Dopadł Cię jesienny katar? Sprawdź jak go pokonać! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dopadł Cię jesienny katar? Sprawdź jak go pokonać!

18 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jesień to bez wątpienia piękna pora roku, jednak nie każdemu kojarzy się ona jedynie z przebarwiającymi się drzewami i opadającymi liśćmi. Dla wielu osób to czas sezonowych infekcji, które często objawiają się męczącym katarem. Jak walczyć z nieżytem nosa pojawiającym się jesienią? Co może wspomóc nasz organizm w tym trudnym okresie?

tabletki

 

Nieżyt nosa – przyczyny jesiennego kataru

Katar potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, utrudniając swobodne oddychanie – kichanie, uczucie zapchanego nosa, wodnista, a następnie gęsta wydzielina zaburza sen i obniża komfort funkcjonowania w ciągu dnia (niedrożność nosa wpływa nie tylko na stan fizyczny, ale też psychiczny – obniżając samopoczucie). Katar powoduje zwykle utratę smaku i węchu i sprawia, że zaczynamy oddychać przez usta. Co sprawia, że co roku jesienią dopada nas katar? Zmienna, kapryśna aura (deszcz, wiatr), niższe temperatury na zewnątrz i wyższe, panujące w nagrzanych pomieszczeniach w połączeniu z suchym powietrzem, sprzyjają rozwojowi wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa, zwanego potocznie katarem. Wiele osób zwleka ze zmianą letniej garderoby na jesienno-zimową i wychładza w ten sposób organizm – nosząc wciąż zbyt lekkie ubrania, niedostosowane do jesiennych chłodów i tym samym zwiększając szansę na przeziębienie się i wystąpienie kataru. Za rozwój tego typu dolegliwości najczęściej odpowiedzialne są wirusy – łatwiej wnikają do osłabionego lub wyziębionego organizmu. Jak walczyć z uciążliwym, jesiennym katarem, pozbyć się uczucia pełności w nosie i zalegającej w nim wydzieliny? Co zrobić, by nie musieć nieustannie sięgać po chusteczkę do nosa?

Jesienny katar – jak udrożnić nos i swobodnie oddychać?

W przypadku jesiennego kataru stosuje się leczenie objawowe. Chcąc oczyścić i nawilżyć nos można stosować domowe inhalacje gorącą wodą z kilkoma kroplami olejku rumiankowego. Jeśli chodzi o inne, domowe sposoby na katar, ulgę może przynieść napar z majeranku, który zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa (jest to metoda bardzo dobrze znana w medycynie ludowej). Sprzymierzeńcem w walce z nieżytem nosa i zapaleniem zatok są olejki eteryczne. Pomagają udrożnić drogi oddechowe. Występują m.in. w preparacie Sinulan Express Forte, który obkurczając naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, pobudza układ odpornościowy do walki z katarem. Ten wyrób medyczny zawiera w swoim składzie aż 4 olejki eteryczne o działaniu kojącym i odświeżającym. Jedno opakowanie tego niezwykle wydajnego preparatu wystarcza na ponad 120 aplikacji.

Aby nie doprowadzić do nadmiernej suchości śluzówki nosa, należy dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w sezonie grzewczym, kładąc na kaloryfery wilgotne ręczniki lub korzystając z nawilżacza powietrza. Optymalny poziom wilgotności powietrza w domu to 40–50%. Warto codziennie wietrzyć wnętrza i ubierać się adekwatnie do pogody (starajmy się nie doprowadzić ani do przegrzania, ani wychłodzenia organizmu), dzięki temu zmniejszymy ryzyko przeziębienia i kataru. Wskazane jest też częste mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami przeziębionymi.

Warto podkreślić, że nieleczony katar może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani lub zapalenie tchawicy i oskrzeli. Dlatego nie można lekceważyć tego, z pozoru błahego objawu i dbać o prawidłowe oczyszczanie nosa oraz nawilżenie jego błony śluzowej.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz