Aby schudnąć, nie ma innego wyjścia, jak tylko odpowiednia ilość ruchu i racjonalne odżywianie. Jednym z najbardziej energochłonnych sportów jest bieganie, dlatego jest trudniejszy niż inne aktywności, ponieważ ciągle pozostajemy w ruchu.
Ale bieganie ma przede wszystkim mnóstwo korzyści: poprawia humor i aktywność psychiczną, dodaje zdrowia i wytrzymałości, reguluje naszą wagę, dobrze działa na stres. Bieganie nie wymaga specjalnego miejsca, czasu, ani dużej ilości sprzętu.
Pierwszy trening
Najczęstszym grzechem wszystkich początkujących biegaczy jest zbyt szybkie tempo, co skutkuje nagłym zmęczeniem organizmu i brakiem chęci do ponownego treningu. Aby jednak pierwszy trening nie był tym ostatnim wystarczy dostosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy odizolować się od tego, co dzieje się wokół nas. Nie powinniśmy przejmować się, że inni biegają szybciej i dłużej od nas. Najlepiej zacząć od dziesięciominutowego szybkiego marszu, a przez kolejne dziesięć minut biec wolnym truchtem. Na początek najlepiej trenować 3-4 dni w tygodniu. Postępy przychodzą bardzo szybko, nasz organizm nie męczy się tak szybko i jest w stanie biec coraz dłużej.
Biegaj i chudnij
Bieganie w celach odchudzających wcale nie musi być męczące i nie wymaga wielu godzin spędzonych na treningach. Jedyne na co należy się przygotować to odrobina cierpliwości i systematyczności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że należy biec w takim tempie, żeby móc swobodnie rozmawiać podczas wysiłku. Tylko wtedy organizm czerpie najwięcej energii z tłuszczy, a nie węglowodanów. Wyższa intensywność może spowodować przetrenowanie i kontuzje.
Kolejną ważną kwestią jest wybranie odpowiedniej pory dnia na trening. Tak naprawdę biegać możemy o każdej porze dnia, jeśli znajdziemy odrobinę czasu. Przyjmuje się jednak, że najlepszą porą na trening odchudzający jest poranek i bieganie na czczo. Istnieje jednak ryzyko, że brak węglowodanów uniemożliwi nam kontynuowanie wysiłku. Wszystko zależy od organizmu.
Sprzęt
Jeśli ktoś zaczyna biegać, nie potrzebuje dużej ilości sprzętu. Najważniejsze są jednak odpowiednio dobrane buty. Zadaniem dobrego obuwia biegowego jest właściwa amortyzacja i trzymanie stopy podczas treningu, powinny być lekkie i wykonane z odpowiednich materiałów. Warto wybrać o jeden rozmiar większe, przez co można uniknąć różnych obtarć. W porze letniej możemy biegać niemal we wszystkim, najlepszym wyborem będą krótkie sportowe spodenki oraz dopasowany top. Kobiety powinny poświęcić nieco czasu na dopasowanie odpowiedniego sportowego stanika. Podczas wysiłku skóra klatki piersiowej narażona jest na duże obciążenia, co może spowodować do jej uszkodzeń czy obwisania biustu. Dobrze dopasowany sportowy biustonosz minimalizuje ruchy piersi, wszelkiego rodzaju otarcia, absorbuje również wilgoć ze skóry umożliwiając dopływ powietrza.