URODA I ZDROWIE

Rezonans Magnetyczny w Przychodni Citomed w Toruniu

29 lipca 2019, dodał: Redakcja

Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej powszechnie stosowanych technik diagnostyki obrazowej w medycynie. Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny przeanalizowanie stanu wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu w tym kości, tkanek miękkich, mózgu, serca oraz kanału szkieletowego. Ponadto zastosowanie kontrastu w trakcie przeprowadzania badania pozwala przyjrzeć się nawet ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Wizyta w pracowni rezonansu magnetycznego pozwala na precyzyjne określenie zmian patologicznych w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym.

 

Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej powszechnie stosowanych technik diagnostyki obrazowej w medycynie. Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny przeanalizowanie stanu wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu w tym kości, tkanek miękkich, mózgu, serca oraz kanału szkieletowego.

Ponadto zastosowanie kontrastu w trakcie przeprowadzania badania pozwala przyjrzeć się nawet ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Wizyta w pracowni rezonansu magnetycznego pozwala na precyzyjne określenie zmian patologicznych w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym.

Badanie cieszy się szerokim zastosowaniem. Jest między innymi wykorzystywane w trakcie diagnozowania chorób ośrodkowego układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane czy nowotwory mózgu, a nawet choroba Alzheimera. Wspomaga również wykrywanie guzów w tkankach miękkich, guzów serca, płuc oraz nowotworów narządów rodnych. Co istotne rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym. Cały proces trwa średnio od 15 do 45 minut, a nad pacjentem nieprzerwanie czuwa personel medyczny, pozostając z nim w stałym kontakcie.

Eksperci zalecają przeprowadzenie badania na czczo. W przypadku przyjmowania przez pacjenta stałych leków mogą być one zażyte o określonej porze, ponieważ nie stanowią przeciwwskazań do wykonania badania. Istotnym ograniczeniem co do wykonania badania jest natomiast ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze. Co więcej, rezonans magnetyczny, ze względu na emitowanie silnego pola magnetycznego, nie może być wykonany u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub neurostymulatorem. Wszelkie metaliczne przedmiotach w organizmie takie jak implanty ortopedyczne, metaliczne wkładki wewnątrzmaciczne czy metaliczne protezy dentystyczne mogą powodować zniekształcenie otrzymywanego obrazu. Na jego jakość wpływ mogą mieć nawet metalowe elementy garderoby takie jak guziki czy zamki, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór ubrania w trakcie badania.

 

Badanie to jest obecnie najważniejszym i jednocześnie najczęściej stosowanym elementem diagnostyki schorzeń mózgu. Lecznice Citomed w Toruniu dysponują nowoczesnym rezonansem magnetycznym MRI Excelart Vantage XGV. Jest to aparat zamknięty, tak zwany wysokopolowy, co kluczowo wpływa na polepszenie jakości uzyskiwanego obrazu. Ponadto pracownie Lecznic Citomed w Toruniu wyposażone są w wysokiej klasy szesnastowarstwowy tomograf komputerowy Activion 16. Badanie przy użyciu tomografu komputerowego jest podstawowym narzędziem i metodą obrazowania wykorzystywaną przez specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Cyfrowe RTG umożliwia uzyskanie wielowarstwowych, przekrojowych obrazów narządów oraz konkretnych obszarów ciała.

Ponadto nowością w Lecznicach Citomed jest możliwość wykonania badania cyfrowym mammografem, który jest gwarancją wysokiej jakości obrazowania i to w znacznie krótszym czasie niezbędnym do przeprowadzenia badania. Mammografia uważana jest za jedno z najbardziej czułych i specyficznych badań w walce z rakiem piersi, umożliwiającym wykrycie patologii na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju.

Od 1 kwietnia bieżącego roku tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny finansowane są z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Kluczowym celem tej zmiany jest przede wszystkim upowszechnienie dostępu do podstawowych elementów diagnostyki oraz zabiegów.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Torebka duża czy mała?
Wszystko zależy od tego ile ma się rzeczy do tej torebki i na...
Gdzie najszybciej sprzedać ciuchy ?…
Ja osobiście polecam Vinted :) Sama korzystam i szybko sprzedaje swoje ubrania, akcesoria...
Gdzie kupujecie ubrania?
Głównie zamawiam przez internet :) Najczęściej w Sinsay, H&M, Bershka, Stradivarius lub Mohito....
Fitness w domu
To nic trudnego. Polecam Ci ćwiczenia w domu. Dają mega kopa i motywację :D