Przepisy na ciasta z orzechami
Orzechy są bogate w zdrowe tłuszcze, witaminy i mikroelementy. Już niewielka ilość orzechów, spożywana regularnie, obniża ryzyko chorób serca, tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym czy też cukrzycy typu 2 (tzw. insulinoniezależnej).
Orzechy mają także właściwości antyrakowe, gdyż są bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Wystarczy garść orzechów dziennie, aby zminimalizować uczucie głodu. Orzechy nie bez przyczyny są też nazywane pożywieniem dla mózgu. Warto podkreślić przede wszystkim dobroczynny wpływ orzechów włoskich na sprawność umysłową, koncentrację i pamięć. Regularne ich spożywanie spowalnia procesy starzenia komórek nerwowych. Występowaniu zaburzeń poznawczych zapobiega głównie zawarty w orzechach kwas foliowy.
ORZECHY WŁOSKIE – Uważa się, że to orzechy najbogatsze w przeciwutleniacze, mają ich nawet do dwóch razy więcej niż każde inne orzechy. Orzechy włoskie są bogate w białko, które właściwościami jest zbliżone do białka zwierzęcego, dlatego zalecane są w diecie wegetariańskiej.
Orzechy te są polecane dla osób mających problemy ze snem, ponieważ zawierają melatoninę, hormon biorący udział w regulacji snu. Zapewniają także lepsze samopoczucie dzięki temu, że zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki regularnemu dostarczaniu tych nienasyconych kwasów tłuszczowych człowiek staje się spokojniejszy, bardziej opanowany, ma mniejsze ryzyko zachorowania na depresję. Kwasy omega-3 odpowiadają też za prawidłowe funkcjonowanie komórek mózgowych, więc jest to kolejny argument przemawiający za tym, żeby orzechy włoskie były obecne w naszej codziennej diecie.
Poniżej znajdziecie kilka przepisów z wykorzystaniem poszczególnych orzechów:
Biszkopt czekoladowo-orzechowy
Składniki:
ciasto I biszkoptowe:
7 jajek
3 łyżki kakao
3/4 szkl. cukru
3 łyżki oleju
5 czubatych łyżek mąki pszennej
1/2 łyżeczki pr. do pieczenia
ciasto II orzechowe:
25 dag orzechów włoskich drobno pokrojonych
1 łyżka miodu
5 białek
20 dag cukru
1 łyżka mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
krem
1 szklanka mleka
cukier waniliowy
5 żółtek
15 dag cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
30 dag masła
2-3 łyżeczek kawy rozpuszczalnej
Sposób przygotowania:
ciasto I:
Białka ubić, dodać cukier, następnie po 1 żółtku. Pod koniec ubijania dodać olej, mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Delikatnie wymieszać. Upiec
ciasto II:
Białka ubić, dodać cukier i resztę składników. Upiec w temp. ok.180n st. 15-20 minut
Krem:
1 szklankę m leka zagotować z cukrem waniliowym
5 żółtek, cukier i mąką ziemniaczaną utrzeć i wlać do mleka. Ugotować budyń
Po ostudzeniu połączyć z utartym masłem. Kawę rozpuszczalną rozpuścić w 3 łyżkach gorącej wody i po ostudzeniu dodać do kremu.
Biszkopt przekroić na pół, przełożyć kremem w środek włożyć ciasto orzechowe. Wierzch ciasta można polać polewą czekoladową lub wysmarować resztą kremu i posypać tartą czekoladą.
Zapiekany ryż z jabłkami i orzechami
Składniki:
1.5 szklanki sypkiego ryżu
2 szklanki mleka
1 szklanka wody
1 torebka cukru waniliowego
Laska wanilii (ewentualnie)
6 większych jabłek
Masło:do wysmarowania formy + 6 łyżeczek
Cynamon,Orzechy włoskie
Mleko gotujemy z woda, kiedy się zagotuje wsypujemy ryz, mieszając często gotujemy do momentu kiedy ryż zmięknie(w trakcie zapewne trzeba będzie dolać trochę wody lub mleka) kiedy ryż będzie już miękki i wypije nam całe mleko z wodą, dodajemy 3 łyżeczki masła oraz 1 torebkę cukru waniliowego i mieszamy całość razem.
