URODA I ZDROWIE

Problemy ze snem – jak sobie z nimi poradzić?

17 grudnia 2020, dodał: Redakcja

Kłopoty z zasypianiem, brak snu, koszmary, płytki sen, przedwczesne budzenie się – problemy ze snem są prawdziwą zmorą wielu z nas. Wystarczy jedna źle przespana noc, by zauważyć wpływ snu na organizm – a co dopiero, jeśli kłopoty ze snem trwają kilka dni, tygodni, czy miesięcy. Jak zwalczyć kłopoty ze snem?

problemy ze snem

Problemy ze snem – skutki

Długo utrzymujące się problemy ze snem mogą wywołać szereg skutków ubocznych – niewyspanie i rozdrażnienie, obniżenie koncentracji i sprawności ruchowej pojawiają się już nawet po jednej nieprzespanej nocy. Długotrwałe problemy ze snem mogą jednak prowadzić do różnych dolegliwości. Z tego względu nie należy ignorować kłopotów ze snem, a w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarza.

Problemy ze snem – jak z nimi walczyć?

Kłopoty ze snem potrafią być niezwykle dokuczliwe. Zanim jednak poprosimy o konsultację lekarza, możemy spróbować sięgnąć po szereg sprawdzonych metod relaksacyjnych, które ułatwią nam zasypianie, zmienić dietę, przyjrzeć się z bliska naszej sypialni czy zastosować syntetyczną melatoninę, zawartą np. w suplemencie diety Miralo Sen.

,1. Ciepła kolacja

Już na 3 godziny przed snem powinniśmy zrezygnować z jedzenia. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. W miarę możliwości postawmy na ciepłą kolację – lekki bulion, owsianka, płatki z mlekiem, a do tego ziołowa herbata sprzyjająca wyciszeniu to zestaw idealny.

2. Pachnąca kąpiel

Aromaterapia to doskonały sposób na stres. A to właśnie on jest najczęstszą przyczyną kłopotów ze snem. Zamiast szybkiego energetyzującego prysznica możemy zdecydować się na długą i relaksującą kąpiel w pianie z dodatkiem aromatycznych olejków.

3. Zaciemniona sypialnia

Niebagatelne znaczenie mają też warunki panujące w naszej sypialni. Starajmy się maksymalnie zaciemnić sypialnię, zrezygnować wieczorem z centralnych lamp sufitowych i zamiast tego używać oświetlenia punktowego, a do tego obowiązkowo wietrzyć pomieszczenie. Jeśli w sypialni jest zbyt sucho (tak może być szczególnie w okresie grzewczym), to by zwiększyć wilgotność powietrza możemy na grzejnikach umieścić mokre ręczniki.

4. Czytanie przed snem

Wieczorem warto ograniczyć korzystanie z monitorów i ekranów, które emitują niebieskie światło. Zamiast tego starajmy się wieczorem sięgać po wciągającą lekturę na papierze, która pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować.

5. Melatonina

W zasypianiu pomocna okaże się też syntetyczna melatonina będąca składnikiem suplementów diety np. Miralo Sen. Suplement diety Miralo Sen zawiera także wyciąg z żeń-szenia indyjskiego  (ashwagandha), pomagający budować odporność na stres i ułatwiający zasypianie.

Problemy ze snem dotyczą dziś większości z nas – szybkie tempo życia i nieustanny stres to najczęstsze powody, dla których nie możemy zasnąć. Zdrowa dieta, ruch, regularne ćwiczenia i sprawdzone rytuały wieczorne pomogą nam się wyregulować i szybciej zasnąć.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Problemy ze snem – jak sobie z nimi poradzić?

  1. avatar Becia pisze:

    Duże znaczenie ma też materac na którym śpimy – ja odkąd zmieniłam to wysypiam się dużo lepiej. Najlepsze są piankowe – mój jest naprawdę wygodny :)

Dodaj komentarz