Rodzina patchworkowa – jak funkcjonuje? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Rodzina patchworkowa – jak funkcjonuje?

1 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

happy-family-2

Model rodziny tradycyjnej składa się z mamy, taty i dzieci. Od jakiegoś czasu postaje jednak nowa moda na tworzenie rodzin patchworkowych, czyli mówiąc prościej „posklejanych” z wielu członków. Mogą należeć do niej obecni i poprzedni partnerzy, dzieci z różnych związków, a nawet teściowie nowego i byłego partnera.

Decydując się na stworzenie takiego modelu rodziny trzeba liczyć się z wieloma problemami. Aby jednak funkcjonowała ona w możliwie naturalny sposób, najważniejszym czynnikiem jest akceptacja i chęć do ustępstw. Trzeba zrozumieć to, że każdy z członków ma swoje zobowiązania.

Pierwszym problemem w takich układach zwykle są nadmierne starania, by nie było konfliktów i każdy każdego lubił. Niestety jest to ciężkie do osiągnięcia nawet w rodzinie tradycyjnej. Oczywistą sprawą jest to, że sytuacja w której do domu wprowadza się nowy partner wraz ze swoimi pociechami z poprzedniego związku najbardziej dotyka dzieci. Właśnie dlatego podejmując wszelkie decyzje należy mieć je pod uwagą. Nie dopuszczalne są zagrywki takie jak nastawianie dziecka przeciwko tacie lub mamie. Świadczy to o braku zrozumienia dla krzywdy, która dotyka najmłodszych. Dzieci posiadają własne emocje i nie można wymagać, aby pokochały obecnych partnerów.

Ważnym momentem jest pojawienie się wspólnego dziecka. W takiej sytuacji nie wolno zapominać o dzieciach z poprzednich związków. Jeśli one poczują się zaniedbane, niekochane a przede wszystkim gorsze od nowego członka to posypie się cały model rodziny. Taka sytuacja doprowadzi do wielu negatywnych skutków typu zazdrość, nienawiść i chęć zaimponowania za wszelka cenę.

Decydując się na założenie rodziny patchworkowej na pierwszym miejscu trzeba porozmawiać o tym z dziećmi. Należy na spokojnie wyjaśnić, że taka sytuacja nie wprowadzi żadnych zmian w relacjach pociechy z jego rodzicami, że zawsze będzie ważną osobą i może czuć się bezpiecznie.

Zobacz również:

  1. Jak uniknąć konfliktów między rodzeństwem?

  2. Kiedy jest dobry czas na drugie dziecko?

  3. Jak zbudować dobre relacje z teściową – babcią Twoich dzieci?

  4. Skuteczne sposoby na zbuntowanego nastolatka

  5. Syndrom dziecka środkowego

  6. Jak radzić sobie z samotnym macierzyństwem?

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Facet nie wie czego chce czy się mn…
Jestem ciekawa jak w ogóle wygląda taka terapia? Jakie pytania zadaje terapeuta?...
On nie ma ochoty...
To mogą być problemy hormonalne, za mało testosteronu....
Facet nie wie czego chce czy się mn…
No tak, niemal każdy facet często szuka winy w innych, nie w sobie.......
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Ja w pewnym momencie też już zaczęłam dostrzegać że to nie jest normalne...