Kiedy gotujemy ryż możemy zacząć dusić jabłka. Obieramy ze skorek, kroimy na małe kawałki i wrzucamy do garnka z mala ilością wody na dnie. Dusimy je na wolnym ogniu do momentu aż jabłka zmiękną. Posypujemy cynamonem do smaku. Kiedy będziemy widzieć ze zaczyna robić się z nich mus, zdejmujemy z ognia. ( Ja lubię najbardziej kiedy jabłka są już bardzo miękkie ale nie są jeszcze musem)
Do wysmarowanego masłem naczynia kładziemy pierwszą warstwę ryżu,rozkładamy go na całej powierzchni, na ryż kładziemy jabłka, następnie drugą warstwę ryżu, rozprowadzamy równo po całej powierzchni.
Na wierzch kładziemy 3 łyżeczki masła- można rozsmarować nożem po całości. Przykrywamy naczynie pokrywa.
Wstawiamy naczynie do piekarnika o temperaturze 180 C na około 40 min.
Pani Walewska
Ciasto:
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
200g masła lub margaryny,
szklanka cukru pudru Gellwe,
4 żółtka,
2 łyżeczki proszku do pieczenia Gellwe.
Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodać żółtka oraz pokrojone w plasterki masło. Posiekać i zagnieść gładkie, kruche ciasto. Podzielić na dwie równe części. Każdą część rozwałkować i wyłożyć na przygotowane dwie jednakowe blaszki o wym. 25×36
Dodatkowo:
4 białka,
słoik powideł śliwkowych (200ml),
szczypta soli,
200g orzechów włoskich.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Oba ciasta posmarować cienką warstwą powideł śliwkowych, wyłożyć podzielona na pół pianę z białek oraz posiekane orzechy (ale nie za drobno). Każde ciasto piec około piec 15 minut w temp. 180st. Ostudzić
Krem:
150g masła lub margaryny,
500ml mleka,
opakowanie kremu do karpatki Gellwe.
W 3/4 szklanki mleka dokładnie rozmieszać mieszanką Gellwe. Resztę mleka zagotować. Na gotujące się mleko wlać mieszankę budyniowa, gotować około minuty na wolnym ogniu, stale mieszając, aż budyń zgęstnieje. Przykryć folią i odstawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć do białości, następnie dodawać po łyżce zimnego budyniu. Kremem przełożyć ostudzone ciasta tak, by orzechy były na górze.
Polać polewą czekoladową.
Autor: z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com
Czekoladowe ciasteczka
Składniki:
1/2 szkl. mąki pszennej,
1/2 szkl. mąki pszennej pełnoziarnistej,
1/2 szkl. brązowego cukru,
1/4 szkl. drobnego białego cukru do wypieków,
50g masła,
1/4 szkl. oleju rzepakowego,
1/2 laski wanilii,
jajko,
szczypta soli,
1/4 szkl. kakao,
100g gorzkiej czekolady,
100g mlecznej czekolady,
garść orzechów włoskich.
Przygotowanie
Rogaliki nadziewane masą orzechową
- 200g mąki pszennej,
- 200g serka homogenizowanego waniliowego,
- 100g masła,
- 100g margaryny,
- 2 czubate łyżeczki cukru pudru.
Mąkę przesiać wraz z cukrem pudrem. Dodać masło i margarynę oraz serek homogenizowany, posiekać nożem. Następnie zagnieść gładkie ciasto.
Owinąć w folię spożywczą i włożyć na noc do lodówki.
Nadzienie:
- 100g zmielonych orzechów włoskich (użyłam BackMit),
- 3 łyżki kakao,
- 80g cukru pudru,
- 50g masła,
- białko,
- cukier perlisty do posypania.
Czekoladowe trufle z orzechami
składniki:
100g mlecznej czekolady
60g drobno posiekanych orzechów włoskich
1 łyżeczka aromatu migdałowego
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki masła
kakao
1. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej (jak to zrobić? sprawdź tutaj). Dodajemy aromat migdałowy, cukier puder, masło i orzechy włoskie. Wszystko dokładnie mieszamy, aby składniki się wymieszały. Jeśli mas nie jest dostatecznie twarda, wkładamy ją na chwilę do zamrażarki.
2. Z masy formujemy kulki, możemy je znów schłodzić lub jeśli są dostatecznie twarde przechodzimy do etapu obtaczania w kakao. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ i bez niego wyglądają ładnie. I gotowe ;)
Krem czekoladowo – orzechowy a’la nutella
Składniki:
- 3/4 szklanki mleka skondensowanego słodzonego
- 90 g czekolady gorzkiej (można użyć czekolady mlecznej i gorzkiej w proporcjach pół na pół)
- 3 łyżki golden syropu, miodu lub syropu z agawy (jeżeli używacie miodu to musi on być o smaku neutralnym, ja proponuję zdecydowanie użyć golden syropu)
- 2/3 szklanki orzechów laskowych
Orzechy uprażyć na suchej patelni lub w piekarniku, następnie przesypać je na suchą ściereczkę, zawinąć i pocierać, aż pozbędziemy się skórek. Studzimy.
Ostudzone orzechy wkładamy do blendera i miksujemy na płynną masę (u mnie trwało to ok.10 min.).
Do garnuszka wlać mleko skondensowane, połamaną na kostki czekoladę i syrop. Mieszając gotować tak długo, aż uzyskamy jednolitą masę.
Jeszcze ciepłą masę przelać do orzechów i zmiksować chwilę, aby wszystko się razem połączyło na gładką masę.
Nutellę przelać do słoiczka i przechowywać w temperaturze pokojowej.
Przepis podpatrzony na blogu mojewypieki.
Suflet czekoladowo-orzechowy
Składniki:
100g gorzkiej czekolady,
300ml mleka,
3 łyżki masła,
łyżeczka kawy rozpuszczalnej,
3 żółtka,
4 białka,
4 łyżki zmielonych orzechów laskowych (użyłam BackMit),
3 i 1/2 łyżki mąki pszennej,
2 łyżki cukru waniliowego,
szczypta soli.
Przygotowanie
Proste lody czekoladowe z bakaliami
Składniki:
2 tabliczki czekolady, po łyżce posiekanych orzechów laskowych, włoskich i arachidowych i migdałów, po pół łyżki wiórków kokosowych i rodzynek, 1-2 łyżki śmietany kremówki.
Przygotowanie:
Wszystkie bakalie razem wymieszać. Czekoladę włożyć do niewielkiego garnka, a ten wstawić do większego rondla z gorącą wodą i podgrzewać tak długo, aż się roztopi. Płynną czekoladę szybko wymieszać z bakaliami i śmietaną. Tak przygotowaną masą napełnić foremki do robienia lodu. Odstawić w chłodne miejsce do stężenia , a gdy ostygnie, wstawić do lodówki. Po godzinie czekoladki wyjąć z lodówki, a następnie z foremek.
Orzechowe ciasto z cukinią
Składniki:
- 12,5 dag masła
- 10 dag cukru
- opakowanie cukru waniliowego
- szczypta soli
- 3 jaja
- 15 dag mąki
- 10 dag mielonych orzechów laskowych
- 1/2 opakowania proszku do pieczenia
- 5 dag gorzkiej czekolady
- mała cukinia
- 15 dag marchewki
Gorzką czekoladę drobno posiekać, cukinie oraz marchewkę obrać a następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Miękkie masło utrzeć ze szczypta soli i cukrem waniliowym na puszystą masę. Nie przerywając ucierania wbić jaja. Mąkę wymieszać z proszkiem i mielonymi orzechami laskowymi. Porcjami wsypywać do ucieranej masy. Dodać posiekaną czekoladę, wymieszać. Do masy wbić starta cukinię i marchewkę, dokładnie wymieszać. Do foremki przełożyć ciasto, piec 40 minut w temp. 175 stopni C.
ORZECHY ZIEMNE – Znane również pod nazwą fistaszki, orzechy arachidowe czy też mniej znanej jako orzacha podziemna. Jak każde orzechy zawierają spore ilości białka, są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy oleinowe obniżające cholesterol. Orzechy arachidowe, to bogactwo witamin z grupy B, witaminy E i witaminy PP oraz potasu, wapnia , fosforu, magnezu i żelaza. Nieprzetworzone orzechy arachidowe to samo zdrowie, działają korzystnie na układ nerwowy, krwionośny, na nasze mięśnie, skórę. Chronią przed chorobami serca i miażdżycą. W kuchni, w postaci przetworzonej najczęściej występują jako masło orzechowe, kaloryczne słodkie chałwy oraz w postaci solonych prażonych orzeszków-przekąsek, których lepiej unikać. Orzechy te mają jedną zasadniczą wadę, mogą wywoływać alergię.
Kruche serduszka z orzeszkami i konfiturą
Składniki:
- 3 jajka,
- 3 szklanki mąki pszennej,
- 250g margaryny,
- szczypta soli,
- szklanka cukru,
- 2 łyżki cukru waniliowego,
- 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich (użyłam Kresto),
- 3 łyżki posiekanych orzeszków ziemnych solonych (użyłam Kresto),
- 300g domowej gęstej konfitury – u mnie z czarnej porzeczki.
Przygotowanie
Autor: z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com
Czekoladki ze snickersowym nadzieniem
Składniki:
5 cukierków krówek
3 łyżki likieru jajecznego Adwokat
2 łyżki orzeszków ziemnych w miodzie
Następnie nałożyć krówkowe nadzienie. Ponownie wstawić do lodówki na około 15minut. Na koniec wierzch posmarować resztą czekolady tak, by całe nadzienie było przykryte. Wstawić na godzinę do lodówki. Następnie bardzo ostrożnie wyjąć czekoladki z foremek.
Autor: z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com
Orzechowe ciasteczka
Składniki:
1/2 szkl. mąki pszennej,
jajko,
2/3 szkl. cukru drobnego do wypieków,
100g masła orzechowego,
100g margaryny,
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1/3 łyżeczki aromatu waniliowego,
3 łyżki Nutelli lub innego kremu czekoladowego,
100g orzeszków ziemnych solonych.
Autor: z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com
MIGDAŁY – są bogactwem dobrze przyswajalnego wapnia (głównego budulca zębów i kości) oraz białka. Zawierają bardzo dużo witaminy E, która chroni przed chorobami układ krwionośny oraz witaminy B2, która z kolei działa pozytywnie na układ nerwowy. Oczywiście migdały, to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie działają na cały organizm. W postaci przetworzonej, czyli po wszelkich obróbkach termicznych migdały nie są już takie dobroczynne. Zawierają wtedy tłuszcze, które są bogate w wolne rodniki powodujące tycie i podwyższanie złego cholesterolu we krwi. Jednak w postaci nieprzetworzonej jak najbardziej polecane są w trakcie diety odchudzającej, bo podobno zmniejszają uczucie głodu.
Cytrynowo- migdałowy pudding ryżowy
Składniki:
- 4 szklanki mleka
- 1/2 szklanki ryżu białego
- 1/2 szklanki cukru
- 1 laska wanilii
- 1/8 łyżeczki soli morskiej
- 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 1/4 szklanki likieru amaretto
- Starka skórka z trzech dużych cytryn
- 1/2 szklanki śmietany kremówki
- 1/4 szklanki pokrojonych, uprażonych migdałów*
Sposób przygotowania
Do garnka wlać mleko i wsypać ryż, cukier, laskę wanilii i sól. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, często mieszając. Zmniejszyć ogień i gotować na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż ryż zmięknie, około 35 minut.
W średniej misce wymieszać sok z cytryny, amaretto i skórkę z cytryny. Powoli wlewać do mleka z ryżem, po czym gotować jeszcze przez 10 minut. Wyjąć i wyrzucić laskę wanilii. Wymieszać ze śmietaną (mieszanina będzie nadal rzadka, ale zgęstnieje jak ostygnie). Włożyć pudding do miski. Przykryć i przechowywać w lodówce przez co najmniej 4 godziny.
Posypać schłodzony pudding migdałami i podać.
*Aby uprażyć migdały, ułóż je w jednej warstwie na blasze do pieczenia. Piec w rozgrzanym do 350 stopni Celsjusza, aż lekko się zarumienią, około 6 – 8 minut. Ostudź przed użyciem.
Tarta migdałowo – pomarańczowa
Ciasto:
- 100g mąki,
- 3 łyżki kakao,
- 75 g masła,
- 25 g tartych migdałowych (użyłam BackMit),
- 50 g cukru pudru trzcinowego Diamant,
- jajko.
Do miski wsypać mąkę, kakao, posiekane masło, mielone migdały oraz rozmącone jajko i cukier. Zagnieść gładkie ciasto.
Formę do tarty o śr. 20 cm (najlepiej z wyjmowanym dnem) natłuścić i wysypać cienko mąką. Wylepić ciastem dno i brzegi formy. Wstawić na 30 min do lodówki.
Ciasto nakłuć widelcem, przykryć pergaminem obciążyć ziarnami fasoli albo specjalnymi obciążnikami. Piec ok. 15 min w temp. 200st.
Usunąć papier z fasolą i piec jeszcze 10 min.
Lekko przestudzić.
Nadzienie:
- 4 jajka,
- 1 żółtko,
- 200 g cukru pudru trzcinowego Diamant,
- 150 ml gęstej śmietany,
- pomarańcza.
Łapy!
- 350 g mąki
- 100 g zmielonych migdałów
- 2 łyżki kakao
- 200 g masła
- 4 żółtka
- 150 g cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka sody rozpuszczonej w 4 łyżkach śmietany
- 1 łyżeczka proszku
Składniki almond cream:
- 1 szklanka zmielonych migdałów
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1 jajko
- 3 łyżki mąki
- 100 g miękkiego masła
- łyżeczka ekstraktu z wanilii ( albo łyżeczka spirytusu)
Dodatkowo:
- migdały
- nóż do pizzy
Almond cream:
Przy pomocy miksera mieszamy wszystko do połączenia składników.
Ciasto:
Masło z mąką posiekać drobniutko, dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Podzielić ciasto na 9-12 części. To zależy jakiej wielkości chcemy zrobić łapy. Ciasto wałkujemy i formujemy kształt prostokąta. Na brzeg nakładamy krem i zamykamy.
Morelowe ciasteczka z lukrem amaretto
Składniki:
1/3 szklanki cukru,
1 i 1/4 szklanki mąki pszennej,
szczypta soli,
łyżeczka esencji waniliowej,
łyżka miodu,
jajko,
1/2 szklanki suszonych moreli Kresto,
1/2 szklanki migdałów w słupkach Kresto,
1/4 szklanki tartych orzechów włoskich BackMit,
1/4 łyżeczki cynamonu.
PISTACJE – to zielone orzechy, które im bardziej zielone tym bardziej wartościowe. Jako ciekawostka – w klasyfikacji botanicznej wcale nie są w grupie orzechów, tylko w grupie pestkowców (ta sama grupa co śliwki, brzoskwinie, morele itp.). Pistacje są bogate w bardzo wartościowe białko, które zapewnia odpowiednią ilość aminokwasów. Zawierają duże ilości błonnika, witaminy A, E, B-1, B-6, tiaminy, fosforu i potasu. Kolor zielony tych orzeszków związany jest z występowaniem w nich luteiny, która ma istotny wpływ na nasze oczy.
Trufle czekoladowo – orzechowe
250 gr gorzkiej czekolady*
150 gr brązowego cukru
250 ml mleka sojowo – ryżowego lub sojowego
4 łyżki spirytusu
Sposób wykonania:
Do garnczka wlać mleko, dodać czekoladę, zmielone na mączkę orzechy, cukier i spirytus. Ciągle mieszając, doprowadzić do wrzenia. Odstawić i czekać do momentu, aż masa będzie prawie twarda, ale jeszcze taka, z której będzie można uformować kulki. U mnie trwało to ponad 2 godziny.
