Skarpety i rajstopy na żylaki – jak działają i kiedy warto je stosować? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Skarpety i rajstopy na żylaki – jak działają i kiedy warto je stosować?

6 kwietnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Skarpety oraz rajstopy na żylaki stanowią jedną z najpopularniejszych, oraz najskuteczniejszych metod profilaktyki, a także leczenia chorób układu żylnego oraz limfatycznego kończyn dolnych. Podpowiadamy, jak działają i kiedy warto stosować wyroby kompresyjne, takie jak skarpety czy rajstopy.

Jak działają skarpety i rajstopy na żylaki?

Skarpety i rajstopy na żylaki są w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem postępowania w trakcie przewlekłej niewydolności żylnej. Mogą być stosowane również profilaktycznie, aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian żylnych bądź zapobiec rozprzestrzenianiu się już powstałych żylaków czy pajączków.

Wyroby kompresyjne, takie jak skarpety czy rajstopy na żylaki działają na zasadzie ucisku. Największy ucisk wyczuwalny jest w okolicy kostki i stopniowo jest on zmniejszany ku górze. Produkty uciskowe poprawiają krążenie krwi w żyłach, przynosząc ulgę i zapewniając komfort.

Skarpety i rajstopy na żylaki:

  • zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych;
  • wspomagają pracę pompy mięśniowej;
  • redukują ból oraz dyskomfort;
  • zapobiegają powstawaniu żylaków oraz pajączków;
  • przyśpieszają regenerację po wysiłku;
  • stabilizują mięśnie.

Warto zaznaczyć, że wyroby kompresyjne nie zlikwidują całkowicie choroby, ale mogą przyczynić się do zminimalizowania bólu czy powstawania nowych zmian.

Kiedy warto stosować wyroby kompresyjne?

Stosowanie kompresjoterapii zaleca się profilaktycznie:

  • osobom u których stwierdzono genetyczne skłonności do powstawania problemów z układem żylnym kończyn dolnych;
  • osobom, którym doskwiera uczucie ciężkich i zmęczonych nóg;
  • osobom, które przez długi czas pracują w jednej pozycji.

Kompresjoterapia w formie skarpet czy rajstop uciskowych zalecana jest przez specjalistów także podczas leczenia chorób związanych z układem żylnym kończyn dolnych. Osoby z przewlekłą niewydolnością żylną czy zakrzepicą powinny nosić wyroby kompresyjne po konsultacji z lekarzem oraz dobraniu odpowiedniego stopnia ucisku.

Wyroby kompresyjne mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. By mężczyźni mogli czuć się swobodnie w tego typu wyrobach medycznych, zostały stworzone specjalne skarpety kompresyjne męskie, które wspomagają walkę z problemami żylnymi kończyn dolnych.

W korzystaniu z kompresjoterapii bardzo ważna jest regularność – tylko wtedy ta metoda może przynieść zamierzone efekty. Dodatkowo należy pamiętać również o tym, aby rajstopy czy skarpety zakładać rano, gdy kończyny dolne nie są opuchnięte.

Jak dobrać odpowiednie wyroby kompresyjne?

By wyroby kompresyjne przyniosły zamierzone rezultaty, muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb każdego pacjenta. Należy zwrócić uwagę zarówno na stopień ucisku, jak i rozmiar wyrobów medycznych.

Zbyt niski stopień ucisku może nie przyczynić się do znaczącej poprawy funkcjonowania układu żylnego kończyn dolnych, natomiast wysokiej klasy ucisku wyroby kompresyjne stosowane są już w bardziej zaawansowanych stadiach Przewlekłej Niewydolności Żylnej (PNŻ), takich jak owrzodzenia żylne. Dlatego warto zasięgnąć porady u specjalisty, który dobierze wyroby medyczne dostosowane do odpowiedniej fazy PNŻ oraz do potrzeb pacjenta.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Złomowanie auta
Dziś jest takie zapotrzebowanie na tanie auta że warto je sprzedać całe, np. dla początkującego...
tworzymy opowiadanie - zabawa
.....ale ona natychmiast zaczęła szukać sobie kolejnego męża. ..
Parkiet - trudny wybór
A nie lepsze drewno bez lakieru...?
Oryginalne produkty z Anglii
Poza tym za daleki transport też się płaci wyższą cenę produktów....