wystarczy ją wypełnić. Na asertywność nigdy nie jest za późno!

O Autorce:
Maria (Majka) Król-Fijewska: Psycholożka kliniczna. Psychoedukacją i psychoterapią zajmuje się od 1980 roku. Jest autorką polskiej wersji treningu asertywności, łączącego pracę nad zachowaniem z elementami doświadczeniowymi. Prowadzi psychoterapię w podejściu humanistyczno – doświadczeniowym, zajmuje się edukacją i superwizją terapeutów i trenerów. Współzałożycielka Ośrodka Intra. Wykłada w szkole Psychoterapii Intry, gdzie jest odpowiedzialna za program. Autorka książek m.in. „ Tam i stamtąd. Psychologiczne mechanizmy uzależnienia od alkoholu”, „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”, „Trening asertywności”, oraz wraz z Piotrem Fijewskim: „Asertywność menedżera”, „Zaklęcie na bycie sobą”, „Nieobecni”. Pod jej redakcją powstała książka monograficzna „Doświadczanie a psychoterapia”. Przez wiele lat związana z magazynem „Charaktery”, gdzie opublikowała szereg artykułów. Ma męża, 4 dzieci i 6 wnuków. Mieszka pod Warszawą. Jest panią psa Tazariusza.

Polecamy wraz z Wydawnictwem BOOKOLIKA


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz