Rekonstrukcja ACL – wskazania i przebieg leczenia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Rekonstrukcja ACL – wskazania i przebieg leczenia

5 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) to jedno z najbardziej kontuzjogennych więzadeł w ciele człowieka. Jego głównym zadaniem jest hamowanie nadmiernego przesuwania się kości piszczelowej do przodu względem kości udowej oraz zapobieganie rotacji bocznej piszczeli. Niestety, jego uraz bezwględnie wymaga pomocy specjalisty. Sprawdź, jak leczyć uszkodzone więzadło krzyżowe przednie. Dowiedz się, na czym polega rekonstrukcja ACL.

Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie

Do urazu więzadła krzyżowego przedniego dochodzi bardzo często w następstwie kontuzji kolana. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób uprawia sport (zarówno rekreacyjnie i wyczynowo), a to zawsze zwiększa ryzyko urazu. Do uszkodzenia więzadła dochodzi wskutek jego nadmiernej rotacji, połączonej z wyprostem lub skrętem stawu kolanowego ponad zakres fizjologiczny tego stawu.

Więcej o rekonstrukcji: https://www.cmmedicum.com/blog/rekonstrukcja-acl/

Rekonstrukcja ACL – wskazania:

Rekonstrukcję ACL przeprowadza się z reguły wtedy, gdy uszkodzenie więzadła rozpoznano dopiero po jakimś czasie od urazu (po około kilku miesiącach), czyli wtedy, gdy reinsercja więzadła jest już zazwyczaj niemożliwa. Zabieg rekonstrukcji jest też niekiedy konieczny przy świeżych, ale bardzo rozległych urazach, gdy uszkodzenie więzadła nie pozwala na jego naprawę.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – przebieg leczenia

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest przeprowadzana zazwyczaj za pomocą technik artroskopowych. Specjalista wykonuje małe nacięcia, przez które wprowadza narzędzia chirurgiczne i mikrokamerę. Dzięki temu, możliwa jest ocena rozległości zmian, ale też precyzyjnie poprowadzenie narzędzi i zastosowanie skutecznego leczenia.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – jaka metoda jest najlepsza?

Lekarz wybierze najbardziej skuteczną metodę, mając na uwadze wyniki badania klinicznego oraz badań dodatkowych, wiek i stopień aktywności Pacjenta oraz indywidualne oczekiwania Chorego względem efektów pooperacyjnych.

Istnieje bardzo dużo różnych metod rekonstrukcji ACL. Wszystkie z nich opierają się na zszyciu uszkodzonego więzadła lub na przeszczepie fragmentu więzadła w miejsce tego uszkodzonego. Wiele z nich można ze sobą łączyć, by osiągnąć jak najlepszy efekt pooperacyjny. Najczęstszą stosowaną metodą jest rekonstrukcja biologiczna, która polega na przeszczepieniu fragmentu innego więzadła w miejsce tego uszkodzonego.

Artroskopia kolana a rekonstrukcja ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest przeprowadzana za pomocą technik artroskopowych. Specjalista wykonuje małe nacięcia, przez które wprowadza narzędzia chirurgiczne i mikrokamerę. Dzięki temu, możliwa jest ocena rozległości zmian, ale też precyzyjnie poprowadzenie leczenia.

Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie – leczenie:

W zależności, jak rozległe jest uszkodzenie i kiedy doszło do kontuzji, chirurg może podjąć decyzję o próbie naprawy więzadła lub jego rekonstrukcji.

Naprawa więzadła ACL polega na założeniu szwów na uszkodzonym więzadle i połączeniu kikuta więzadła z miejscem jego przyczepu. Przeszycie więzadła ACL wzmacnia się zazwyczaj dodatkowo za pomocą specjalistycznych materiałów. Ta metoda leczenia uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego jest możliwa w przypadku świeżych i nieskomplikowanych urazów.

Rekonstrukcja ACL – metody leczenia:

  • rekonstrukcja biologiczna

Operację przeprowadza się przy użyciu przeszczepów własnych lub obcych, po wcześniejszym usunięciu kikutów uszkodzonego więzadła. W przypadku autoprzeszczepu, najczęściej pobiera się przeszczep ze ścięgien hamstringów, czyli ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych, głównie mięśnia półścięgnistego i smukłego. Często pobiera się też przeszczep z więzadła rzepki. Przeszczepy obce, czyli allografty, pochodzą z banku tkanek. Przeszczep ulega z czasem ligamentyzacji, czyli przebudowuje się i pełni funkcję uszkodzonego wcześniej więzadła.

  • rekonstrukcja za pomocą materiałów niebiologicznych (sztucznych)

Wykonywane są bardzo rzadko.

Rekonstrukcja czy reinsercja ACL?

Rekonstrukcja więzadła ACL polega na naprawie więzadła za pomocą biologicznych lub sztucznych przeszczepów, natomiast reinsercja polega na naprawie więzadła bez użycia przeszczepów. Reinsercja polega na przyszyciu uszkodzonego więzadła ACL.

Artykuł powstał we współpracy z CMmedicum.com

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...