W międzyczasie:
Płaską, dużą formę lub plaski talerz, wyłożyć papierem piekarniczym. W trzech miseczkach umieścić “pozostałe składniki”, w których będziecie obtaczali kulki.
Kiedy masa jest już gotowa formujemy w dłoniach małe kulki, a następnie obtaczamy w jednej z trzech miseczek. Kładziemy na formę wyłożoną papierem. Kiedy trufelki będą gotowe, wkładamy do lodówki aby stężały.
*Używam zwykle gorzką, 72% lub 85%, czekoladę, a gdy zajdzie potrzeba dodaję cukier brązowy.
Pistacjowy pucharek
Składniki:
– 2 szklanki malin
– garść pistacji
– galaretka cytrynowa
– 2 łyżki soku z cytryny
– cukier waniliowy
– cukier do smaku
– mielone goździki
– serek typu “Bieluch” bez dodatków
Maliny zasypać cukrem, dodać sok z cytryny zagotować, dodać 2 łyżki galaretki, zamieszać, pozostawić do ostygnięcia. Posypać mielonymi goździkami. Bieluch wymieszać z cukrem waniliowym i zwykłym cukrem. Owoce przełożyć do pucharków, zalać serkiem. Ozdobić owocami malin i pistacjami.
Amerykańskie brownie z pistacjami
Składniki:
2 tabliczki czekolady gorzkiej
kostka masła
100 gram mąki
300 gram cukru
cukier waniliowy Delecta
6 jajek
bułka tarta
polewa czekoladowa Delecta i pistacje na posypkę
Wykonanie:
Rozpuścić na małym ogniu czekoladę i masło, lekko przestudzić. Jajka ubić z cukrem, gdy masa będzie biała, dodać pozostałe składniki, najpierw mąkę potem czekoladę. Ciasto wylać do natłuszczonej i wysypanej bułką blaszki. Piec około 25 minut w temp. 200 stopni. Przed podaniem ciasto pokroić na kwadraty i polać gotową polewą i posypać pistacjami.
Grillowane figi i truskawki z mascarpone i pistacjami
Składniki:
truskawki
figi
ser mascarpone
drobny brązowy cukier
miód
kilka pistacji
masło
Ser mascarpone mieszamy z brązowym cukrem według własnych upodobań. Pistacje siekamy. Truskawki i figi kroimy na połówki. Nagrzewamy grill elektryczny (średnia moc). Rozpuszczamy odrobinę masła na ruszcie, układamy owoce stroną wewnętrzną do rusztu. Grillujemy kilka minut. Truskawki miękną bardzo szybko, dlatego lepiej ułożyć je nieco później niż figi. Przygotowane owoce podajemy z mascarpone, polewamy miodem i posypujemy pistacjami.
Bezglutenowe biscotti z pistacjami
Składniki:
2 i 1/4 szklanki mąki migdałowej
1/4 szklanki niesłodzonego kakao
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli morskiej
4 łyżki oliwy, np. Bertolli Delicata
1/2 szklanka syropu klonowego
1/2 szklanki niesolonych pistacji
1/2 szklanki płatków czekoladowych
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Dokładnie wymieszaj suche składniki – mąkę migdałową, kakao, sodę i sól. Dodaj oliwy, syropu klonowego i mieszaj, aż powstanie jednolita masa. Następnie dodaj pistacje i płatki czekoladowe, połącz z ciastem by wszędzie była jednakowa ilość orzechów i płatków. Z gotowej masy uformuj na papierze do pieczenia prostokąt. Wypiekaj całość 15 minut, wyjmij ciasto i pozwól mu wystygnąć, a następnie piecz ponownie przez ok. godzinę. Po wyjęciu i ostudzeniu, pokrój całość w 3 centymetrowe plastry i ponownie podpiecz przez 15 minut. Idealne biscotti powinny być bardzo chrupiące i lekko twardawe.