Śpiochy niemowlęce – co to jest, z czym nosić i czym zastąpić?

30 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wiele osób nieopiekujących się dotąd małymi dziećmi myśli, że śpiochy to po prostu ubranko dla niemowlaka – nieważne, jakie. Dopiero wtedy, gdy przychodzi pora na zakupy dla własnego bobasa, zaczynają się schody. W dzisiejszym artykule rozkładamy śpiochy niemowlęce na czynniki pierwsze. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

śpiochy niemowlęce

Czym właściwie są śpiochy niemowlęce?

Wśród ciuszków niemowlęcych rozróżniamy m.in. body, śpiochy, pajacyki, rampersy i kaftaniki. Wszystkie wyglądają inaczej i mają nieco inne funkcje. Śpiochy niemowlęce to ubranko przypominające ogrodniczki ze skarpetkami: przykrywają nóżki i tułów dziecka, kończąc się rozpinanymi szelkami na ramionach. Pajacyk ma długie rękawy, natomiast rampers jest jego letnim odpowiednikiem o krótkich rękawach i nogawkach. Kaftanik to rozpinana koszulka, a body to podstawowy ciuszek, który zakładany jest pod śpiochy.

Jakie powinny być śpiochy dla niemowlaka?

Odpowiednie śpiochy zapewnią maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i otulenia. Dokładnie zasłaniają plecy i brzuszek; dzięki stopkom świetnie sprawdzają w przypadku dzieci zsuwających skarpetki. Powinny być wykonane z oddychającego materiału, zapewniającego komfort cieplny i miękkość, a więc najlepiej z bawełny. Sklep Pinokio proponuje śpiochy niemowlęce z bezniklowymi napkami i nadrukami z bezpiecznych farb wodnych. Takie szczegóły wpływają na ogólne bezpieczeństwo maleństwa, dlatego zwracaj na nie uwagę.

Śpiochy mają ułatwiać nam życie, a nie je utrudniać – przyznaj, że rodzice mają wystarczająco dużo zmartwień i wątpliwości, aby przejmować się ciuszkami o złej jakości. Wybieraj ubranka z naturalnych materiałów, które łatwo zdjąć i założyć – rozpinane na ramionkach i w kroku, wyposażone w dodatkowe udogodnienia. Mogą to być gumki nad piętami zapobiegające zsuwaniu i klin w kroku, który dba o komfort dziecka. Ubranko nie powinno uwierać i obcierać, nie mówiąc już o alergiach na nikiel, farbę lub sztuczną tkaninę.

niemowlę

Co zakładać dziecku pod śpiochy?

Śpiochy niemowlęce to element garderoby, który pozwala sprawnie dostosowywać ubiór do warunków pogodowych. W razie potrzeby możesz dodatkowo ubierać lub rozbierać dziecko – sprawdzaj, czy jego stópki są chłodne, czy nie. Rola śpiochów skupia się przede wszystkim na przykryciu nóg dziecka oraz jego tułowia, dlatego w chłodniejsze dni należy zadbać o ochronę ramion.

W tym celu rodzice sięgali kiedyś po kaftaniki, czyli rozpinane koszulki dla niemowląt. Oczywiście, kaftanik jest bardzo przydatny, ale raczej w zestawieniu z samym body. Odradzamy niegdysiejsze zakładanie koszulki pod śpioszki, ponieważ grozi to rolowaniem materiału na plecach. Uwierz, że delikatna skóra dziecka odczuwa to jeszcze silniej niż my. Uwieranie i przegrzewanie nie jest wskazane; do śpiochów zalecamy zakładanie body – może być to body z długim rękawem. Świetnie się uzupełniają, tworząc warstwowy komfort cieplny.

Kiedy zastąpić śpiochy pajacykiem lub półśpiochami?

Niektóre mamy zastępują śpiochy niemowlęce ubrankiem z długim rękawem, czyli pajacykiem. Jest wygodny dla dziecka i dla mamy, zwłaszcza tej początkującej. Jak zwykle – opinie są podzielone, dlatego warto przetestować różne rozwiązania.

Dość powszechne stały się także półśpiochy w zestawieniu z body. Mają postać spodenek ze stopkami, dzięki czemu są ułatwieniem podczas przewijania. Mogą jednak uciskać brzuszek, dlatego nie zawsze sprawdzą się w pierwszych dniach życia. Jeśli chcesz je kupić, wybierz te z elastycznym ściągaczem i sprawdź, czy nie sprawiają dziecku dyskomfortu.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz