Chirurgiczne usuwanie znamion – skuteczny sposób na pozbycie się zmian skórnych

4 kwietnia 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Na ciele każdego człowieka widocznych jest od kilku do nawet kilkudziesięciu znamion skórnych o różnej etiologii i różnorodnym charakterze. Niektóre niepokoją, inne zawstydzają, nieliczne nie są źródłem żadnych dolegliwości. Jeśli pacjent chce pozbyć się z powierzchni skóry jakichkolwiek zmian skórnych, powinien rozważyć możliwości skutecznego ich leczenia. Usuwanie znamion zaleca się głównie w celu ich ostatecznego wycięcia z tkanek skóry i zapobiegnięcia nawrotom. Jeśli zabieg przeprowadzony jest prawidłowo, a pacjent nie skarży się na występowanie działań niepożądanych, można mówić o sukcesie i nie martwić się tym, że zmiana odrośnie.

usuwanie znamion

Oczywiście w przypadku niektórych pacjentów zdarzają się takie sytuacje, w których skuteczne usuwanie znamion skórnych w całości nie jest możliwe (przynajmniej podczas jednorazowego zabiegu). Komplikacje i obniżenie poziomu skuteczności zabiegu mogą wynikać z kłopotliwej lokalizacji zmian skórnych, ich rozległości lub chorobowo zmienionego charakteru. Doświadczony lekarz specjalista jest jednak w stanie dobrać metodę leczenia do potrzeb pacjenta w taki sposób, by efekty były zadowalające.

Usuwanie kaszaków i innych znamion – czy jest konieczne?

Usuwanie zmian nie zawsze jest konieczne w procesie ich leczenia. O wyborze metody, która ma pomóc pozbyć się określonych zmian skórnych, każdorazowo decyduje lekarz. Może być to dermatolog lub chirurg. Czasami stosuje się preparaty zmiękczające, wygładzające lub rozjaśniające. Niektórzy pacjenci poddawani są ponadto zabiegom medycyny estetycznej, mającym na celu zmniejszenie widoczności znamion. Stosuje się je zwykle w przypadku tych zmian, co do których nie ma podejrzenia ich charakteru chorobowego i stanowią one wyłącznie defekt estetyczny. Jeżeli znamię nie przeszkadza pacjentowi w żaden sposób oraz lekarz nie stwierdził, że może zagrażać jego zdrowiu, najczęściej po prostu się je zostawia na powierzchni skóry.

usuwanie znamion Katowice

Jednymi ze zmian skórnych, których usuwanie nie zawsze jest konieczne, są kaszaki. To drobne znamiona, przybierające formę „kaszki”, często grudek, przesuwających się pod palcami. Powstają w wyniku gromadzenia się łoju i sebum w okolicy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Gdy zmiany te są małe, wystarczy, że lekarz nakłuje je i wyciśnie ich zawartość. Należy ten zabieg wykonać jednak w warunkach ambulatoryjnych, pod kontrolą specjalisty i w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Małe kaszaki mogą ponadto ulec wchłonięciu, tak, jak niektóre włókniaki, czy większość naczyniaków. Gdy w zmianie skórnej nagromadzi się zbyt duża ilość sebum, pęknie ono samoistnie. Należy zatem odpowiednio dbać o swoją higienę, zwłaszcza w okolicach występowania kaszaków i innych zmian skórnych. Chirurgiczne ich usuwanie stosuje się w przypadku obecności dużych i rozległych kaszaków, również jeśli stanowią widoczny defekt kosmetyczny.

Profilaktyczne usuwanie pieprzyków

Zastosowanie zabiegu może powstrzymać rozwój niebezpiecznej choroby. Mowa tu głównie o czerniaku – złośliwym nowotworze skóry. Pacjenci często zgłaszają się do katowickiego Centrum Medycznego Galmedic z podejrzeniem rozwoju choroby na swojej skórze. Zauważają bowiem, że popularne pieprzyki zmieniają swój wygląd, stają się duże, asymetryczne, ich brzegi są nieregularne a kolor niecodzienny (nawet czarny lub czerwony). Lekarz po dokładnym ich zbadaniu zaleca przeprowadzenie zabiegu usunięcia lub dalszą obserwację. To drugie z wymienionych rozwiązań stosuje się jednak wyjątkowo rzadko. Wówczas pacjent powinien zgłaszać się do specjalisty przynajmniej raz na kwartał.

Profilaktyczne usuwanie pieprzyków stosuje się w chirurgii dermatologicznej z dużym powodzeniem już od wielu lat. Pozbycie się atypowych zmian skórnych w momencie, zanim pojawią się pierwsze objawy nieprawidłowości ich wzrostu (chodzi tu zwłaszcza o kryteria ABCDE rozpoznawania czerniaka), uniemożliwia rozwój większości niebezpiecznych chorób skóry. Warto jednak pamiętać, że lekarze nie zalecają usuwania znamion, które mają niezmieniony wygląd, nie wzbudzają podejrzeń podczas badania oraz nie powodują dyskomfortu u pacjenta. Dopiero po usunięciu tkanki ze skóry chorego można przekazać ją do szczegółowego badania histopatologicznego. Pod mikroskopem analityk medyczny dokładnie obejrzy pobrany wycinek i potwierdzi lub określi własną diagnozę. Niejednokrotnie okazuje się, że przeczucia lekarza nie były mylne. Biopsja odpowiada bowiem na pytanie, czy mamy do czynienia ze zmianą chorobową (nowotworem) lub stanem przednowotworowym albo tkanką zdrową.

