Retinopatia wcześniacza – objawy i leczenie

7 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

premature-baby

Dzieci, które urodziły się między 22 a 37 tygodniem ciąży nazywane są wcześniakami. Niestety co za tym idzie, to szereg chorób i nieprawidłowości w organizmie. Niedobór masy, wzrostu czy uszkodzenie płuc to tylko, niektóre z przykrych problemów malucha. Bardzo często musi on spędzić pierwsze dni swojego życia w inkubatorze. Jedną z groźnych chorób jest retinopatia wcześniacza. W wielu przypadkach mija samoistnie, ale w niektórych wyjątkach wymaga odpowiedniego leczenia.

Definicja i objawy

Retinopatia to choroba oka, która prowadzi do nieprawidłowego rozwoju siatkówki. Rzadko kiedy obejmuje tylko jedno oko, a przenosi się na oba. Statystycznie dolegliwość ta występuje u 15% wcześniaków i bywa główną przyczyną ślepoty u dzieci.

Objawy retinopatii można stwierdzić na podstawie badania okulistycznego. Następnie dziecku aplikuje się krople z antybiotykiem i poddaje obserwacji. Jeżeli wada nie została w porę wykryta może dojść do zmiany koloru źrenicy lub oczopląsu, niestety na tym etapie rozwoju nie ma możliwości skutecznego leczenia.

Przyczyny

W latach pięćdziesiątych, kiedy nie było dostępu do tak zaawansowanej technologii uważano, że przyczyną jest wysokie stężenie tlenu podawane maluchom. Dzisiaj jednak wiadomo, że wpływ ma niska masa urodzeniowa oraz przedwczesne narodziny. W Polsce częstość występowania retinopatii w poszczególnych latach to 22% (lata 1998-1999), 41% ( w roku 2000) oraz 30% ( na przełomie lat 2004-2007).

An identical twin girl in her isolette 1 day after birth

Leczenie

W przypadku późnego wykrycia choroby, która powoduje poważne uszkodzenia stosuje się laseroterapię, krioterapię, a w ostateczności przechodzi się do leczenia chirurgicznego. Inne powikłania tej wady to krótkowzroczność, jaskra wtórna czy zez. Po zakończeniu terapii dziecko wymaga stałych kontroli lekarskich i badań u okulisty. Jest to ważne, ponieważ może zapobiec wystąpieniu powikłań w późniejszym etapie życia.

Zobacz również:

  1. Kiedy dziecko nie może spać
  2. Jak radzić sobie z katarem u naszego malucha?
  3. Wpływ karmienia piersią na rozwój mowy dziecka
  4. Jak sobie radzić z niemowlakiem?
  5. Akcja przeciw rotawirusom

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.