URODA I ZDROWIE

Smocze skarby

5 lutego 2019, dodał: agnieszka78

file1551081542

Premiera 01-03-2019

„Smocze skarby” są opowieścią o walce dobra ze złem i o tym, że obok siebie mogą funkcjonować przeróżne światy – takie, które nieco przypominają średniowiecze i takie, które są bardzo futurystyczne – pełne komputerów, laserów, latających platform widokowych.

W domyśle – i autor tego nie ukrywa – obok siebie mogą bez problemu funkcjonować różni ludzie i różne kultury. W świecie opisanym w Smoczych skarbach jest oczywiście i miejsce dla smoków, choć te z wyroku Matki Natury i jej siostry Ewolucji są skazane na wyginięcie. Smoki te są wegetarianami, bo zapewne Autor chciał uniknąć scen pożerania innych istot.

„Skarby nie zawsze dają się zważyć, zmierzyć. Są i takie, których nie da się wziąć do ręki czy zamknąć w skrzyni. Pieniądze, złoto, klejnoty same w sobie, wierzcie mi, bo wiem, co mówię, rzeczywiście szczęścia nie dają, choć ułatwiają życie i mogą sprawić, by było ono odrobinę przyjemniejsze”.

Nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy sam mięsa nie jada, czy też nie chce wyprowadzać małych czytelników z błędu, że mięso pochodzi ze sklepu, pozostawiając to zadanie rodzicom. W tej baśni, tak jak w życiu, pojawiają się momenty triumfu zła. Tu jest to Czarny wraz ze swoją armią Mrocznych, który podbija Elfidię – krainę szczęścia. Zło musi jednak przegrać i ustąpić przed mądrością i poświęceniem Franka – chłopczyka z Zalustrza, krainy ludzi. Tylko on jako jedyny, może Elfidię ocalić. Do pomocy przydał mu Autor magiczne istoty i obok nich, smoka Agapita. By dobro mogło powrócić i trwać trzeba jednak zapłacić życiem Agapita, ostatniego już smoka.

Smocze skarby są więc także i baśnią o potrzebie akceptacji przemijania. Agapit, wiedząc, że jego koniec jest już bliski, przekazuje swojemu druhowi z pola walki – Markowi Dżdżownicy – tajemnicę smoczych skarbów. Czytelnik także ją poznaje. Jest to bowiem też, jak łatwo zgadnąć, także i przesłanie Autora do jego młodych czytelników. Dowiadujemy się więc, że szczęście nie polega w głównej mierze na tym, by mieć, ale na tym, by być. Trzeba być mądrym, życzliwym. Trzeba kochać i szanować siebie i innych ludzi, a także otaczający nas świat. Trzeba wyzbyć się wszelkich fobii i uprzedzeń. Wówczas posiądzie się smocze skarby i wieść się będzie życie szczęśliwe.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Włosy wypadają i łamią się... jak s…
Ja myślę, że w takim przypadku najlepiej zadziała maska do włosów Kalice...
miłość na odległość
Mnie się wydaje, że dla faceta to są dwie różne sprawy, uczucia sobie, a...
Kosmetyki własnej produkcji
Z fusów kawy, i olejku migdałowego robię świetny peeling!
tworzymy opowiadanie - zabawa
Wobec tego Alicja wyruszyła dalej w poszukiwaniu szczęścia. Pewnego dnia spotkała...