„Powiastki Beatrix Potter” – recenzja

25 stycznia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Powiastki Beatrix Potter

Beatrix Potter jest autorką opowieści doskonałych – takich, które czyta się z uśmiechem na twarzy, entuzjazmem i niegasnącym zainteresowaniem. Wydawnictwo Wilga daje czytelnikowi do ręki obszerną księgę, w której znalazło się 27 utworów, z tego 4 zupełnie nowe, dotąd nie publikowane w Polsce. Każda historia opatrzona jest krótkim wprowadzeniem, z którego można dowiedzieć się w jakich okolicznościach powstał dany tekst, skąd wziął się pomysł, kiedy został opublikowany i komu jest dedykowany. Powiastki zostały ułożone w odpowiedniej kolejności względem pierwszego wydania, dzięki czemu poznajemy je we właściwym porządku. I chociaż możemy je czytać jako samodzielne historyjki, przedstawione łącznie dają nam obraz prawdziwy i pełny, tak jak skonstruowała go sama autorka.
Na łamach tej ślicznej księgi poznajemy głównego bohatera opowieści – królika. Piotruś Królik jest postacią niebanalną, którą cechuje wieczne poszukiwanie przygód i niegasnąca zdolność do pakowania się we wszelkie możliwe kłopoty. W konsekwencji zostaje on uwikłany w całą serię katastroficznych zdarzeń, które potrafią bawić do łez, a jednocześnie zachwycać swoim rozmachem i wyobraźnią. Przyjacielem Piotrusia jest Beniamin Truś, a także wiele innych fantastycznie wykreowanych postaci, jak Wiewiór Orzeszko, Trypcio Drypcio, pan Bruno, Kaczka Tekla, Lusia, cały zastęp myszy czy kur i kotów, w tym niezwykle sympatyczna kotka – Panna Mopcia i Tomek Kociak. Bohaterowie, chociaż w zdecydowanej większości są zwierzętami posiadają wszystkie cechy ludzkie. Ubierają się, mieszkają w domach, podejmują ważne decyzje, rozwiązują problemy. Poznają świat, uczą się tego co dobre i właściwe. Tę galerię licznych stworzeń, które polubią wszystkie dzieci, autorka umieściła w świecie rządzonym przez konwenanse dorosłej wiktoriańskiej rzeczywistości i dodała do nich psotne realia właściwe dzieciństwu. Nie ma tu miejsca na nudę, zawsze coś się dzieje, gdzieś się coś zgubi, albo przewróci, a zabawa i figle trwają nieprzerwanie. Niosą też opowieści liczne przesłania kierowane do dzieci, nasycone mądrym dydaktyzmem i pierwiastkiem wychowawczym. Przygody, nawet te najbardziej niebezpieczne, zawsze kończą się dobrze, co niezwykle podoba się i trafia do przekonania małym czytelnikom.
Wydawnictwo Wilga zamknęło te niezwykłe opowieści w równie niezwykłej oprawie. Książkę zdobią liczne rysunki utrzymane w pastelowych barwach, autorstwa samej Beatrix Potter. Ryciny te zachwycają kunsztem i precyzją, wręcz drobiazgową starannością. Autorka już tak wiele lat temu stawiała na realizm, dzięki temu jej ryciny wzbudzają podziw. Idealnie też komponują się z opowiadaniami, a oglądanie ich to prawdziwa przyjemność. Książka wydana jest z mistrzowską precyzją. Zachwyca jakością papieru, starannością czcionki, zgrabnym łamaniem tekstu. Niezwykłej elegancji dodaje jej gruba okładka i zgrabne etui, które razem robią ogromne wrażenie. Na uwagę zasługuje również świetne tłumaczenie jednej z moich ulubionych autorek – Małgorzaty Musierowicz, której udało się oddać cudowny charakter i swoisty klimat tych wspaniałych utworów.
Powiastki Beatrix Potter” to jeden z dowodów na to, że twórczość dla dzieci może być sztuką. Autorka przenosi nas w świat starej, tradycyjnej Anglii, jednak swojskość i ciepło jej opowiadań są dzisiaj równie zachwycające, co dawniej. To naprawdę książka warta poznania, skierowana tak do małego, jak i nieco starszego odbiorcy. Także dorosły, który ma przyjemność przekazywania dziecku treści, powinien zostać oczarowany tym wspaniałym światem. Polecam z ogromną przyjemnością. Jestem przekonana, że Powiastki Beatrix Potter” będą doskonałym prezentem dla każdego dziecka. I oczarują wszystkich, tak samo jak mnie.
Marta D.
Książkę poleca Wydawnictwo WILGA, do kupienia tutaj:
http://wilga.com.pl/index.php?strona=produkt&id=2830&gr=&wiek=
Powiastki Beatrix Potter
Autor: Beatrix Potter
Tłumacz: Małgorzata Musierowicz
Ilustrator: Beatrix Potter
Wydawca: Wilga
Przedział wiekowy: od 3 do 12 lat
Typ okładki: twarda
Liczba stron: 400
Format: 20 x 26 cm
Cena: 99,90 zł.
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu WILGA za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zapach faceta
> FIGA.A napisał/a: > Mi sie bardzo podoba dior sauvage :) Dior sauvage jest super...
Korzystacie z masaży?
Korzystam jak najbardziej. Polecam zwłaszcza masaż tajski, chodzę często - to uczucie rozluźnienia, totalnego...
Co byś teraz wypiła?
Zimny sok pomarańczowy :(
Gdzie kupujecie karpia na wigilię?
Nie kupujemy w ogóle, nikt u nas nie lubi karpia.