URODA I ZDROWIE

Śmiercionośny narkotyk zabija Rosjan

7 lipca 2011, dodał: Emilia

Ludzi uzależnionych od narkotyków jest wielu. Są tacy, którzy sięgają po „lekkie” narkotyki i tacy, którzy wybierają tylko te „twarde”.  Na świecie ciągle powstają nowe odmiany środków odurzających, po które sięgają coraz to młodsi.  Z trwogą przeczytałam w sieci, że Rosją „zawładnął” śmiertelny narkotyk, który szybko zabija i to w okropny sposób. Czy do nas nie dotrze „krokodyl”? Po co młodzi ludzie sięgają po narkotyki? Co zrobić żeby ich nie zdobywali?

Niedawno wśród określonej grupy młodzieży rosyjskiej pojawiła się tzw. „fala”. Zapanowała moda na „krokodyla”. Tak rosyjscy narkomani nazywają preparat chemiczny – dezomorfinę. Jest to preparat podobny do 3-metylofentanylu – leku istniejącego na nielegalnym rynku, zwanego w Rosji „biały kitajec” który jest do 6000 razy silniejsze niż morfina. Dezomorfina, czyli w Rosji „krokodyl” jest popularniejsza, bo jest wiele tańsza. Działa jednak krócej i musi być częściej używana przez narkomanów . Na ogół po dwu latach powoduje śmierć.

Dawniej narkomani nazywali dezomorfinę „heroiną z Komi”, bo w Syktykwarze została ona po raz pierwszy w tajnym laboratorium, w warunkach urągających higienie, nielegalnie zsyntetyzowana i trafiła na rynek. Działanie ma podobne do heroiny. Tylko jest wiele tańsza. I jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla narkomanów. Może być przygotowywana nawet w domu, w kuchni. I bardzo łatwo jest ją przedawkować.

Jest jednym z najstraszniejszych narkotyków. Powoduje gnicie ciała i śmierć w strasznych mękach. Łatwy dostęp i niewiarygodnie niska cena czyni „krokodyla” niezwykle popularnym wśród rosyjskich narkomanów.

Jednak najbardziej koszmarną kwestią jest sposób, w jaki dezomorfina zabija uzależnionych – zaczynają oni, w dosłownym znaczeniu, gnić niczym trędowaci. Ciało pokrywa się sinymi planami, tworzą się rany, skóra odchodzi od mięsa. W najbardziej ekstremalnych przypadkach ciało… odchodzi od kości. W Internecie krąży film, na którym młody człowiek (który oczywiście na młodego nie wygląda) przychodzi do lekarza z nogą owiniętą reklamówką. Na pytanie, dlaczego trzyma nogę owiniętą folią, pokazuje, że w przeciwnym razie mięśnie całej łydki swobodnie zwisają, odsłaniając kości na niemal całym odcinku od kolana do stopy. „Krokodyl” go poszarpał. Inny film pokazuje gnijąca rękę. Filmy są przerażające. Oglądałam je z wielkim obrzydzeniem  i wstrętem oraz niedowierzaniem, że ludzie mogą sobie takie coś zafundować.

“Krokodyl” to narkotyk dla biednych. Jest bardzo łatwo dostępny. Dlatego też w niewielkich miastach Rosji, gdzie nie ma pracy, jest on głównym narkotykiem. Przygotować go można łatwo domowym sposobem z lekarstw sprzedawanych w aptekach. Dla młodzieży jest najczęściej pierwszym narkotykiem. I ostatnim w ich życiu!

Szacuje się, że uzależnionych od dezomorfiny jest w Rosji 100 000 osób. Przyjmuje się, że coraz większe żniwo zbiera także na Ukrainie. Pozostaje pytanie, kiedy ta trucizna dotrze do Polski? Miejmy  nadzieję, że nasze służby szybko będą w stanie rozpoznać zagrożenie i stanowczo mu się przeciwstawić.

Materiały:  www.hcfor.pl, www.facet.wp.pl

Zobacz również:

 1. Kiedy alkohol nie zabija?
 2. Co gorsze heroina czy alkohol?
 3. Marihuana szkodzi czy nie?
 4. Jak rozpoznać narkomana?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Śmiercionośny narkotyk zabija Rosjan

 1. avatar wojtek pisze:

  orange…nie wiesz co piszesz. jak mozesz w oogle tak pisac…..kazdy z nich to czlowiek i jaki by nie byl ma dusze…to nie zwierzata…to co piszesz jest rownie odrazajace i oblesne jak skutki zazywania krokodyla! wlasnie z takich ludzi, o takim podejsciu zbudowane sa rzady krajow takich jak rosja. humanitaryzm, empatia i konkretne kontrdzialania „fali” to jest rozwiazanie wedlug mnie.

 2. avatar Orange pisze:

  ROSJA I UKRAINA BORYKA SIĘ Z LUDZMI BIEDNYMI, ZYJACYMI W KANAŁACH. SZACUJE SIĘ ZE W SKRAJNYCH WARUNKACH ZYJE OK 4 KLN DZIECI – UZALEZNOIONYCH OD KLEJU, HEROINY, PROSTYTUUJACYCH SIE. CI LUDZIE NIKOGO NIE OBCHODZA. SA OFIARA PRZEMIAN.
  KROKODYL TO IDEALNA RZACZ ABY SPRAWE ZAŁATWIC. SAMI SIĘ WYTRUJA I ZA PARE LAT NIE BEDZIE PROBLEMU BEZDOMNOSCI, JEDNOSTEK SPOLECZNIE NIEPOTRZEBNYCH I NIE CHCIANYCH. PANSTWO BEDZIE WOLNE

 3. avatar wildclouds pisze:

  U nich zazwyczaj wszystko ekstremalne…

Dodaj komentarz