Spinning – rzeźbienie sylwetki

24 września 2014, dodał: Joanna Marmurowicz
Artykuł zewnętrzny

Spinning to na chwilę obecną jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej  uprawianej w klubach sportowych. Kojarzyć się może z wędkarstwem jednak spinning nie ma nic wspólnego z połowem ryb. Treningi nie są zbyt skomplikowane i nie wymagają on nas idealnej kondycji.

spinining

Czym jest spinning?

Spinning to najkrócej jazda na rowerku stacjonarnym w rytm muzyki przy grze świateł. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora, który zawsze służy radą. To on narzuca tempo i wskazuje pozycje, które obowiązują w trakcie jazdy. Do tych pozycji zaliczamy jazdę na siedząco (1), stojąco (2) i w pozycji stojącej pochylonej (3). Trener używa liczb, aby wskazać pozycję, w której w danej chwili należy jechać. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń i wskazówek trenera dotyczących bezpiecznej jazdy, ograniczającej występowanie kontuzji. Każdy spinning powinien rozpocząć się rozgrzewką a zakończyć rozciąganiem czyli tzw. stretchingiem. Jazdę urozmaicają różne warianty proponowane przez trenerów takie jak np. pedałowanie z ugiętymi nogami (wygląda to prawie tak jakbyśmy chcieli przykucnąć). Na sali, w której trwają zajęcia ćwiczy zazwyczaj kilkunastoosobowa grupa. Obecność innych miłośników spinningu sprawia, że stajemy się bardziej zmotywowani do jazdy, szczególnie w chwili zwątpienia. Dodatkowym elementem zachęcającym do pedałowania jest muzyka zaproponowana przez trenera. Zupełnie inaczej spędzamy czas spalając zbędne kalorie (w trakcie 45-minutowego treningu spalić można do 800 kcal!), kiedy łączymy wysiłek z rytmicznymi piosenkami. Kolejny wariant przemawiający za spinningiem jest gra świateł na sali, dzięki czemu czujemy się jak na dyskotece i nie musimy się obawiać, że sąsiad widzi nasze zmęczenie.

Tu stracisz a tam zyskasz!

Jak już wspomniałam spinning doskonale pomaga wyrzeźbić sylwetkę a treningi połączone z optymalną dietą pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale to nie wszystko z pozytywnych skutków jakie daje rowerek. Zimą, aby nie stracić kondycji wypracowanej podczas letnich przejażdżek ochotnicy zapisują się na spinning. Jednak często spotyka się także tych, którzy tej kondycji wcale nie mają. Początkowo nie wykonują wszystkiego tak jak pokazuje prowadzący jednak każda następna jazda stanowi wyzwanie i dajemy z siebie coraz więcej. Spinning pomaga utrzymać jędrność skóry, rzeźbi głównie mięśnie łydek, ud i pośladków. Wpływa korzystnie na układ oddechowo-krążeniowy. Drogie panie! Spinning jest genialnym pomocnikiem w walce z cellulitem! W pewien sposób oczyszczamy także organizm z toksyn, gdyż w trakcie pedałowania intensywnie się pocimy. Spinning pomaga rozładować napięcie i zapomnieć na chwile o codziennych problemach. Stwierdza się także redukcję stresu dzięki regularnym treningom.

Przygotowanie do zajęć

Na spinning nie wolno przychodzić głodnym ale również nie przejedzonym. Głodni nie będziemy mieli sił do jazdy a przejedzenie sprawi, że będziemy czuli się obciążeni. Ze sobą trzeba mieć butelkę wody koniecznie mineralnej a nie źródlanej (ta druga nadaje się bardziej do przygotowania potraw). Warto mieć także ręcznik, dlatego, że jak już wspomniałam jazda na rowerku spinningowym powoduje intensywne pocenie. Poza tym ręcznik działa pomocniczo kiedy położy się go na kierownicy. Pełni on wtedy rolę antypoślizgową. Co do stroju to nie ma szczególnych wymagań, ważne, aby czuć się swobodnie. Choć ważne by strój nie krępował ruchów. Wiele osób przychodzi w specjalnych spodenkach kolarskich wyposażonych w specjalną wkładkę minimalizującą otarcia. Są one także zrobione z materiału ‘oddychającego’, zatrzymującego wilgoć. Rękawiczki kolarskie są także wskazane – wtedy można ręcznik mieć tylko w celu wytarcia się.

Jedni przychodząc po raz pierwszy nigdy więcej już się nie zjawiają na treningach. Natomiast zdecydowana większość zwolenników wychodzi z sali zadowolona i ma zamiar tam powrócić. Spinning po prostu trzeba pokochać.

zobacz również:

  1. Zumba: na czym polega i co daje?
  2. Rodzaje aerobiku – opis i filmiki
  3. Jesteś trendy – biegaj!
  4. Crunch – piękny brzuszek w 8 minut!

Polecamy:

 

Jak trenować z hula hop?

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...