Usuwanie znamion – jaką metodę wybrać?

Jeżeli chodzi o usuwanie znamion barwnikowych, metodą  z wyboru jest postępowanie chirurgiczne z przeprowadzeniem badania histopatologicznego. Wskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem skalpela są zawsze (i najczęściej) wątpliwości diagnostyczne co do charakteru badanego znamienia. Pacjent może pozbyć się zmian skórnych również przy pomocy lasera, kriochirurgii, a nawet plazmy. Z wykorzystaniem lasera CO2 lekarz usuwa tylko te zmiany, których cechy wskazują na ich łagodny, niechorobowy charakter. W związku z tym najczęściej są to zabiegi estetyczne, wynikające z pobudek kosmetycznych. Tą metodą zwykle usuwa się również znamiona narażone na ciągłe zranienia i uszkodzenia (np. podczas przebierania odzieży czy depilacji). Kriochirurgia polega na zamrażaniu zmian i usuwaniu zmienionych tkanek, a dzięki wykorzystaniu łuku plazmy wywołuje się celowe zniszczenie niechcianych zmian.

Metodę leczenia zawsze dobiera się indywidualnie do preferencji, możliwości i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. By zabieg przebiegł bezpiecznie i w komfortowej atmosferze, poprzedza go wizyta kwalifikacyjna. Podczas niej lekarz dokładnie bada potencjalnie wycinane znamiona, przeprowadza z pacjentem wywiad oraz (w razie konieczności) zleca wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (badania laboratoryjne krwi, dermatoskopia). Bez względu na wybór metody leczenia, każdy zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym pacjenta, na suchej, czystej i odtłuszczonej skórze.

Usuwanie znamion Katowice – Centrum Medyczne Galmedic

W katowickim Centrum Medycznym Galmedic znamiona usuwa się w miejscowym znieczuleniu. Przed znieczuleniem pola operacyjnego specjalista może zaznaczyć granice zmiany i margines konieczny do wycięcia. Chirurg, w zależności od lokalizacji i rozległości wycinanego znamienia, wykonuje jedno nacięcie – wrzecionowate lub eliptyczne. Następnie ranę zaszywa się, stosując nici chirurgiczne, które należy zdjąć po upływie 10-14 dni. By zapobiec występowaniu widocznej i nieestetycznej rany po zabiegu, lekarz wykonuje nacięcie zgodnie z liniami estetycznymi widniejącymi na skórze i osią długą ciała. W trakcie zabiegu przeprowadzana jest kontrola krwawienia i ogólnego stanu pacjenta.

Chirurgiczne usuwanie znamion w Katowicach specjaliści Centrum Medycznego Galmedic zalecają wyłącznie w ściśle określonych i uzasadnionych przypadkach. Jeżeli stwierdzono podejrzenie czerniaka, zauważono ogniska atypowe, różniące się wyglądem od innych, o charakterze niemelanocytowym lub spitzoidalnym, zaleca się jak najszybsze wdrożenie skutecznego leczenia. Również rozpoznanie znamion błękitnych, naczyniaków, włókniaków i guzów (zwłaszcza u dorosłych pacjentów) skłania lekarza do bezzwłocznego podjęcia działań leczniczych. Co za tym idzie, pacjenta kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu usuwania znamion skórnych.

Ile kosztuje usuwanie znamion?

Koszt wykonania zabiegu usuwania znamion skórnych uzależniony jest od wielu okoliczności. Pod uwagę bierze się metodę leczenia, lokalizację zmian, ich rozmiar oraz ilość tych, które usuwa się podczas jednego zabiegu. Zwykle koszt takiej procedury medycznej to 500 złotych. Droższe jest usuwanie zmian z twarzy i okolic intymnych. Zwykle usługami dodatkowo płatnymi są również: konsultacja z chirurgiem oraz wykonanie badania histopatologicznego.

Skuteczność a powikłania

Usuwanie zmian skórnych jest najskuteczniejszą metodą ich leczenia. Jednak, ponieważ wiąże się ona z  wykonaniem określonej procedury medycznej, może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia komplikacji i powikłań. Zwykle nie są one  zbyt poważne czy dokuczliwe. Pacjenci skarżą się na fizjologiczny ból w obrębie rany, zaczerwienienie czy delikatny świąd. W rzadkich przypadkach dochodzi do rozwoju infekcji lub rozejścia się rany. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprzyjemnych i niepokojących objawów, należy zasięgnąć opinii lekarza.

By zapobiec występowaniu objawów niepożądanych po przeprowadzonym zabiegu, lekarz przekazuje pacjentowi odpowiednie wskazówki pielęgnacyjne. W czasie rekonwalescencji powinno się bowiem unikać promieniowania UV, moczenia rany, brudzenia, smarowania kosmetykami. Konieczne jest codzienne jej przemywanie i zmiana opatrunku na jałowy. W ramach profilaktyki blizn przerostowych stosuje się ponadto żele i plastry silikonowe. Ostateczny swój kształt i formę blizna po zabiegu uzyskuje dopiero po upływie kilku miesięcy.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz