Wiele z nas mylnie sądzi, że rabarbar to owoc. Jak się okazuje, rabarbar jest warzywem, które idealnie pasuje do ciast, deserów i babeczek. Sezon na rabarbar zaczyna się 24 czerwca i trwa aż trzy miesiące! Dlatego warto jest poznać wiele przepisów na dania z rabarbarem, aby sezon ten wykorzystać w pełni.
Pieczony rabarbar ma właściwości przeciwnowotworowe, ma witaminy A, E oraz potas i magnez. Ponadto, surowy rabarbar ma właściwości oczyszczające, dlatego dietetycy polecają go wszystkim, którzy w lecie przechodzą na dietę.W Polsce bardzo popularne są ciasta oraz kompot z rabarbarem, ale z tym wyjątkowym warzywem można robić także babeczki, sałatki i nalewki.
Poniżej prezentujemy Wam kilka na prawdę prostych i inspirujących przepisów:
Tarta rabarbarowa z Cotentin z creme fraiche
Przepis i zdjęcie za uprzejmą zgodą bloga Vive la cuisine! www.vivelacuisine.pl
składniki:ciasto:
- 200 g mąki
- 100 g miękkiego masła + 20 g masła do wysmarowania formy
- szczypta soli
- nadzienie:
- 1 kg rabarbaru
- 200 g cukru pudru
- 200 ml crème fraîche
Przygotowujemy ciasto: zagniatamy szybko mąkę i masło, dolewając 100 ml wody. Formujemy w kulę i odkładamy na godzinę do lodówki. Po godzinie nagrzewamy piekarnik do 210°C. Smarujemy masłem tortownicę i wykładamy na nią ciasto. Na całej powierzchni nakłuwamy je widelcem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i podpiekamy przez 10 minut.
Przygotowujemy rabarbar: po umyciu usuwamy liście, włókna i twarde końcówki. Tniemy na nieduże kawałki, które następnie nakładamy na podpieczone ciasto i posypujemy cukrem pudrem. Pieczemy w piekarniku przez 20 minut. Przed podaniem smarujemy tartę crème fraîche.
Porada: Crème fraîche nie jest dostępna w Polsce, ale możemy przygotować jej imitację. Sposób podajemy za Julią Child: do szklanki śmietany kremówki dodać łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszać i zostawić do sfermentowania oraz zgęstnienia w temperaturze pokojowej, ewentualnie roztrzepać taką samą ilość kwaśnej śmietany i śmietany kremówki, a następnie ubijać do czasu, aż zgęstnieje. Można przechowywać ją w lodówce do tygodnia. (J. Child, Gotuj z Julią, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Literackie)
Sałatka z rabarbarem
Składniki:
- 300 gramów piersi z kurczaka
- 1 szt. sałaty rzymskiej
- 4 szt. rabarbaru
- 8 listków oregano
- 3 łyżki masła
- 4 łyżki oliwy z oliwek
Sos
- 1/2 szklanki majonezu
- 80 ml śmietany
- pieprz
- 3 łyżki ajerkoniaku
- szczypiorek
- 5 kropel octu winnego lub wina
- sól
- cukier
- Sałatę umyć , osuszyć i porwać na kawałki, pierś z kurczaka pokroić w paski , posolić i porządnie opruszyć pieprzem .Smażyć na rumiano na oliwie z oliwek. Rabarbar , obrać , umyć i pokroić w plastry. Na patelni roztopić masło i włożyć rabarbar , opruszyć go cukrem i dusić kilka minut aż rabarbar zmięknie , ale się nie rozpadnie . Gdy pierś i rabarbar wystygnie zmieszać z sałatą. Sos majonez zmieszać ze śmietaną i ajerkoniakiem , dodać pozostałe składniki wymieszać i przyprawić do smaku .Sosem polać sałatę.
Tarta rabarbarowa z bezą (za uprzejmą zgodą blogerki: www.inspirowanesmakiem.pl)
Składniki
Ciasto
mąka pszenna – 500 gram
proszek do pieczenia – 2 płaskie łyżki
masło – 250 gram
cukier puder – 65 gram
żółtka – 5 średnich
Rabarbar
rabarbar – 600 gram
cukier brązowy – 1 łyżka
cukier z prawdziwą wanilią – 1 łyżeczka
cynamon – 1 łyżeczka
Beza
białka – 6 średnich
cukier brązowy – 180 gram
Sposób przygotowania
Ciasto: Masło rozpuszczamy w rondelku. Odstawiamy do przestudzenia. Mąkę przesiewamy do miski i mieszamy z proszkiem do pieczenia. Żółtka ubijamy oddzielnie z cukrem pudrem. Gdy masło przestygnie, dolewamy go do mąki, dodajemy żółtka i całość wyrabiamy, aż ciasto będzie jednolite. Formujemy kulę, zawijamy w folię spożywczą i chowamy do zamrażarki na około 40 minut.
cd: Rozgrzewamy piekarnik do 170 stopni. Formę na tartę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Wyjmujemy ciasto z zamrażarki i ścieramy na tarce bezpośredni do formy ok. 4/5 ciasta, a resztę ponownie chowamy do zamrażarki (będzie służyło jako posypka na bezę). Rozkładamy starte ciasto równomiernie na spodzie i bokach, lekko dociskamy. Pieczemy przez 25 minut w 170 stopniach. Wyciągamy do ostygnięcia.
Rabarbar: W czasie, gdy ciasto podpieka się w piekarniku, myjemy rabarbar, odcinamy końcówki a pozostałą część kroimy w kostkę. Wsypujemy do miseczki, zasypujemy cukrami i cynamonem, mieszamy i odstawiamy.
Beza: Białka umieszczamy w misce (musi być sucha!). Miksujemy na wysokich obrotach. Możemy dodać szczyptę soli. Gdy będą puszyste, powoli dodajemy cukru (po jednej łyżce), ciągle ubijając. Masa powinna być lśniąca i sztywna.
Na ciasto wykładamy kawałki rabarbaru. Na nim rozkładamy za pomocą łyżki bezę. Ścieramy na wierzch pozostałe ciasto. Pieczemy w 170 stopniach przez 40 minut. Po 20 minutach przykrywamy ciasto papierem do pieczenia. Smacznego!
Kompot rabarbarowo – pomarańczowy
- 0,5 kg rabarbar,
- 1 szt pomarańcza duża,
- do smaku cukier,
- 3 l woda
Do wody dodać pokrojony w kawałki rabarbar i pomarańczę pokrojoną w plasterki. Dodać około 5 łyżek cukru i zagotować.Kompot ochłodzić i dosłodzić wg smaku. Najlepiej smakuje bardzo zimny.
Szybka nalewka rabarbarowa
– 1 kg rabarbaru
– szklanka płynnego miodu, najlepiej lipowego
– 3/4 szklanki przegotowanej wody
– 1 l spirytusu
Rabarbar umyć, obrać ze skórki, pociąć na kawałki. Wrzucić do słoja. Zalać szklanką miodu rozpuszczonego w wodzie, a następnie spirytusem. Zamknąć, odstawić na tydzień, przecedzić i trzymać w lodówce.
Można szybciej: wycisnąć sok z rabarbaru i wymieszać z pozostałymi składnikami. Wówczas możemy próbować naleweczki już po 24 godzinach.
Śniadaniowe muffinki z rabarbarem – przepis na 12 sztuk
(przepis Thyria, autorki ze strony urodaizdrowie.pl)
– 2 szklanki mąki pszennej
– 2 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
– pół szklanki brązowego cukru
– 1/4 łyżeczki soli
– łyżeczka sody oczyszczonej
– duży jogurt naturalny
– 1 łyżka imbiru
– 50g margaryny/masła
– 200 – 300 g rabarbaru
Przygotowanie:
1. Piekarnik nagrzewam do 200 stopni C, a foremkę wykładam papilotkami.
2. Obieram rabarbar, kroję na małe kawałeczki i zasypuję 2 łyżkami cukru.
3. Mieszam osobno suche i mokre składniki składniki, później łączę je ze sobą (może być ręką lub łopatką – jak kto woli). Na koniec dodaję rabarbar.
4. Tak przygotowane ciasto nakładam do papilotek.
5. Piec przez około 20-30 minut, aż będą lekko brązowe na wierzchu.
Deser owsiano – rabarbarowy (dietetyczny)
Składniki (na 2 porcje):
- 7 łyżek płatków owsianych
- 2 łodygi rabarbaru
- garść żurawiny
- garść wiórków kokosowych
- łyżka cukru trzcinowego
- łyżka siemienia lnianego
- 180ml mleka
- 1 jajko
Rabarbar oczyścić i pokroić na małe kawałeczki. Wrzucić go na dno naczynia żaroodpornego / foremek. Zasypać łyżką cukru. Na to równomiernie rozsypać płatki owsiane, siemię, kokos i żurawinę. Jajko roztrzepać i wymieszać z mlekiem, a następnie zalać tym całość. Całość można posypać cynamonem.
Piec około 20minut w 180 stopniach.
Rabarbar pod pierzynką
(przepis Larcenciel, autorki ze strony urodaizdrowie.pl)
Potrzebne składniki
60 dag rabarbaru
9 łyżek cukru
po łyżeczce cukru waniliowego i świeżo startej skórki cytrynowej
1/2 łyżeczki cynamonu
paczka herbatników petit beurre (10 dag)
1/2 kostki masła
2 białka
Sposób przygotowania
Herbatniki rozkruszyć, wymieszać z masłem i tą masą wyłożyć dno formy. Rabarbar oczyścić, pokroić na kawałki ok.5 cm, ułożyć na herbatnikowym spodzie, posypać cukrem (5 łyżek) wymieszanym z cukrem waniliowym, cynamonem i skórką cytrynową.
Białka ubić na sztywną pianę z resztą cukru, wyłożyć na wierzch. Zapiekać ok.15 minut w piekarniku nagrzanym do 220 stopni…
Babeczki z rabarbarem napełnione masą budyniową
(przepis Czekoladki, autorki ze strony urodaizdrowie.pl)
Ciasto: 5,5 dag margaryny, jajko, 12 dag cukru, bardzo czubata szklanka mąki, 180 ml śmietany 18%, łyżeczka ekstraktu waniliowego, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżeczka sody oczyszczonej, 2 duże łodygi rabarbaru.
Margarynę utrzeć z cukrem, dodać jajko. Następnie dodać śmietanę i ekstrakt. Wsypać mąkę zmieszaną z proszkiem oraz sodą. Na sam koniec wmieszać rabarbar. Foremki na babeczki (12 szt) napełnić ciastem do 3/4 wys. Piec ok. 20-25 min w temp. 180 stopni. Ostudzić. Odkroić górną część każdej babeczki.
Budyń: 300 ml mleka, 3 żółtka, 3 op. cukru waniliowego (po16g), 4 łyżki mąki pszennej, 3 łyżki mąki ziemniaczanej.
1/4 szklanki mleka utrzeć z mąkami, cukrem i żółtkami. Resztę mleka zagotować, zdjąć z ognia. Dokładnie wymieszać z masą, zagotować i gotować ok. 1 min. Ostudzić. Masą napełnić babeczki, przykryć odciętą częścią i oprószyć pudrem.
Mus rabarbarowy z gęstym jogurtem
nadesłane: dietetyk medyczny www.e-prolinea.pl)
Do przyrządzenia tego sezonowego deseru potrzeba:
dwie łyżki duszonego rabarbaru (z cukrem lub w wersji zdrowszej ze stewią)
mus truskawkowy
gęsty jogurt z odrobiną wanilii
orzechy włoskie do posypania
proporcje dowolne, przed podaniem deser (lub wszystkie jego komponenty) warto porządnie schłodzić
DUSZONY RABARBAR:
Umyte i oczyszczone łodygi rabarbaru kroimy do garnka i dusimy pod przykryciem aż puści sok, następnie zdejmujemy pokrywkę i dusimy aż do uzyskania pożądanej konsystencji, pod koniec dodajemy cukier, stewię lub ksylitol.
Zamykamy w słoiki lub chłodzimy i zużywamy w ciągu najbliższych kilku dni.
MUS TRUSKAWKOWY
Truskawki czyścimy i szybko myjemy pod bieżącą zimną wodą. Kroimy na mniejsze cząstki i wrzucamy do blendera. Miksujemy na gładką masę.
zobacz również:
- Wszystkie przepisy czytelników na muffinki
- Tarty wytrawne i na słodko – różne przepisy
- Suflety słodkie i wytrawne – przepisy
- Ciasta z porzeczkami – przepisy
- Co zrobić z ciasta francuskiego – pomysły i przepisy
- Lemoniady owocowe domowej roboty – różne przepisy