Rowery i ich typy. Na jaki rodzaj warto się zdecydować?

23 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z roku na rok w ofertach sklepów pojawiają się coraz to nowsze modele rowerów – dopasowane są one nie tylko do wieku czy płci użytkownika, ale i również do rodzaju terenu. Jakie najpopularniejsze rowery można wyróżnić?

rower

Rowery górskie

Przeznaczeniem tego rodzaju rowerów jest jazda po nierównych, a także trudnych terenach. Z tego właśnie powodu bardzo dobrze nadają się one do jazdy po ścieżkach w lasach czy nawet górskich szlakach rowerowych. Wyposażone są w wytrzymałą ramę i szerokie opony z bieżnikiem, które ułatwiają jazdę po wyboistym terenie i zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. Rowery górskie nie należą do najtańszych, a często koszt ich zakupu sięga do nawet kilku tysięcy złotych. Nie jest to jednak dziwne – są one bardzo solidne.

Rowery crossowe

Tego typu rowery również przeznaczone są do jazdy terenowej, jednak po mniej wymagających terenach. W porównaniu z rowerami górskimi, posiadają węższe opony, a także większe koła. Nadają się do jazdy po leśnych ścieżkach oraz polnych drogach.

Rowery miejskie

Z myślą o codziennym użytkowaniu powstały rowery miejskie. Stanowią one uniwersalny środek transportu, dzięki któremu jazda po twardych, płaskich powierzchniach jest komfortowa. Wyposażone są w duże, zwykle 28-calowe koła, a także solidną ramę. Poruszanie się nimi po nierównych terenach nie jest jednak wskazane. Miejskie rowery damskie, jak i również męskie, często wyposażone są w dodatkowe akcesoria, jak bagażniki czy koszyki, w których można przewozić różne przedmioty.

Rowery trekkingowe

Na długie, intensywne podróże sprawdzą się rowery trekkingowe. Posiadają węższy i gładszy bieżnik, niż rowery górskie, a także szersze siodło. Nazywane są one modelami turystycznymi  – są wygodne i dobrze sprawdzą się do jazdy po nierównych ścieżkach, jak również asfalcie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower?

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy ogląda się rowery męskie i damskie, znajdujące się w asortymentach sklepów. Najważniejszym elementem jest droga, po której będziemy się poruszać. Kolejnymi, równie istotnymi cechami są: rama roweru, wielkość kół, hamulce, amortyzacja, napęd, a nawet cena. 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz