Rodzina patchworkowa – jak funkcjonuje?

1 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

happy-family-2

Model rodziny tradycyjnej składa się z mamy, taty i dzieci. Od jakiegoś czasu postaje jednak nowa moda na tworzenie rodzin patchworkowych, czyli mówiąc prościej „posklejanych” z wielu członków. Mogą należeć do niej obecni i poprzedni partnerzy, dzieci z różnych związków, a nawet teściowie nowego i byłego partnera.

Decydując się na stworzenie takiego modelu rodziny trzeba liczyć się z wieloma problemami. Aby jednak funkcjonowała ona w możliwie naturalny sposób, najważniejszym czynnikiem jest akceptacja i chęć do ustępstw. Trzeba zrozumieć to, że każdy z członków ma swoje zobowiązania.

Pierwszym problemem w takich układach zwykle są nadmierne starania, by nie było konfliktów i każdy każdego lubił. Niestety jest to ciężkie do osiągnięcia nawet w rodzinie tradycyjnej. Oczywistą sprawą jest to, że sytuacja w której do domu wprowadza się nowy partner wraz ze swoimi pociechami z poprzedniego związku najbardziej dotyka dzieci. Właśnie dlatego podejmując wszelkie decyzje należy mieć je pod uwagą. Nie dopuszczalne są zagrywki takie jak nastawianie dziecka przeciwko tacie lub mamie. Świadczy to o braku zrozumienia dla krzywdy, która dotyka najmłodszych. Dzieci posiadają własne emocje i nie można wymagać, aby pokochały obecnych partnerów.

Ważnym momentem jest pojawienie się wspólnego dziecka. W takiej sytuacji nie wolno zapominać o dzieciach z poprzednich związków. Jeśli one poczują się zaniedbane, niekochane a przede wszystkim gorsze od nowego członka to posypie się cały model rodziny. Taka sytuacja doprowadzi do wielu negatywnych skutków typu zazdrość, nienawiść i chęć zaimponowania za wszelka cenę.

Decydując się na założenie rodziny patchworkowej na pierwszym miejscu trzeba porozmawiać o tym z dziećmi. Należy na spokojnie wyjaśnić, że taka sytuacja nie wprowadzi żadnych zmian w relacjach pociechy z jego rodzicami, że zawsze będzie ważną osobą i może czuć się bezpiecznie.

Zobacz również:

  1. Jak uniknąć konfliktów między rodzeństwem?

  2. Kiedy jest dobry czas na drugie dziecko?

  3. Jak zbudować dobre relacje z teściową – babcią Twoich dzieci?

  4. Skuteczne sposoby na zbuntowanego nastolatka

  5. Syndrom dziecka środkowego

  6. Jak radzić sobie z samotnym macierzyństwem?

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wystrój wnętrza
Ja zmieniam właśnie wystrój na błękit i biel, trochę w stylu marynistycznym, trochę prowansalskim.
Gdzie kupujecie ubrania?
Kupuję w galeriach, ale tylko na wyprzedażach.
Herbata owocowa dobrej jakości
Ja lubię zielone herbaty smakowe, z dodatkiem egzotycznych owoców....
Holter ciśnienia - badanie
Powinno się monitorować takie problemy, niezależnie od wdrożonego leczenia...