Garnitur do pracy – jaki wybrać?

4 kwietnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W niektórych zawodach obowiązuje dress code, który wiąże się z koniecznością noszenia garnituru. Dotyczy to przede wszystkim takich stanowisk jak adwokat, bankier, makler, menedżer czy dyrektor firmy. Niekiedy zamiast garnituru wystarczą elegancka koszula, spodnie i buty – wszystko zależy jednak od wymagań firmy. Sprawdź, jaki garnitur do pracy wybrać, a także jak skomponować nieco mniej formalną stylizację męską.

garnitur

Wybieramy garnitur biznesowy

Garnitury męskie różnią się między sobą fasonami, kolorami i wzorami. Możemy je również podzielić na biznesowe i casualowe – te pierwsze nadają się do pracy i na oficjalne spotkania, natomiast te drugie można śmiało wkładać na co dzień i na nieformalne imprezy. Jakie są cechy obu rodzajów garniturów?

Czym wyróżnia się garnitur biznesowy?

  • Marynarka musi być zapinana na 2 lub 3 guziki i posiadać kieszenie z patkami oraz otwarte klapy.
  • Formalny garnitur powinien być w kolorze czarnym, granatowym, brązowym lub szarym.
  • Garnitur biznesowy cechuje się wysoką jakością – dotyczy to przede wszystkim materiału: najlepiej postawić na przewiewną bawełnę lub garnitur z wysoką zawartością wełny.
  • Garnitur powinien być dopasowany – nie tylko do sylwetki, ale też do aktualnych trendów mody męskiej.
  • Spodnie powinny być proste i klasyczne, zaprasowane w kant, z nogawką sięgającą do butów – nie ma mowy o krótkich, wąskich spodniach i eksponowaniu gołych kostek.
  • Garnitur powinien być gładki lub zdobiony delikatnym mikrowzorem.

Czym wyróżnia się garnitur półformalny (casualowy)?

  • Marynarka może być dwurzędowa i mieć skośne lub nakładane kieszenie.
  • Spodnie mogą mieć mankiety.
  • Garnitur może mieć dowolny kolor – nie ma także ograniczeń co do wzoru.
  • W przypadku garnituru półformalnego również warto postawić na wysokiej jakości materiał, który zapewnia komfort i przewiewność.
  • Garnitury casualowe są dostępne w szerokiej gamie wzorów, takich jak krata, prążki, paski czy pepitka.
  • Do garnituru casualowego możesz dobrać spodnie z wąską nogawką i eksponować kolorowe skarpetki czy gołe kostki.

Jaka koszula do garnituru biznesowego?

Niezbędnym elementem garnituru jest koszula. Moda męska elegancka od lat promuje białą koszulę z klasycznym kołnierzykiem. Taka koszula biznesowa powinna koniecznie znaleźć się w Twojej szafie, gdyż pasuje nie tylko do pracy, ale też na każdą inną okazję. Biel współgra z każdym kolorem garnituru, dlatego jest to bardzo bezpieczny wybór. Możesz jednak postawić również na inne barwy, na przykład błękit. Dozwolony jest także delikatny wzór: prążki lub krata.

Cechy koszuli biznesowej:

  • Kołnierzyk – powinien przylegać do szyi tak, by móc z łatwością włożyć palec między szyję i kołnierzyk. Po jego wewnętrznej stronie mogą znajdować się fiszbiny, dzięki którym kołnierzyk zachowuje swój perfekcyjny kształt. Za najbardziej oficjalne uznaje się kołnierzyki kent i włoskie.
  • Rękawy i mankiety – mankiet powinien kończyć się nieco poniżej nadgarstka i wystawać ok. 1-1,5 cm spod rękawa marynarki. Możesz wybrać mankiety na guziki lub spinki. W przypadku stylizacji formalnej nie ma mowy o koszuli z krótkim rękawem.
  • Długość i fason – za długa koszula marszczy się pod spodniami, a za krótka z nich wychodzi. Koszulę należy więc dopasować do wzrostu, gdyż w stylizacjach biznesowych musi być ona włożona w spodnie. Podczas mierzenia wystarczy podnieść ręce: jeśli jej dolna krawędź nie wysuwa się zza paska, długość jest prawidłowa. W przypadku klasycznej budowy ciała najlepiej wybrać koszulę regular fit, która podkreśla sylwetkę.

Jeśli w Twoim biurze obowiązuje nieformalny dress code, możesz zdecydować się na praktycznie każdy rodzaj koszuli. Charakterystyczne dla koszul casualowych są kołnierzyki button down i stójki, a także rozmaite kolory i wzory. W tej sytuacji możesz też wybrać koszulę z krótkim rękawem czy koszulkę polo.

Jakie buty dobrać do garnituru biznesowego?

Najlepiej postawić na klasykę, czyli skórzane buty w kolorze czarnym lub brązowym – te w odcieniach brązu świetnie pasują do grafitowych i granatowych garniturów. Obuwie może być matowe lub lakierowane, a najmodniejsze modele to oksfordy, derby, monki i brogsy. Jeśli masz w swojej szafie buty z kwadratowym czubkiem, zastąp je modelem o czubku zaokrąglonym, który jest obecnie w modzie. Eleganckie buty do garnituru możesz również wykorzystać w stylizacjach bardziej casualowych. Szeroki wybór garniturów, koszul, spodni i butów oferuje polski sklep z garniturami Giacomo Conti.

Garnitur półformalny do pracy – spodnie i marynarka

Swobodny dress code też może być elegancki, choć nie wiąże się z tyloma zasadami. W takiej sytuacji masz naprawdę bardzo dużo opcji, które możesz dopasować do własnego stylu. Marynarkę bez problemu zestawisz z jeansami, chinosami lub eleganckimi spodniami do garnituru (np. tymi zwężanymi). Do wyboru są zarówno klasyczne marynarki, jak i modele kolorowe i wzorzyste. Swoją osobowość możesz podkreślić za pomocą kolorowych skarpetek, które świetnie pasują do casualowych garniturów. W stylizacjach półformalnych dobrze sprawdzają się też inne dodatki, takie jak biżuteria męska.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz