Ślubne wierzenia i przesądy

20 października 2010, dodał: magda
Artykuł zewnętrzny

Ślub to jeden z najważniejszych, a dla wielu, najważniejszy dzień w życiu. Chcemy, by w tym wyjątkowym czasie wszystko było idealne! Piękna suknia, nieskazitelny makijaż, wspaniała fryzura, utracone specjalnie na tę okazje kilogramy – to wszystko ma sprawić, że będziemy wyglądać i czuć się jak prawdziwe księżniczki! I żeby przy okazji tych niezmiernie poważnych przygotowań nie stracić głowy, proponuję przegląd przesądów i obyczajów, które z tym okresem są związane. Oczywiście należy podejść do nich z przymrużeniem oka, ale kto wie, jak mówi stare przysłowie „Strzeżonego Pan Bóg strzeże” i może lepiej zabezpieczyć się z każdej strony :)

Data ślubu

Planując ślub najlepiej jest wybrać miesiąc, w którym znajduje się literka „r”. Ma to wróżyć trwałość i harmonię w związku. Ponadto najlepszym czasem na zawarcie związku małżeńskiego jest okres Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz karnawału. Unikać powinniśmy zaś adwentu i wielkiego postu. Złym wyborem jest również miesiąc maj i listopad a także 1 kwietnia. Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła np. 18:00.

Suknia ślubna

Pan Młody może zobaczyć ślubną kreację swej wybranki dopiero podczas ceremonii. Jeśli stanie się to wcześniej lub, co gorsza, będzie pomagał w wyborze sukni, małżeństwo nie będzie zgodne. Panna Młoda nie może również zbyt często przymierzać kreacji – tylko jeśli jest to konieczne np. do przymiarki. Sukni ślubnej nie powinny również przymierzać siostry Panny Młodej gdyż grozi to staropanieństwem.

Kreacja ślubna

Aby zapewnić sobie szczęśliwe pożycie małżeńskie Panna Młoda musi pamiętać, aby w jej ślubnej kreacji nie zabrakło:

czegoś białego – biel symbolizuje czystość uczuć

czegoś niebieskiego (najczęściej jest to podwiązka) – kolor ten ma zagwarantować wierność wybranka

czegoś pożyczonego – ma to zapewnić przychylność rodziny męża

czegoś starego – aby w trudnych chwilach można było liczyć na pomoc krewnych i przyjaciół

czegoś nowego – aby żyć w dostatku

Dostatek zapewni sobie również Panna Młoda gdy w szwie sukni umieści kryształek cukru i okruszek chleba. Do pantofelka obowiązkowo należy włożyć pieniążek, a Pan Młody powinien mieć przy sobie drobne.

Należy unikać koloru różowego, gdyż nie wróży on szczęścia w małżeństwie. Aby to szczęście zaś przyciągnąć należy przynajmniej na dzień przed ślubem umieścić pantofelki Panny Młodej na parapecie.

Gdy zdarzy się wypadek i suknia ślubna podrze się nie należy jej zszywać gdyż wróży to łzy i nieszczęście. W takim wypadku lepiej jest spiąć rozdarcie agrafką.

Ptaki

Gdy w dniu ceremonii zobaczymy gołębie lub sroki wróży nam to szczęście i powodzenie, w przeciwieństwie do spotkania wron lub kruków.

Pogoda

Niezmiernie ważny element udanej uroczystości ślubnej. Gdy jest pięknie i słonecznie oczywiście zapowiada to szczęście w związku. Mały deszczyk uważany jest za Boże błogosławieństwo, jeśli zaś leje to oznacza to, że wszystkie zakochane w Panu Młodym kobiety go opłakują. Za złą wróżbę uważa się grzmoty i czerwony odcień słońca.

Droga do kościoła

Państwu Młodym nie wolno zawracać z drogi do Kościoła. Jeżeli o czymś zapomnieli powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Niewskazane jest również robienie zbyt długich postojów w czasie jazdy.

Kościół

W Kościele należy przekroczyć próg prawą nogą. Panna Młoda nie może również idąc do ołtarza ani później podczas uroczystości odwrócić się za siebie by sprawdzić czy welon dobrze się ułożył gdyż wróży to nieszczęście. Najlepiej by nad „porządkiem” w ślubnej garderobie czuwała świadkowa.

Gdy zaś Panna Młoda potknie się w drodze do ołtarza to oznacza to, że już wkrótce jej druhna również stanie na ślubnym kobiercu.

Nie należy się zbyt stresować przed złożeniem ślubnej przysięgi – gdy się pomylimy oznacza to tylko i wyłącznie szczęście w małżeństwie.

Obrączki

Oczywiście nie należy ich zgubić ani zapomnieć. Należy także uważać żeby nie upadły na        podłogę. Gdy jednak się to zdarzy pod żadnym pozorem nie może ich podnieść któreś z  przyszłych małżonków. By nie sprowokować złych mocy może to zrobić jedynie ksiądz,  ministrant lub świadek.

Przewaga w związku

Jest wiele przesądów dotyczących tego niezwykle istotnego zagadnienia:)

Gdy ksiądz przykryje ręce Państwa Młodych stułą to warto, by nasza dłoń znalazła się na górze – czyja bowiem ręka na górze tego władza w związku !

Gdy odchodzimy od ołtarza partnera należy obrócić wokół siebie – to również zapewni nam przewagę w małżeństwie.

Przykrycie buta Pana Młodego rąbkiem sukni ślubnej oznacza zaś, że Panna Młoda będzie trzymać go pod pantoflem.

Przy wyjściu z Kościoła warto wykazać się szybkością i zręcznością – ta osoba, która zbierze więcej drobnych, które najczęściej sypią się wtedy na Państwa Młodych, będzie w rodzinie trzymać kasę.

Podczas powitania przed domem weselnym Państwo Młodzi tradycyjnie otrzymują 2 kieliszki, w jednym z nich jest wódka, w drugim woda. Ten kto trafi na kieliszek z wódką będzie wiódł prym w małżeństwie. Po wypiciu należy oczywiście kieliszki z hukiem rozbić, by zapewnić sobie szczęście.

Przez próg – tylko na rękach małżonka

Istnieje przesąd, że gdy świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu weselnego to ściągnie na siebie i rodzinę nieszczęście. Aby tego uniknąć małżonek musi ją przez ten próg przenieść.

Pierwszy taniec

Niezwykle ważny moment uroczystości. Warto się do niego przygotować już wcześniej doszkalając swoje taneczne umiejętności, gdyż jak głosi przesąd, kiedy młodym plączą się w tańcu kroki to podobnie może być w życiu – nie będzie między nimi zgody i harmonii.

Noc poślubna

I gdy już cały stres i zdenerwowanie za nami kolej na noc poślubną. Do małżeńskiego łoża pierwsza powinna wejść małżonka, a świeżo upieczony mąż zębami powinien ściągnąć podwiązkę znajdującą się pod suknią. To ma zapewnić udane życie erotyczne!

magda komar


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.