URODA I ZDROWIE

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne? Jakie szkła wybrać?

7 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Zarówno soczewki jednodniowe, jak i soczewki miesięczne są obecnie powszechnie stosowane i zalecane. Jak więc rozstrzygnąć dylemat wyboru odpowiednich soczewek? Poznaj zalety i wady obu typów, byś mógł zważyć korzyści, które są dla Ciebie najważniejsze. Wybór soczewek powinien być kwestią indywidualnego ich dopasowania do osoby. Pomożemy Ci wybrać te, które będą dla Ciebie najlepsze.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne – czym się kierować przy wyborze?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria wyboru soczewek ze względu na czas ich noszenia. Przed kupnem szkieł rozważ, które czynniki są dla Ciebie najważniejsze. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wyższość jednych soczewek nad drugimi jest uproszczeniem. To Ty dopasowujesz soczewki do oczekiwanego komfortu, swojego stylu życia i ilości pieniędzy, które chcesz na nie przeznaczyć.

Bezpieczeństwo stosowania soczewek kontaktowych

Wiele mówi się o ryzyku wystąpienia zapalenia rogówki i innych infekcji oczu w związku ze stosowaniem soczewek. Zakładanie nowych, sterylnych soczewek każdego dnia wydaje się najbardziej higieniczne i bezpieczne.

Nie oznacza to jednak, że soczewki miesięczne nie są bezpieczne dla zdrowia. Infekcje są wynikiem zaniedbań i braku odpowiedniej higieny. Mogą więc wystąpić przy obu typach soczewek, w zależności od skuteczności higieny.

Soczewki kontaktowe a styl życia

Styl życia, narzucony nieraz przez tempo i charakter pracy, może utrudniać stosowanie soczewek miesięcznych. Wypełniony po brzegi grafik, praca w nieregularnych godzinach, nagłe wyjazdy lub przedłużające się pobyty służbowe mogą utrudniać regularne dbanie o czystość soczewek. Z tego względu wygodniej i szybciej jest wyrzucić soczewki jednodniowe i założyć nową parę.

Które szkła zapewnią większy komfort i samopoczucie?

Szkła kontaktowe jednodniowe są bardziej delikatne i miękkie, gdyż nie ma potrzeby wzmacniać ich struktury z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Dzięki tym właściwościom stanowią bardziej komfortową alternatywę dla soczewek miesięcznych. Są najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy oko dopiero przyzwyczaja się do ciała obcego.

Częstość stosowania szkieł jednodniowych i miesięcznych

Jeśli stosujesz soczewki tylko na wyjątkowe okazje, oczywistym wyborem są soczewki jednodniowe. Będą one dobrym wyborem również wtedy, gdy dopiero zaczynasz stosować je zamiennie z okularami. Jeśli chcesz wypróbować to rozwiązanie i nie jesteś pewien, czy będziesz chciał korzystać z niego na stałe, nie decyduj się jeszcze na soczewki miesięczne. Możesz je zakupić, gdy poczujesz się gotów na to, by przestawić się na względnie stałe korzystanie z soczewek.

Koszt szkieł kontaktowych

Pod względem ceny soczewki miesięczne wypadają korzystniej od jednodniowych. Bez znaczenia jest tu fakt, że soczewki jednorazowe nie wymagają kupowania specjalnych pudełeczek ani płynów do dezynfekcji. Ceny soczewek jednodniowych (w ilości 30 sztuk) wahają się między 50 a 100 zł, podczas gdy 6 sztuk soczewek miesięcznych kosztuje zwykle 35-100 zł. Cena soczewek kolorowych jest jeszcze wyższa.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne – jakie soczewki wybrać?

Dla podsumowania, przedstawiamy poniżej plusy i minusy korzystania z soczewek jednodniowych i miesięcznych.

Zalety i wady soczewek jednodniowych:

·  nie wymagają czyszczenia i pamiętania o uzupełnianiu zapasu płynu do dezynfekcji;

·  są bardzo miękkie i elastyczne – wygodne dla oka zwłaszcza na początku przygody z kontaktami;

·  są droższe od soczewek miesięcznych.

Plusy i minusy soczewek miesięcznych:

·  wymagają codziennej dezynfekcji i ostrożnego przechowywania;

·  są nieco twardsze od soczewek jednodniowych, więc mogą być minimalnie mniej komfortowe;

·  ich zaletą jest dobra cena.

Wybierz szkła kontaktowe, które spełnią Twoje potrzeby

Wybór soczewek jest sprawą wysoce indywidualną. Możemy jednak poradzić Ci wybór soczewek jednodniowych, jeśli dopiero zaczynasz przestawiać się na szkła kontaktowe i trudno znosisz uczucie ciała obcego w oku. To także dobry wybór, jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia i czujesz, że trudno byłoby Ci czyścić szkła zgodnie z instrukcją producenta. Dobre soczewki miesięczne będą odpowiednie dla stałych użytkowników soczewek. To dobry wybór również dla osób, którym dbałość o soczewki nie nastręcza trudności, zaś ich wysoki koszt – tak.

 

Salony Optyczne Online sp.z o.o.

Kontaktowe.pl – soczewki kontaktowe

Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Tel.: 76 870 32 20

WWW: https://www.kontaktowe.pl/

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Bolesne miesiączki
Najczęściej stosowane "lekarstwo" w przypadku bolesnych miesiączek, to po prostu tabletki antykoncepcyjne. Ginekolodzy...
Sport we dwoje
Badmington lub tenis jest fajna opcją dla par.
Czym myć żaluzje?
Dobrze sprawdza się gąbka, wystarczy wyciąć odpowiednią szerokość.
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Na szczęście nie ma nowych obostrzeń więc jest nadzieja, że w maju już będzie...