Prawidłowo wypisane recepty w 2012 roku: co powinno się na niej znajdować? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Prawidłowo wypisane recepty w 2012 roku: co powinno się na niej znajdować?

19 marca 2012, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Jeśli lekarz nie wypisze prawidłowo recepty, nie będziemy mogli kupić w aptece leku z refundacją. Może zapomni napisać twój PESEL albo niewyraźnie przystawi swoją pieczątkę. To wszystko musisz sprawdzić zanim wyjdziesz z gabinetu lekarskiego!  Jak powinna wyglądać prawidłowo wypisana recepta w 2012 roku? Zobaczcie.

Od stycznia 2012 roku obowiązują nowe wzory recept. Ale do 30 czerwca lekarz może wystawić receptę na starym druku.

  1. Na recepcie koniecznie musi widnieć liczba opakowań leku, ich wielkość lub ilość jednostek dawkowania np. 2 op. Albo 30 tabl. Jeśli zabraknie tych informacji albo będzie ona nieczytelna, farmaceuta wyda najmniejszą dostępną dawkę leku lub najmniejsze opakowanie. Na jednej recepcie lekarz może przepisać maksymalnie 5 leków gotowych lu wyrobów medycznych w ilości nie większej niż ta, jaka jest potrzebna do trzymiesięcznego stosowania lub jeden lek recepturowy.
  2. Odpłatność musi być wpisana przy każdej pozycji leku przypisanego.
    Zatem po lewej stronie recepty powinna być wpisana nazwa leku, a po prawej stronie informacja o poziomie udzielonej odpłatności. Te informacje powinny być wpisane przez lekarza, który wypisując receptę powinien zaznaczyć poziom odpłatności: B, R, 30%, 50 % lub 100%.

    W § 6 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia w sprawie recept lekarskich podano następujące poziomy odpłatności:

    B – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego bezpłatnie,

    R – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością ryczałtową,

    30% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością 30% limitu finansowania,

    50% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością 50% limitu finansowania,

    100% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za pełną odpłatnością.

  3. Recepta wypisana w 2011 roku  jest ważna, ale : recepty z grudnia będą ważne przez 30 dni bądź przez 7 dni (ten termin dotyczy antybiotyków). Zmiana dotyczy cen – leki będą dostępne w nowych cenach, obowiązujących od 01.01.2012 r.
    Od stycznia 2012 r. w obiegu będą 3 typy recept: stare (wypisane w grudniu 2011 r.), na starych blankietach wypisane w styczniu 2012 r. oraz na nowych blankietach wypisane w styczniu 2012 r.

    Jeżeli na recepcie wystawionej jeszcze 2011 r. występuje literka „P” („Choroba Przewlekła”) osoba wydająca lek pobiera najniższą odpłatność z nowych wykazów przewidzianą dla tego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego.

  4. Jeśli informacja o poziomie odpłatności nie zostanie wpisana przez lekarza, osoba realizująca receptę ma prawo umieścić taką informację na recepcie, przy czym robi adnotację i umieszcza swój podpis.Realizacja recept:
    a) Gdy lek refundowany ma wyłącznie jedną odpłatność – taka recepta zostanie zrealizowana, osoba realizująca receptę zastosuje odpłatność zgodnie z nowym wykazem umieszczając podpis i adnotację.

    b) Gdy lek refundowany ma kilka odpłatności – wówczas osoba realizująca receptę zastosuje odpłatność najwyższą przewidzianą w nowym wykazie (a więc nie 100%, bo taka odpłatność nie występuje w wykazie).

    c) Gdy na recepcie pojawi się literka „P”, a recepta została wystawiona już w styczniu 2012 r .- apteka zrealizuje taką receptę na 100%.

  5. Apteka może zrealizować receptę na lek refundowany w momencie, gdy będzie miała podpisaną umowę z NFZ. Wówczas w Aptece pojawi się informacja w postaci dużej naklejki „Apteka posiada umowę na realizację recept refundowanych”.
  6. Jeśli recepta wzbudzała wątpliwości osoba wydająca lek może poprosić Pacjenta o:
    a) Kartę ubezpieczenia zdrowotnego
    b) Aktualnie wypełniony druk ZUS RMUA
    c) Legitymację ubezpieczeniową aktualnie wypełnioną przez pracodawcę
    d) Emeryci lub renciści – decyzja lub odcinek przekazu emerytury, renty – przy czy przy rencie powinien być aktualny.
  7. Jeśli masz uprawnienia do zniżek, dopilnuj, aby odnotowano je na recepcie w postaci symbolu: IB (inwalida wojenny, osoby represjonowane), IW (inwalida wojskowy), ZK ( Zasłużony Honorowy Dawca Krwi lub Zasłużony Dawca Przeszczepu), CN (nieubezpieczone kobiety w ciąży). Gdy nie masz uprawnień lekarz wpisuje „x”.
  8. Wszystkie recepty muszą być napisane w sposób trwały (niedopuszczalny ołówek) wyrażnie i czytelnie.
  9. Nazwa poradni może być naniesiona komputerowo. Przyjrzyj się czy wszystkie dane są wyraźne i w całości odciśnięte na druku.
  10. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Gdy receptę wypisał lekarz z pogotowia oraz w przypadku antybiotyków na wykupienie leków masz 7 dni.

Materiały: www.Mowimyjak.pl, www.aptekirodzinne.pl

Zobacz również:

  1. Co niszczy mózg – ranking największych zagrożeń
  2. Warzywa – które są najzdrowsze i co zawierają?
  3. Jak skutecznie walczyć z osteoporozą?
  4. Kiedy sprzątanie szkodzi czyli porządki bez szkody dla zdrowia!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Przepowiednia Hawkinga
Świat idzie ku zagładzie i podejrzewam, że to będzie nuklearny koniec naszej cywilizacji...
Ułóż słowa
kontent, konto rozemocjonowany
Szkolenie kosmetyczne- tak czy nie
Ja bym poszła na takie szkolenie, choćby z ciekawości, co jest nowego w branży.
Dopłaty do rachunków za prąd
Obecnie tylko ktoś o b. niskich dochodach może liczyć na pomoc państwa... Jak zarabia...